AMD útočí, chce vytlačit Intel z mikroserverů

Albert Ryba | 02.03.2012 | Hardware | Žádné komentáře

Mikroservery se stávají žhavým trendem spolu s tím, jak se firmy stále více poohlížejí pro energeticky úsporných serverech určených pro lehčí zátěž. Velký zájem o tuto oblast projevuje jak ARM se svými nízkoenergetickými čipy, tak i Intel, který přímo vyvíjí novou generaci procesorů Atom určenou pro mikroservery. Klasické hráče pak v této oblasti doplňují i méně tradiční firmy, jako třeba Tilera s mnohajádrovými procesory Tile / TileGx.

Akvizice firmy SeaMicro společností AMD, k níž v tomto týdnu došlo, pak podle analytiků není nic jiného, než jasná snaha zamezit Intelu ovládnout tento segment trhu.

SeaMicro patří mezi průkopníky v oblasti mikroserverů a společnost jako jedna z prvních nabízela servery s velkým množstvím čipů Atom, které měly díky svému počtu konkurovat i výkonnějším modelům ovšem při výrazně nižší spotřebě.

AMD díky SeaMicro získá dobrou příležitost prosadit se v segmentu, kde se mu zatím příliš nedařilo. Může totiž začít nabízet mikroservery s vlastními procesory, zatímco dosud SeaMicro používalo jen procesory od konkurenčního Intelu (kromě Atomů i nízkoenergetické Xeony). Díky tomu bude moci také naplno ukázat, jaké výhody její nízkoenergetické procesory přinášejí, protože další z výrobců mikroserverů, jako jsou HP či Dell, zatím nechtějí dát AMD v této řadě příliš šanci.

Příznivé pro AMD je i to, že trh s mikroservery roste dvouciferným tempem, takže jde o dobrý segment kam může firma expandovat.

AMD může rozhýbat trh
Analytici tvrdí, že koupě SeaMicro společností AMD za 334 milionů dolarů je dobrou zprávou i pro zákazníky, protože se tak v oblasti mikroserverů pravděpodobně rozšíří nabídka a diverzita a lze očekávat intenzivnější tlak na ceny a inovace. Samotná firma AMD slibuje, že se pokusí v oblasti mikroserverů využít nabízející se příležitosti a vytěžit z akvizice SeaMicro maximum. Cílem AMD má být vystoupit ze stínu a pokusit se být tím, kdo udává směr.

Například Risk Schafer, analytik agentury Oppenheimer, tvrdí, že kombinace procesorů AMD v mikroserverech SeaMicro znamená pro Intel velkou hrozbu a že jde ze strany AMD o dobrý tah. Cody Acree z Williams Financial dodává, že poptávka po nízkoenergetických serverech s relativně solidním výkonem stále poroste a AMD se může dobře svézt na této vlně zájmu. Navíc SeaMicro má velké množství korporátních zákazníků a lze očekávat, že AMD se je bude snažit průběžně přesvědčit k přechodu na mikroservery s vlastními procesory.

Někteří komentátoři ale také hovoří o určitém konfliktu, který společně s koupí SeaMicro nastane. SeaMicro je totiž konkurencí pro velké výrobce serverů, jimž AMD dodává svoje procesory Opteron. Pokud AMD začne prodávat servery, stane se tak de facto konkurencí pro svoje dosavadní partnery, což naopak může vést k poškození vztahu s nimi. AMD ovšem tento konflikt bagatelizuje s tím, že nechce konkurovat současným partnerům, jako je IBM, HP či Dell, ale spíše zaplnit mezeru na trhu.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest + šest =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz