Gartner: Osobní cloud nahradí osobní počítače

Martin Noska | 16.03.2012 | Analýzy, Cloud, Mobilita | Žádné komentáře

Podle analytiků agentury Gartner nahradí v roce 2014 tzv. osobní cloud tradiční osobní počítače jako hlavní centrum digitálního života uživatelů.

Konec „vlády“ osobních počítačů se tak podle Gartneru definitivně blíží. Osobní cloud (v angličtině personal cloud) podle analytiků zahájí novou éru IT, která uživatelům poskytne novou úroveň flexibility s různými typy přístrojů, které budou mít rozličné silné a slabé stránky. S tím bude spojena i nová úroveň uspokojení potřeb uživatelů a také jejich produktivity. Pro firmy to ovšem znamená zcela přehodnotit to, jak dodávají své aplikace a služby uživatelům.

Steve Kleynhans, viceprezident pro výzkum v Gartneru, popisuje rozvíjející se cloudové služby jako tmel, jenž spojuje velké spektrum přístrojů, které uživatel během dne používá pro různé úkoly. V této situaci je už nemyslitelné, aby měl aplikace a data uložena vždy na každém z nich lokálně, ale jediným logickým řešením je využití těchto přístrojů jako terminálů pro přístup k službám v cloudu.

Již poslední dva roky přinesly výrazné změny v oblasti klientského computingu a řada organizací si kladla otázku, co přijde nyní a jak IT prostředí bude v následujících pěti letech vypadat. „I když se pro současnou epochu často používá termín post-PC éra, nejde ani tak o PC samotná jako o celý nový styl computingu, který umožňuje využívat přístroje způsobem, který výrazně zlepší jak práci, tak i soukromý život uživatelů,“ říká Kleynhans.

Tato fáze vývoje IT je charakterizována několika megatrendy, které mají kořeny již v uplynulé dekádě, ale nyní se projevují v nové podobě.

Megatrend číslo 1: Konzumerizace
Konzumerizace, neboli průnik technologií z oblasti spotřebitelského trhu do komerčních a státních organizací, se stala předzvěstí nastávajících změn. Uživatelé se stávají mnohem techničtěji vzdělaní, inovativní a mají od svých přístrojů odlišná očekávání. Hlavními cíli uživatelů se stává internet a sociální média a k dispozici je široké spektrum mobilních zařízení, která mohou pokrýt různé uživatelské potřeby. Dochází i k jakési demokratizaci technologií, kdy zaměstnanci ve firmách na různých pozicích mají konečně možnost využívat podobné technologie.

Megatrend číslo 2: Virtualizace
Virtualizace změnila způsob hry. Přinesla vyšší flexibilitu a nové možnosti jak organizace mohou implementovat klientské prostředí. Virtualizace osvobodila aplikace od konkrétních přístrojů, operačních systémů nebo i od procesorových architektur. Jedná se o způsob, jak nabídnout aplikace vytvořené v klasické PC éře i v novém post-PC prostředí. Virtualizace umožňuje přistupovat přístrojům s nízkou spotřebou a s omezenými prostředky k mnohem většímu výpočetnímu výkonu. To rozšiřuje možnosti využití těchto zařízení, na nichž mohou běžet i aplikace náročné na systémové zdroje.

Megatrend číslo 3: Nová podoba aplikací
Doba změn designu, způsobu doručování a používání aplikací má dramatický dopad na celý trh. Tyto změny mění způsob, jak se aplikace vyvíjejí a spravují. Přichází také požadavek na podporu napříč platformami a změny v rozhraní. Aplikace navíc musí být mnohem univerzálnější a musí být možnost využít jí mnoha způsoby a v různých situacích na základě potřeby uživatele.

Megatrend číslo 4: Všudypřítomný cloud
Cloudové služby pro individuální uživatele otevírají celé spektrum nových příležitostí. Každý uživatel má nyní přístup k téměř neomezenému množství zdrojů podle svých potřeb. Aktivity uživatelů v digitálním světě se nyní stávají mnohem „samoobslužnější“ než kdy předtím. Ti si sami vybírají mezi službami, aplikacemi a obsahem a na výběr mají téměř neomezenou nabídku. Jedná se o nový rys digitální kultury, která je spjata s naprostou volností a možnostmi výběru. Uživatel může mít k dispozici on-line celé svoje pracovní prostředí, pokud chce. Pokud ne, je to jen jeho volba.

Megatrend číslo 5: Posun v mobilitě
V současnosti již mobilní přístroje kombinované s cloudem mohou pokrýt většinu klasických úkolů a všechny nevýhody jsou vyváženy možností flexibility a spokojenosti uživatelů při práci s mobilními zařízeními. Mobilitu podporují i nová uživatelská rozhraní, která se přirozeně ovládají, dotyky a gesta jsou založena na uživatelské zkušenosti a bohatost interakce rozšiřují funkce pro rozpoznávání řeči a povědomí o kontextu. Jakýkoliv přístroj má potenciál stát se pro uživatele v okamžiku jeho primárním nástrojem pro práci i zábavu.

Steve Kleynhans k tomu dodává, že kombinace popsaných megatrendů ve spojení s neustálým technologickým pokrokem, nezadržitelně otevírá éru osobního cloudu. V jeho rámci klesá význam jednotlivých přístrojů, které se stávají zaměnitelné a klasická PC samozřejmě stále zůstanou jednou z možných variant, ale bez dřívější role primárních nástrojů. Hlavní úlohu přebere osobní cloud jako takový.

„S tím se změní i přístup k zabezpečení – místo snahy co nejlépe zabezpečit jednotlivé přístroje dojde k mnohem většímu důrazu na bezpečnost a správu přístupu do cloudu a obsahu v něm uloženém či sdíleném,“ uzavírá Kleynhans z Gartneru.

Článek je součástí tématu Ušetřete s cloudovými a hostingovými službami. Partnery tématu jsou:

 

 

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři + osm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz