AMD Opteron 3200: Serverové řešení za cenu desktopového

Martin Noska | 20.03.2012 | Aktuality, Hardware | Žádné komentáře

Společnost AMD rozšířila svoji nabídku serverových procesorů založených na architektuře Bulldozer o řadu Opteron 3200. Jedná se o čtyř- a osmijádrové 32nm modely určené pro jednopaticové servery.

Ty doplňují modelové řady Opteron 4200 a 6200 z loňského listopadu. Klíčovou vlasností je, že nové procesory jsou kompatibilní s klasikou paticí AM3+. Díky tomu mohou být osazeny do systémů využívající základní desky podobné těm deskopovým, které jsou výrazně levnější, než specializovaná serverová architektura. Nicméně podporovány jsou i technologie známé z oblasti serverů jako např. využití ECC pamětí (s frekvencí až 1866 MHz). Kromě serverů by tak nové Opterony 3200 mohly najít uplatnění i ve výkonných pracovních stanicích.

AMD také klade důraz na nízkou spotřebu, TDP Opteronů 3200 se pohybuje podle jednotlivých modelů od 45 do 65 wattu a v rámci této řady je k dispozici frekvence až 3,7 GHz (s využitím technologie Turbo Core pro automatické přetaktování jader). Podporována je paměť o celkové kapacitě až 32 GB, cache má v případě osmijádrových modelů Opteron 3200 velikost celkem 16 MB, u čtyřjádrových je to polovina.

AMD díky těmto vlastnostem slibuje údajně až o 38 % lepší poměr ceny a výkonu a až o 19 % menší spotřebu na jádro než u konkurenčních produktů. Návratnost investice do hardwaru má být podle AMD menší než 7 měsíců ve srovnání s hostingem a opět má jít o rychlejší návratnost než u konkurenčních řešení, tentokrát o 14 %.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


jedna + šest =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz