Studie: Mobilní datový provoz raketově poroste

Albert Ryba | 21.02.2012 | Analýzy, Internet a služby, Mobilita | Žádné komentáře

Přijde vám, že dnešní objemy dat přenášených prostřednictvím bezdrátových technologií z mobilních přístrojů jsou enormní? Podle analýzy Cisco Visual Networking Index (VNI) Global Mobile Data Traffic Forecast for 2011 to 2016 jsme stále jen na začátku trendu a v následujících pěti letech se zvýší roční datový provoz v mobilních sítích více než osmnáctinásobně.

Objem přenášených dat do roku 2016 vzroste na 10,8 exabajtů (EB) měsíčně (neboli 130 EB ročně, což představuje 136 314 880 terabajtů či přes 33 miliard DVD). Mobilní cloudové služby se na tomto provozu budou podílet 71 % (7,6 EB), dnes tyto služby generují cca 0,3 EB měsíčně a tvoří 45 % mobilního síťového provozu. Datový provoz v mobilních sítích v období 2011-2016 bude růst průměrně o 78 % ročně.

Předpokládaný výrazný nárůst je zapříčiněn mimo jiné i neustálým zvyšováním počtu mobilně připojených zařízení, jejichž počet brzy překoná počet lidí na Zemi – a v roce 2016 překročí hranici deseti miliard zařízení. Rostoucí dostupnost mobilního připojení, nárůst jeho rychlosti a penetrace trhu mobilních zařízení (včetně M2M – „internetu věcí“) povede k prudkému rozvoji mobilních datových služeb, které porostou rychleji, než klasické pevné a Wi-Fi sítě.

Pět hlavních příčin nárůstu objemu mobilních datových přenosů:

1.    Streaming obsahu – kvůli rostoucí oblibě cloudových úložišť roste objem streamovaných dat (on­demand) a klesá podíl klasického stahování obsahu. Objem streamovaných médií se mezi lety 2011 až 2016 zvýší 28násobně. (CAGR 95 %)

2.    Nárůst počtu zařízení s mobilním připojením – v roce 2016 bude k mobilnímu internetu připojeno přes 10 miliard zařízení. Počet přístrojů tak převýší světovou populaci – jsou zahrnuta i M2M (machine to machine) zařízení, takzvaný „internet věcí“ (2 miliardy). Tento nárůst s sebou také nese nutnost přechodu na protokol IPv6 – dle odhadů bude přes IPv6 v roce 2016 komunikovat přes 70 % tabletů a chytrých telefonů (celkem 1,6 miliardy).

3.    Zvyšování výkonu mobilních zařízení – s rostoucími schopnostmi poroste i spotřeba a produkce dat (média, komunikace, cloudové služby atd.). Například tablety dnes generují celosvětově 16,5 petabajtu dat měsíčně, do roku 2016 tento objem vzroste 62krát na cca 1 EB měsíčně – což představuje čtyřnásobek celkového měsíčního mobilního datového provozu v roce 2010.

4.    Nárůst přenosových rychlostí – vyšší rychlost jde ruku v ruce s vyšší spotřebou. A Cisco předpokládá devítinásobný nárůst rychlosti mobilního připojení mezi roky 2011 až 2016 (včetně 2G, 3G a 4G mobilních sítí), to povede k dalšímu zvýšení spotřeby mobilních dat.

5.    Mobilní video – podle neustále rostoucí poptávky i nabídky streamovaného videa, spolu s jeho rostoucí kvalitou (a tedy i datovou náročností), se předpokládá, že v roce 2016 bude mobilní video tvořit 71 % veškerého datového provozu v mobilních sítích.

Podle předpokladů studie VNI bude v roce 2016 patřit 60 % uživatelů mobilních zařízení (přes 3 miliardy) do „gigabajtového klubu“ – přenesou měsíčně více než 1 GB dat. V současnosti „ je členy tohoto klubu“ jen 0,5 % uživatelů. To se pochopitelně promítne v zatížení mobilních sítí a operátoři musejí pokračovat v nasazování 4G sítí a optimalizaci datových přenosů – zejména odklonem části provozu na Wi-Fi a pevné sítě.

Průměrná rychlost mobilního datového připojení se za poslední rok zdvojnásobila, studie VNI přepokládá další nárůst rychlosti až na devítinásobek v roce 2016.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět + = osmnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz