Videokonference slibují firmám statisícové úspory

Albert Ryba | 09.02.2012 | Analýzy, Internet a služby | Žádné komentáře

I když mezi firmami v západních zemích je využívání videokonferenčních řešení dnes již pomalu standardem, tuzemské organizace potenciál této technologie spíše teprve objevují a jejich zkušenosti se často omezují jen na videohovory ve Skype.

Podle průzkumu společnosti Ipsos Mori mezi hlavní přínosy videokonferencí patří zejména úspora času zaměstnanců a také výdajů spojených s cestováním (viz níže). Zjednodušuje se také spolupráce uvnitř firmy i v týmech a také komunikace s partnery.

Například společnost Cisco Systems informovala, že v Česku její videokonferenční řešení implementovalo zatím jen asi 200 firem, zatímco většina stále vyčkává. Nasazení videokonferencí ovšem podle zástupců společnosti Cisco často brání mýty, které jsou již dávno překonané. Patří mezi ně obavy z vysokých instalačních nákladů a z průběžných nákladů, obavy z nekompatibility mezi řešeními různých výrobců či pocit nedostatečné infrastruktury pro videopřenosy. Firmy také obvykle odrazuje nedostatek zkušeností s profesionálními videokoferenčními řešeními a chybí jim povědomí o konkrétních přínosech. Nicméně obvykle platí, že jakmile firma videokonferenční řešení nasadí, už si pak bez něj svoje fungování nedokáže ani představit. Návratnost této investice je obvykle do 12 měsíců a úspory se mohou pohybovat v řádech statisíců. Podle průzkumu také jeden zaměstnanec díky videokonferenci v průměru ušetří 2 hodiny času týdně.

Velké korporace určují směr
Videokonference zatím v Česku nasadily zejména velké firmy, ale obrovský potenciál se otevírá zejména u menších a středních firem s 10 až 250 zaměstnanci. Například v americkém žebříčku Fortune 100 i v širším žebříčku Fortune 500 prakticky neexistuje společnost, která by videokonference ve vysokém rozlišení pro zefektivnění komunikace a spolupráce nepoužívala.

Podle informací společnosti Dimension Data využívá v Česku polovina firem, které videokonferenční technologie již nasadily, tato řešení pro komunikaci se svými obchodními partnery. Desetina je pak používá pro řízení interních projektů a také jako náhradu osobních schůzek. S nasazením videokonferencí se projevuje také trend posunu od dlouhých porad ke krátkým aktuálním schůzkám podle potřeby, které zvyšují efektivitu práce. Firmy také stále častěji provozují videokonference i na běžných zařízeních, nikoliv jen ve speciálních zasedacích místnostech. Stále častěji se s nimi setkáme třeba na mobilních přístrojích, stolních videotelefonech či na běžných firemních počítačích pomocí softwarových klientů.

Právě využívání videa na běžných přístrojích má i do budoucna největší růstový potenciál, zatímco speciální místnosti vybavené několika obrazovkami s vysokým rozlišením přenášející diskutující v životní velikosti (tzv. telepresence) zůstanou spíše minoritní záležitostí vyhrazenou top manažerům.

Implementaci videokonferencí v Česku pravděpodobně bude akcelerovat i fakt, že velké firmy, které tyto technologie nasadily, budou jejich využívání požadovat i po svých dodavatelích, kteří jsou obvykle z řad menších společností. Ty si tak pro zachování konkurenceschopnosti budou nuceny videokonferenční řešení také pořídit a aktivně používat.

O rostoucím zájmu vypovídají i čísla od společnosti IDC, podle níž ve třetím čtvrtletí 2011 došlo v tomto segmentu k meziročnímu růstu trhu o 24,3 % a jeho celkový objem činil 680,4 milionů dolarů. Petr Růžička, business development manager společnosti Cisco ČR, je přesvědčen, že videokonference v našich životech zdomácní ve chvíli, kdy je začneme využívat k tomu, abychom se pomocí nich učili třeba vařit od zkušenějších osob nebo tak ve virtuálním týmu prováděli jiné zcela běžné úkony. Obrovský potenciál je také ve školství nebo například v medicíně.

Výhody očima firem
Za hlavní přínosy videokonferenčních řešení podle průzkumu společnosti Ipsos Mori, který proběhl mezi 6 000 respondenty z 12 zemí, vidí firmy:

1. Snížení počtu služebních cest (77 % dotázaných)
2. Zefektivnění komunikace na dlouhé vzdálenosti (76 %)
3. Úsporu peněz (69 %)
4. Zlepšení komunikace ve firmě, zejména při práci z domova (68 %)
5. Zajištění kontinuity činnosti organizace (67 %)
6. Zlepšení týmové spolupráce (67 %)
7. Minimalizaci nedorozumění (67 %)
8. Zavádění efektivních podnikových procesů (59 %)
9. Ohleduplnost vůči životnímu prostředí (55 %)
10. Zvýšení produktivity práce (54 %)

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm − = pět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz