Cloudpaging přesune běžné aplikace pro Windows do cloudu

Martin Noska | 27.03.2012 | Cloud, Internet a služby | Žádné komentáře

Zatím nepříliš známá americká společnost Numecent představila technologii označovanou jako cloudpaging, která výrazně mění pohled na virtualizované aplikace a na způsob jejich dodávání uživateli.

Společnost Numecent sama sebe označuje za průkopníka v bezešvém doručování digitálního obsahu a zpřístupňování softwaru přes internet za využití virtualizačních technologií.

Technologie cloudpagingu, kterou si firma nechala patentovat, má má být novou alternativou ke klasickým technologiím (RDP, RDS nebo desktopové virtualizaci), které streamují obsah do přístrojů uživatelů, díky čemuž lze například na tabletech s iOS či Android provozovat třeba oficiální Office od Microsoftu. Uživateli je obvykle přenášen obraz ze vzdáleného systému, na němž aplikace běží, což má ale značné nároky na přenosovou kapacitu.

Cloudpaging naopak pracuje s přenosem předvirtualizovaných instrukcí, které jsou přímo spouštěny na zařízení uživatele. Tím se mají omezit značné objemy stahovaných dat, které zahlcují dnešní sítě a dělají vrásky na čele zejména mobilním operátorům. Navíc stažené stránky jsou uchovávány v lokální cache, což opět odlehčuje přenosu dat přes sítě.

Numecent chce podle svých vizí přinést kompletní transformaci v doručování, nasazování a provisioningu aplikací z prostředí privátního i veřejného cloudu, a překlenout tak dnešní propast mezi lokálně a vzdáleně provozovanými aplikacemi.

Cloudifikace existujících aplikací
Jak to vše tedy funguje? Společnost Numecent na svých stránkách popisuje postup takzvané cloudifikace aplikací, která je základem celého procesu. Proces cloudifikace umožňuje rozložit jakoukoliv aplikaci pro Windows na mnoho malých částí, zašifrovat je a uložit je do cloudu. Těmto částem se říká stránky (pages), odtud tedy i celý název technologie cloudpaging. K rozkládání slouží nástroj Jukebox Studio, který je vysoce automatizovaný a nedělá do aplikací žádné zásahy, nepotřebuje ani přístup ke zdrojovému kódu. Tímto způsobem je údajně možné převést 100 % existujících aplikací pro Windows.

Cloudifikace je tedy jednorázový proces a Numecent pro ilustraci uvádí, že aplikace jako Adobe Photoshop je převedena zhruba za půl hodiny, u rozsáhlých řešení to může být samozřejmě mnohem více. Cloudifikovaná aplikace je bezpečně uložena na hostingový server, odkud může být zpětně kdykoliv nejen vyvolána a přenášena po částech do uživatelského počítače s nainstalovaným klientem Jukebox Player, ale také IT administrátoři ji zde mohou i spravovat, upgradovat či záplatovat.

Přenos do PC funguje prostřednictvím klasického připojení typu HTTP či HTTPS a dále se využívá technologie Virtual MMU (virtuální jednotka pro správu paměti), která umožňuje spuštění přenesených stránek. Jakmile jsou stránky doručeny na klientské PC, aplikace se spustí v rámci odděleného prostředí, tzv. sandboxu.

Cloudpaging těží z faktu, že ke spuštění aplikace je obvykle potřeba jen zlomek z její celkové délky a přenáší se tak jen jednotky procent ve srovnání s její kompletní velikostí. Díky využívání lokálního úložiště pro již předem stažené stránky má být i rychlost při běžné práci srovnatelná s během nativně spouštěné aplikace. Uživatel případně může v budoucnu aplikaci, jejíž stránky jsou uloženy v lokálním úložišti, využívat i bez přístupu k internetu (off-line).

Detaily o fungování této technologie a také ilustrační videa najdete na webu společnosti Numecent.

Možnosti využití cloudpagingu
Cloudpaging v sobě skrývá široké možnosti využití. Může nabídnout dostupnost všech tradičních aplikací třeba na tabletech využívajícím nové platformy, kde se tyto aplikace budou chovat jako nativní včetně podpory gest. Lze pomocí něj provozovat aplikace pro Windows v rámci linuxových prostředí a výrobce tvrdí, že tento koncept je také velmi šetrný k jeho interním systémovým zdrojům.

Zatímco u tradičních virtualizačních řešení dokáže jeden server obsloužit zhruba 50 uživatelů, protože dělá veškerou práci za ně a nároky na jeho systémové zdroje jsou poměrně vysoké, u Numecentu se zpracování přenáší na klientská zařízení a server slouží jen k doručování stránek. Typicky tak jeden server může sloužit až deseti tisícům uživatelů. Využití by mohla technologie najít nejen ve firemním prostředí, ale třeba i ve vzdáleném doručování her.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest − tři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz