Windows 8 budou stejný propadák jako Vista, tvrdí expert

Albert Ryba | 12.02.2012 | Analýzy, Software | 26 komentářů

Windows 8 a Windows Vista mají řadu stejných rysů, díky kterým lze očekávat, že budou mít i podobný osud a stanou se propadákem, tvrdí Steven J. Vaughan-Nichols, který je specialistou na operační systémy již od začátku 80. let.

Sice existuje skupina fanoušků, která je z chystaných Windows 8 od Microsoftu nadšená, ale poměrně velká část komentátorů je naopak přesvědčena, že půjde spíš o katastrofu. Například analytici IDC tvrdí, že Windows 8 na trhu neuspějí, protože uživatelům PC nic nového nepřinesou a mají šanci maximálně v oblasti tabletů a to ještě nijak velkou.

Steven J. Vaughan-Nichols je přesvědčený, že Windows 8 budou pro Microsoft znamenat stejné fiasko jakým byla i Vista. Firmy i domácí uživatelé, kteří si na PC pořídili Windows 7, totiž nebudou mít žádný důvod na Windows 8 přejít a Microsoft podle něj bude podobně jako v případě Windows XP nucen prodloužit životnost „sedmiček“ a doufat v úspěch Windows 9.

Vaughan-Nichols shrnul důvody pro neúspěch Windows 8 do následujících bodů:

1. Chybějící významné novinky
Zkuste si vzpomenout na jedinou podstatnou novou vlastnost, kterou by Windows 8 přinášely běžným uživatelům a kterou byste nenašli již u Windows 7 či třeba u Mac OS X Lion nebo Linuxu Mint.

Windows 8 totiž postrádají jakékoliv podstatné novinky, kromě těch, které se soustředí na jejich běh na tabletech. Microsoft se tak intenzivně zaměřil na tablety, že prakticky vynechal potřeby dosavadních uživatelů. Přijde vám schopnost obnovy systému bez nutnosti kompletní reinstalace tak důležitá? Nebo rychlejší bootování? Či přístup do Windows Store? Podobné funkce mají konkurenční operační systémy již řadu let a kdyby Microsoft chtěl, klidně je může přidat do Windows 7 formou servisního balíčku a nemusí kvůli tomu připravovat celý nový operační systém.

2. Metro narazí na odpor
Steven J. Vaughan-Nichols tvrdí, že nové rozhraní Windows 8 s názvem Metro je podle něj krokem zpět a připomíná mu dobu Windows 1.0, kde pracovní plocha vypadala podobně – několik velkých ikon a nic víc.

Zatímco v posledních 15 letech se rozhraní Windows měnilo jen pozvolna, Microsoft nyní přichází s radikální změnou a ta ze svojí podstaty vždy narazí na odpor. Microsoft se snaží změnit to, na co lidé byli dlouhou dobu zvyklí a v posledních buildech Windows 8 dokonce zmizelo i tlačítko Start.

Metro tak nutí uživatele učit se nové metody, jak dělat stále stejné věci. Samozřejmě ve Windows 8 bude možné přepnout i na klasické rozhraní, ale podle Vaughana-Nicholse bude jednodušší zůstat u Windows 7 nebo dokonce u starých Windows XP.

3. Chybějící speciální aplikace pro Windows 8
Brzy mát být vydáno uživatelské preview Windows 8 (označované také jako Windows 8 beta) a i když se o něm hovoří více než intenzivně, o aplikacích vytvořených speciálně pro Windows 8 zatím nepadlo téměř ani slovo. Ani o chystaném kancelářském balíčku Office 15 zatím není jasné, zda bude podporovat jen Metro, nebo jen tradiční rozhraní nebo obojí.

Pokud mají být finální Windows 8 vydány již letos na podzim, což je nejpravděpodobnější termín a uživatelé (ale ani vývojáři) dosud ani nevědí, jak aplikace pro ně budou vypadat – a netuší to ani v souvislosti s vlajkovou lodí Microsoftu, jakou Office stále jistě jsou – jak pak mohou chystaný operační systém brát vůbec vážně?

4. Teror pro vývojáře
Pokud se vám představa aplikací pro rozhraní Metro zdá nešťastná, pomyslete na ubohé programátory, co tomu asi říkají oni. Pokud strávíte roky práce a zdokonalováním se v prostředí .Net, WCF (Windows Communication Foundation) či WPF (Windows Presentation Foundation), určitě nebudete nadšeni z toho, že nyní musíte přejít na WinRT a Jupiter/XAML.

I pokud některé vývojáře model WinRT (Windows Runtime, který nahrazuje Win32) nadchl, je potřeba si uvědomit, že tato platforma je stále ještě v plenkách a bude potřebovat ještě hodně podpory. Vývojové nástroje pro ni jsou velmi syrové a jejich širší adopci by pomohla pravděpodobně jen velká popularita Windows 8, která je ovšem nejistá. Na trhu je poměrně velká konkurence a nejeden vývojář se nyní rozhoduje, na kterou platformu se bude soustředit. Někteří se navíc už rozhodli – například Brandon Watson z Microsoftu, který měl na starost mj. podporu vývojářů pro Windows Phone, před několika dny ohlásil, že přechází do Amazonu pracovat na podpoře pro Kindle.

Jak se označuje operační systém bez podpory vývojářů a aplikací? Odpovědí je jedno jediné slovo: Mrtvý.

5. Příliš pozdě a příliš málo i pro smartphony a tablety
Rozhraní Metro má být i přes všechny svoje nedostatky hlavním lákadlem Windows 8, ale opravdu se jím stane? Má šanci prosadit se oproti tvrdé konkurenci na trhu?

Ve světě smartphonů zuří boj mezi Androidem a iOS. Tablety dlouho ovládal Apple, ale stále intenzivněji na něj útočí Samsung, Amazon či Barnes & Noble. Okolo zavedených mobilních platforem se vytvořily velké komunity a získaly si širokou popularitu. Je jasné, že Microsoft si tento trh nechce nechat ujít, ale mohl se poučit už ze situace se smartphony s Windows Phone, o které není zdaleka takový zájem jako o konkurenční platformy.

Microsoft totiž nedokázal dostatečně rychle zareagovat na změnu na trhu (což je dnes základem pro udržení konkurenceschopnosti) a je logické, že díky tomu nemůže být nadále klíčovým hráčem. Podle Vaughana-Nicholse není na současném mobilním trhu prostor pro třetího velkého hráče, jen pro několik minoritních. Navíc politika licenčních poplatků za mobilní operační systém v situaci, kdy je k dispozici mnohem populárnější alternativa zdarma, také věci neprospěje.

Pokud se ještě před rokem spekulovalo o tom, že Windows 7 budou posledním široce rozšířeným operačním systémem Microsoftu, ale málokdo tomu byl ochotný uvěřit, dnes je situace prakticky jasná. Žádat uživatele a vývojáře, aby přešli na platformu, která nemá prakticky žádné výrazné výhody, přináší radikálně přepracované rozhraní a bude pro ni k dispozici jen velmi málo nativních aplikací, povede podle Vaughana-Nicholse k jedinému výsledku – že Windows 8 budou mrtvé už v okamžiku, kdy přijdou na trh.

Zdroj: ZDNet.com

26 komentářů u článku “Windows 8 budou stejný propadák jako Vista, tvrdí expert”

 1. anywh napsal:

  hehe, to se stačilo zeptat mě….já vám to říkám už půl roku :-D

 2. N6600 napsal:

  Ten expert asi skysol v tych 80tych rokoch, pretoze je to kopa hluposti…

  1.
  „Windows 8 totiž postrádají jakékoliv podstatné novinky…,

  Vylepseny file system, znizenie narokov na HW, znizenie beziacich procesov. Napriklad.

  „Přijde vám schopnost obnovy systému bez nutnosti kompletní reinstalace tak důležitá? Nebo rychlejší bootování? Či přístup do Windows Store? Podobné funkce mají konkurenční operační systémy již řadu let…“

  Ano. Ano. Ano. Linux ma vlastny AppStore? MacOS dokonca az niekolko rokov???

  2.
  Metro je nove. Komu sa nepaci, ma moznost klasickeho looku. A mam zostat u WinXP? Ked mu konci podpora? Nemame radsej zostat na Win 3.11?

  3.
  V dobe uvedenia Win8 ma byt v Store 100 000 aplikacii. Zda sa to panovi expertovi, ako startovne, malo?
  Office 15 je uz u vybranych partnerov k dispozicii a bude predinstalovane na tabletoch. S leak-nutych screenoch je vidiet, ze to bude hybrid, aby to slo i na „klasickom“ desktope. Kvoli enterprise zakaznikom.

  „uživatelé (ale ani vývojáři) dosud ani nevědí, jak aplikace pro ně budou vypadat“. Na Builde dostali vyvojari tablet s Win 8. Bola uvolnena Win 8 na vyskusanie. Tooly s navodmi taktiez. Neviem, kde je problem…

  Co som cital o programovani, tak na tom Microsoft zamakal a programovanie nie je problem. Ohanat sa odchodom Brandona je uplne trapne, pretoze je to mimo misu :)

  Kindle utoci na tablety? Co je to za kravinu? Kindle je hlavne o podpore svojich sluzieb, nekonkuruje ostatnym tabletom. Hra vlastnu ligu. To, ze je Microsoft pozadu, je vseobecne zname. Ballmer nie je vizionar a technik. Je to obchodnik. Co ale znamena, ze ked chce nieco dobehnut, podari sa mu to. Zaroven je v mode kydat na Microsoft, lebo je ten zly, zly, zly… Faktom vsak zostava, ze to, co robi, robi fajn. Ale nie kazdy je to ochotny pripustit.

  Pouzivam Win 7, vlastnim WP7 a tesim sa na W8 tablet. Aby som to mal vsetko v pohode prepojene a funkcne. Zaroven si to upravim podla seba, ako ja chcem. Na rozdiel od iOS. A nebudem mat kazdy mesiac novy build a fragmentaciu, ako Android.

  • anywh napsal:

   čeče, ty jsi PR microsoftu, jinak si ten tvůj optimismus nikdo nedokáže vysvětlit :-D

   • Bob napsal:

    Souhlas, situace na trhu je dneska už jiná než před lety, kdy Windows neměly žádnou životaschopnou konkurenci a ty novinky v nich opravdu nejsou žádný zázrak.

    Jak bude fungovat „obnova instalace“ v podání Microsoftu si dokážu živě představit – během refreshe to napíše něco jako neznámá chyba a game over. Další propagovaná novinka – ořezání procesů a úspora paměti pár desítek MB? Vždyť to je při dnešních kapacitách paměti směšné a málokoho to přitáhne. 100 000 aplikací ve Windows Store, tak na to jsem teda fakt zvědavý!

    Ale samozřejmě nevylučuji, že budou i nadále existovat nadšené skupinky fanoušků, jako tady N6600, ale vzpomeňte si, jaká nálada provázela vývoj Windows 7 a jaká vládne teď. Už to samo o něčem svědčí, že?

    • N6600 napsal:

     O akej oblasti sa bavime?
     Desktopy? V tom pripade maximalne Mac OS. Linux maju tak maly podiel, ze skoro konkurenciou nie su.
     Servery? Tam je Linux na tom lepsie, ale stale si myslim, ze maju Windows navrch.

     Namiesto predstavovania si stiahni betu W8 a odskusaj si to v reale… Ta to uz umoznuje odskusat. Takze si najprv to OS osahaj, potom sud ;)

     Malokoho to pritiahne? A co takto upgrade OS, bez velkych investicii do hardware? To je malo?

     Tych 100 000 apps budu nativne Metro apps. W7 pobezia samozrejme tiez.

     Ten posledny odstavec som vobec nepobral. Ale to je jedno.

     • Buddha napsal:

      Vylepseny file system

      Vylepšení toho zpraseného filesystému mělo přijít už před několika lety, ale lepší pozdě, než nikdy.

      Linux ma vlastny AppStore?

      Balíčkovací systém, kde si jedním klepnutím nainstaluješ libovolnou aplikaci a k tomu zadarmo je ti málo?

      Servery? Tam je Linux na tom lepsie, ale stale si myslim, ze maju Windows navrch.

      A v čem mají navrch? Drtivá většina serverů je osazená Linuxem. Nebo že by snad použitelnost, stabilita, výkon? Ani v jednom se na Linux nechytají. Jako systém pro BFU jsou Windows skvělá záležitost, ale na server bych to nechtěl ani za boha.

   • N6600 napsal:

    Nieco k veci by si nemal? Zatial si argumentacne nic nepredviedol. Trolling ale zvladas, to je fakt ;)

    • Bob napsal:

     Nemá smysl tu rozjíždět nějaké flame. Je jasné, že zastánci Win 8 se najdou, ale představa, že lidi a firmy budou houfně přecházet z Win 7 na Win 8 (právě na těch desktopech) je podle mě hodně mimo. V tom je podle mě celá ta pointa, že prostě desktopy už Win 8 neovládnou a právě ty pro ně byly doteď klíčové…

     • N6600 napsal:

      13.2.2012 v 16.19

      S tym suhlasim. Ja som o flame ani zaujem nemal. Ale na rovinu – vidis u neho aspon jeden argument? Akykolvek?

      A suhlasim, ze hufne tiez nebude nikto prechadzat. Chcel som tym povedat, ze mas moznost upgrade-u, pri zachovani aktualneho hardware-u. Ono, W7 su, podla mna, velmi dobre, takze W8 to budu mat tazke. Na druhu stranu, to iste sa dialo aj u WXP a W7.

    • anywh napsal:

     jednoduchý, takže
     1) nikoho takové „feature“ nebudou zajímat při přechodu na tuto „platformu“
     2) ano, další aplikace, další roztříštěnost…nikdo to nebude chtít
     3) 100 tis aplikací? no a? o W8 prostě a jeho metro budou stát jen OEM výrobci, kteří jsou ale Microsoftem korumpovaní
     4) prostě se s miř s tím, že WP7 lidé nechtějí a W8 už vůbec ne

     • N6600 napsal:

      1. Kde beries istotu, ze nikoho? Ze hovoris za viac ludi, nez len za seba. Mimochodom, kazdy, kto nema v hlave nasr.te, urcite oceni Restore do factory state. Napriklad v tabletoch, ktore sa len tak preinstalovat nedaju. Alebo Ty darujes/predavas svoj mobil/notebook/pocitac i s datami?

      2. Aka roztriestenost? Metro je navyse. Nikto Ta nenuti ho pouzivat. Ak si ho zapnes, mas aplikacie navyse.

      3. OEM su korumpovani? A ako?

      4. Ja sa zmierovat nemusim s nicim. Ja Ti W8 nenutim a je mi ukradnute, ci sa Ti (ne)paci, alebo si ho dokonca (ne)kupis. Reagujem na to, ze svoj subjektivny nazor vyhlasujes ako vseobecny nazor ludi. A v principe len kydas.

      Navyse zabudas (alebo o tom ani nevies), ze existuje blog vyvojarov W8, na ktorom sa vyjadrovali uzivatelia a iny developery k vlastnostiam novych Windows. A na zaklade ich nazorov a podnetov upravovali vlastnosti Windows.

     • anywh napsal:

      1) jen dohání konkurenci=kopírují, měli to už dávno udělat
      2) W8, WP7, metro – 3 různé aplikace=dnes je to sebevražda ;-)
      3) ano, nejvyšší soud ve Francii to potvrdil, Lenovo musí vrátit peníze za Wokna ;-)
      4) uvidíš, jako jsem se nezmýlil s WP7, tak se nezmýlím ani s Metrem :)

   • zog napsal:

    Metro neni nove ani nahodou podivej na stare odporne htpc u win vista a jsi doma i s novym metrem.

    • N6600 napsal:

     S tym suhlasim. Ja som o flame ani zaujem nemal. Ale na rovinu – vidis u neho aspon jeden argument? Akykolvek?

     A suhlasim, ze hufne tiez nebude nikto prechadzat. Chcel som tym povedat, ze mas moznost upgrade-u, pri zachovani aktualneho hardware-u. Ono, W7 su, podla mna, velmi dobre, takze W8 to budu mat tazke. Na druhu stranu, to iste sa dialo aj u WXP a W7.

    • N6600 napsal:

     Pardon za ten post, sekol som sa :)

     Suhlasim, ale mal som na mysli v masovom nasadeni. Media Center je predsa len vyrazne mensinova a mnoho ludi o nom nevie.

     • anywh napsal:

      ví, a stojí za prd……raději používám něco jiného
      kolik ti za ty PR řeči….bo jinak rozumově mi hlava nebere obhajovat 1,4% podíl WP7 za poslední 3 měsíce….a to si koupili spíš lidé s WM, takže zřejmě žádní noví….ti spíše přecházejí na Android či iOS

  • David napsal:

   … a komu sa Metro nepáči, ten se na 8 vys…

   sorry, ale windows store jsem v životě nehledal, neviděl ani nepotřeboval, a dá-li pánbů, snad ani nikdy nebudu, ani kdyby tam bylo aplikací milion

   na tabletech by to mohlo být prima,
   ale zatím jsem nepochopil, k čemu to je na počítači, na kterým chci pracovat ???

   ocenil bych
   - lepší integraci OS a jeho FS se Sharepointem a online přístup k datům Sharepointu
   - lepší integraci Office se Sharepointem
   - místo sdílení souborů na tom odporném Live něco jako je Dropbox
   - lepčí nástroj na práci s obrázky přímo v OS
   - interaktivnější funkčnost IE pro upload/download systémem drag-and-drop

   - a různé další věci

   jenom NEpotřebuji nic na způsob postranního panelu, a to ani když ten postranní panel bude přes celou obrazovku pod názvem Metro. Stejně bych to hned vypnul. Takže to přece nebudu kupovat :)

   kdysi jsem naletěl na Vistu – já hňup; Win 7 naštěstí funguje, takže experimenty přenechám mladším a nadšeným

 3. jenik napsal:

  Ten autor ze ZDNET je naprosty sasek, ortodoxni linux fan. Jeho clanek jsem cetl v originale, a je plny nenavistnych utoku na Microsoft, clanek je urcite zaujaty a nelze brat vazne..

 4. Albert Ryba napsal:

  Díky za vaše názory, no právě je škoda, že vám tady autor nemůže oponovat sám – já to akorát přeložil a nejsem až takový expert, abych vedl argumenty pro nebo proti. Také proto jsem hned do titulku a do úvodu dal, že to je názor nějakého člověka a ozdrojoval to. Ale co je fakt je to, že Windows 8 opravdu vyvolaly nějaký „rozbroj“, který třeba v souvislosti s W7 nebyl pozorovatelný. Takže už jen proto to budou mít na trhu určitě těžší.

  • N6600 napsal:

   Ten clovek si moze podat ruky s Engadget a The Verge. The Verge aspon zachranuje Tom Warren. Ale dakujem za clanok.

   W8 ma vlastnosti, ktore mal mat uz W7. Z casovych dovod sa to ale neuskutocnilo.

   A aby bolo jasne, ja Microsoft neglorifikujem. Ale nemam rad, ked sa do neho kope, lebo je to Microsoft. Prave preto mu drzim palce, aby to pochybovacom natrel.

 5. anywh napsal:

  ví, a stojí za prd……raději používám něco jiného :)
  kolik ti za ty PR řeči….bo jinak rozumově mi hlava nebere obhajovat 1,4% podíl WP7 za poslední 3 měsíce….a to si koupili spíš lidé s WM, takže zřejmě žádní noví….ti spíše přecházejí na Android či iOS :)

 6. Kecy napsal:

  Vy tu tedy blijete kraviny :-D . Jeden se snaží naznačit, že Linux je lepší v jakémkoliv ohledu než Windows (není…), že servery s Linuxem jsou lepší (nepoužitelné PHP vs. superelegantní ASP.NET MVC -> už tady je situace rozhodnutá) a taky že Android / iOS se může srovnávat s WP7.5 -> ani náhodou.

  • Buddha napsal:

   Vy tu tedy blijete kraviny

   Tak ještě že tady máme tebe ;-)

   Jeden se snaží naznačit, že Linux je lepší v jakémkoliv ohledu než Windows (není…)

   Nečteš nějakou jinou diskuzi? Já tady spíš vidím jednoho MS trolla, co dokázal zaplnit půlku diskuze chvalozpěvem na Windows ;-)

   že servery s Linuxem jsou lepší (nepoužitelné PHP vs. superelegantní ASP.NET MVC -> už tady je situace rozhodnutá)

   Kvalita serveru stojí na nejpoužívanějším jazyku pro backend? On tě někdo nutí používat PHP? Říká ti něco Ruby, Python, node.js, …? V ASP jsem toho kdysi napsal dost na to, abych se nad slovem „superelegantní“ mohl jenom pousmát…

   a taky že Android / iOS se může srovnávat s WP7.5 -> ani náhodou

   Tak v tom se shodneme – srovnávat Android/iOS a WP, to opravdu ani náhodou :-D

 7. Titan napsal:

  ale pánové…

 8. Titan napsal:

  Pročpak tolik vzájemné nevraživosti? Podívejte, jsem uživatel Windows XP, Windows 7, Ubuntu, Linux Mint, testoval jsem mnoho dalších systémů a studoval mraky materiálů. Pokusím se tedy o nějaké hodnocení, když dovolíte.

  Začněme u Microsoftu:

  Windows XP měl svého času taky těžké začátky a nebyl uživateli vítán právě s otevřenou náručí (hlavně kvůli zpětné kompatibilitě SW a také HW nárokům), ale po svém dlouholetém vývoji, je to dnes stále oblíbený systém se spoustou zastánců. Nicméně pomalu je to pomalu umírající platforma, což začne být brzo cítit.

  Windows Vista byl pro Microsoft dost katastrofální počin, to už dnes víme, přesto se svého času našli uživatelé, kteří jej zarytě bránili a zpochybňovali inteligenci kritiků s tím, že jsou to zkostnatělí zpátečníci, že vývoj nelze zastavit apod.

  Když se objevila první testovací verze Windows 7, sám jsem byl překvapen, jak dobře byla přijata, kupodivu se neobjevovalo mnoho hlasů co by křičeli „Ten systém je špatný!“ a po testech na vlastní kůži jsem i já, jako tvor nedůvěřivý, musel uznat, že systém mi skutečně nepříjemný není (takový pocit jsem po prvních testech Visty neměl). Samozřejmě je v něm pár much co mi právě nesedí, ale není to nic katastrofálního.

  Windows 8 sleduji od první verze co byla k dispozici na vyzkoušení a testoval jsem všechny tři vydané. Ano, musím potvrdit, že systém je svižný i na starším zařízení a že funguje stabilně (prvky co budou běžného uživatele zajímat), jeho prostředí… to už je jiná věc… Vraťme se ale k názorům, co zaznívají na Internetu – situace vypadá podobně jako u Visty, najdou se nadšení zastánci, ale najdou se i takoví (a je jich poměrně hodně) co považují nové prostředí za „příšerné, nepoužitelné, uživatelsky nepříjemné, atd.“ a chtějí nový systém rovnou přeskočit. Osobně si myslím, že nová technologie by měla dostat šanci, ale upřímě se negativním ohlasům nedivím; já se opravdu snažil dát Windows 8 šanci testoval jsem svědomitě a musím říct, že posun je vidět, ale pořád, i když bych rád řekl opak, cítím při používání nového prostředí těžky diskomfort a o ergonomii nebo intuitivitě bych raději pomlčel (samozřejmě mluvím o využití systému na desktopu bez dotykového displeje na tabletu bych zřejmě výhrady neměl). Obávám se tedy, že je pravděpodobnější, že se vyplní ony černé prognózy, které tvrdí, že Windows 8 bude propadák, než názory, že se to „utřepe a zkousne“ a uživatelé si nakonec zvyknou.

  A teď k linuxu:

  Ano, je to minoritní systém, není ale důvod na něj házet špínu, většina linuxových distribucí, co jsem zkoušel byla svižnější než Windows (pominu-li Windows 8), stabilnější, s méně problémy s postupným zpomalováním a odumíráním končícím reinstalací. Nedostatek SW jsem osobně pod Linuxem nikdy nepocítil drtivá většina SW je v něm hned po instalaci přítomná (nepotřebuji účetní program, nedělám v AutoCADu a Photoshop mi nahradil Gimp, sice s trochou nepohodlí, ale nahradil), kancelářský balík Open (Libre) Office mi příjde k MS Office jako dostatečná náhrada (nebo jsem zatím nenatrefil na nic, co by vyloženě nešlo), s kodeky problém není, systém přehraje cokoli, HW problémy (s ovladači) jsem taky nijak výrazně nepocítil (v některých distrech bylo třeba povolit proprietární ovladače, toť vše). A pokud vyloženě potřebujete něco, na co jste z Windows zvyklí, Wine se o to často s přehledem postará a pokud ne, strejda Google poradí, jak potřebný SW rozchodit (dokonce fungovaly i takové krkolomnosti jako TES IV Oblivion pod Ubuntu… jelo to… :) ). Pro vášnivé hráče ale Linux právě ideální není.
  A abych jen nechválil, pár neduhů co jsem pocítil u všech distribucí – HW killswitche na vypínání wi-fi a bluetooth? Zapomeňte, správně prostě fungovat odmítají (testováno na několika distrech a několika různých noteboocích) HW přepínač grafiky? No už to samotné přepnutí grafiky ve vypnutém stavu a nabootování s „jiným“ HW linuxu pěkně zamotalo hlavinku (u dynamických systémů, které přepínají grafiku automaticky ala nvidia optimus to ale asi platit nebude, nevím, nemám takové zařizení k dispozici). Taky jsem měl pár problémů s webkamerou, zvukovkou a mikrofonem, ale nic, co by se nedalo za použití návodu z Internetu vyřešit.
  Sem tam se taky stane, že se při shodě nevhodných okolností rozsype (nebo rovnou sesype) grafické rozhraní, ne že by se mi to ve Windows nestalo, ale tady se to stává častěji. Taky mívají jednotlivá distra tendence špatně vyhodnocovat kapacitu baterie NB, ale to jsou všechno jen mouchy, život sice zrovna nezpříjemní, ale na druhou stranu v použití systému extra nebrání a problémů bude minimum, když bude uživatel svědomitý a bude jednat s rozvahou, systém je totiž „rozvrtatelný“ bez nějak extrémního úsilí, ve Windows to chce snahy víc.

  A můj verikt, jestli vás to zajímá:

  Tipuju, že většina uživatelů nemá, s tím co Windows 8 nabízí, žádný extra významný důvod na něj přecházet. Ti co jsou doteď na XP z něj zřejmě nepřejdou, dokud je bude nový SW podporovat, ti co jsou na Win 7 mají o to méně důvodů – je to v podstatě nový systém a podpora by měla být až někdy minimálně do roku 2020 jestli se nepletu, ti co jsou věrni linuxu mu věrni zůstanou, a kdo tedy zbývá? Přejdou ti, kdož jsou z Windows 8 už teď nadšeni samozřejmě, potom ti, kdo koupí nový HW s předinstalovaným systémem a z nějakého důvodu nebudou ochotni jej odstranit (licence, strach, lenost,…) a dál? Já osobně nejsem pevně rozhodnut Windows 8 hned odepsat, ale kdybych kupoval nové železo nejspíš bych se teď rozhodl pro použití Windows 7, který mi uživatelsky vyhovuje možná v dual bootu s některou distribucí Linuxu, ale Windows 8 pro mne zatím přesvědšivým lákadlem, které bych musel mít, rozhodně není a myslím, že můj názor bude sdílet hodně uživatelů, což dobrým prodejům Windows 8 moc neprospěje.

  Toliko můj názor, snad jsem se nikoho nedotkl a pokud ano, omlouvám se. ;-)

 9. Medojed napsal:

  Absolutní souhlas s Titanem a ještě jeden můj osobní názor metro se mi zkrátka vizuálně hnusí. Možná kdybych měl notebook s dotykovou obrazovkou nebo pevný PC se dvěma monitory z nichž jeden by byl dotykový (takže na jednom by bylo nonstop metro a na druhém klasika) tak by bylo uživatelsky příjemné nebo alespoň přijatelné, ale takhle mi to přijde spíš jako krok zpátky než vpřed.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři − = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz