Gartner: Zájem o tiskárny a kopírky opadá

Martin Noska | 21.03.2012 | Aktuality, Analýzy, Hardware | Žádné komentáře

Nezávislá agentura Gartner vydala analýzu vývoje celosvětového trhu s tiskárnami, kopírkami a multifunkčními zařízeními. Ten v roce 2011 mírně klesal a počet prodaných kusů celkově poklesl o 0,8 %, naopak tržby dodavatelů tiskových zařízení ale vzrostly o 4,3 %.

Za poklesem stojí zejména propad zájmu domácností (meziročně o -7,2 %), naopak firmy a vládní organizace nakupovaly tiskárny o 2,1 % více než loni. To souvisí i s vizí analytiků, podle nichž tisk v organizacích bují a nezdá se, že by tento trend v nejbližších letech nabral opačný směr.

Co se týká výrobců tiskáren, multifunkčních zařízení a kopírek, celosvětově si drží první příčku s podílem 43 % společnost HP (meziročně –0,6 %). Až s velkým odstupem za HP následuje Canon s podílem 19 % a první trojku uzavírá Epson s podílem 13 %. Na dalších pozicích jsou pak společnosti Samsung (tržní podíl 6 %) a Brother (6 %), zbylí výrobci jako Lexmark, Xerox, Ricoh, Kyocera, Konica Minolta či Panasonic mají podíly kolem 1 až 2 %.

Poměrně odlišná je situace v Česku, i když zde má Gartner k dispozici údaje jen za čtvrté čtvrtletí 2011. Dominantní pozici zde má Canon (41,8 %), který meziročně téměř zdvojnásobil svůj podíl a rostl na úkor všech ostatních značek. Tiskárny HP zaznamenaly v Česku propad o 27 % a Epson klesl meziročně o 14,1 %.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest + = deset

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz