Windows Phone Tango zlepší běh aplikací na levných smartphonech

Albert Ryba | 28.02.2012 | Mobilita, Software | Žádné komentáře

Na Mobile World Congressu v Barceloně se to jen hemží novinkami spojenými s platformou Windows Phone. Kromě řady nových smartphonů Nokia, zahrnující již dříve v USA poodhalený high-endový model Lumia 900 a nové levné verze Lumia 610 či podpory Skype ve Windows Phone, se objevily i první oficiální informace o aktualizaci označované jako Tango.

Tango má být menší update předchozí verze Mango s tím, že distribuce uživatelům začne pravděpodobně během dubna 2012. Příznivou zprávou také je, že Tango bude dostupné pro všechny smartphony s Windows Phone a nebude mít speciální nároky na hardware a poběží i na modelech s 256 MB RAM a s nejlevnějšími procesory. Tím se Microsoft vyhne zbytečné fragmentaci, jako je tomu u Androidu, kdy pro starší či hůře vybavené přístroje obvykle oficiální update na novou verzi neexistuje.

Podle zástupců Microsoftu bude hlavní novinkou OS větší optimalizace operačního systému, která by měla zlepšit uživatelskou zkušenost i na levnějších telefonech. To ale není žádným překvapením, protože o Tangu se již delší dobu hovořilo jako o aktualizaci určené hlavně pro levné přístroje (i když slovo „levné“ není úplně na místě, protože žádný skutečně levný smartphone s Windows Phone zatím neexistuje a i Lumia 610 má stát v přepočtu jen lehce pod 5000 Kč). Snahou Microsoft je tak zjevně nabídnout OS s nižšími nároky na hardware, než tomu bylo dosud. Právě celková cena je podle mnoha analytikům klíčem k vyššímu tržnímu podílu a jde o poměrně logický krok.

Windows Phone Tango bude k dispozici přednahraté již na přístrojích Nokia Lumia 610 a ZTE Orbit (které budou vybaveny právě 256 MB RAM a levnými SoC procesory Qualcomm 7×27), jež se objeví na trhu ve druhém čtvrtletí – viz video pod článkem. Microsoft také uvolnil beta verzi vývojářského kitu (SDK) pro Tango (obsahující emulátor „levného smartphonu“ s 256 MB, pomocí nějž si vývojáři budou moci ozkoušet běh aplikace na low-endovém přístroji), finální verze SDK pak bude dostupná v březnu.

Velká překvapení se nekonají
Microsoft podle svých slov identifikoval, že zhruba 5 % z celkových dosud napsaných 65 000 aplikací pro Windows Phone nefunguje na levných smartphonech, pro něž je Tango optimalizované. Microsoft proto průběžně kontaktuje vývojáře, aby mohli svoje aplikace upravit tak, aby fungovaly i s menším množstvím paměti. Pokud to neudělají, může Microsoft tyto aplikace vyřadit z nabídky internetového obchodu Marketplace. Microsoft také počítá s tím, že některé levnější modely smartphonů, které se chystají, by pro zlepšení výkonu měly vypnuté funkce jako Local Scout,  SkyDrive či omezenou podporu videa pro rychlejší běh.

Jinak Tango příliš zásadních novinek nepřinese, půjde spíše o drobnosti jako je třeba možnost více mediálních příloh v e-mailu a podobně. O podpoře VPN, která je důležitá pro podnikové uživatele, nepadlo ani slovo, takže je pravděpodobné, že se jí opět nedočkáme, stejně tak jako možnosti využívat Bluetooth klávesnice.

Zatím není jasné, jaké číslo verze aktualizace Tango bude mít, Microsoft v tomto směru na Mobile World Congressu nic nesdělil a nejčastěji se spekuluje o tom, že půjde o Windows Phone 7.5.1 nebo Windows Phone 7.6. Výrazné novinky by pak měla přinést až verze Windows Phone 8 Apollo naplánovaná na druhou polovinu letošního roku, která má obsahovat jádro z intenzivně vyvíjených Windows 8. Otázkou ovšem je, jak to pak bude s kompatibilitou s aplikacemi vytvořenými pro Windows Phone 7.x a zda se nebude opakovat podobná situace jako v případě starší platformy Windows Mobile 6.x (kdy aplikace vytovřené pro Windows Mobile 6.5 pod Windows Phone 7 nefungují a opačně). Více o této aktualizaci najdete v článku Windows Phone 8 přinesou kompatibilitu s Windows 8.

Jak již bylo řečeno na začátku, Microsoft také ohlásil dostupnost beta verze klienta Skype pro Windows Phone, která je ke stažení z Marketplace. Finální produkt by se měl objevit v dubnu.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm − pět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz