Letištní tělesné skenery prý neškodí zdraví

Martin Noska | 31.03.2012 | Aktuality, Analýzy, Bezpečnost | Žádné komentáře

PCS, divize Rapiscan, zveřejnila výsledek studie, který má přispět k diskutovanému tématu zda rentgenové letištní tělesné skenery ohrožují lidské zdraví či nikoliv.

Odbor kanceláře generálního inspektora (Office of the Inspector General, dále jen OIG) amerického Ministerstva pro vnitřní bezpečnost vydal zprávu, ve které uvádí, že pro překročení bezpečné dávky radiace by bylo nutné podstoupit nejméně 17 000 kontrol ročně, tedy téměř 47 denně. Dávka radiace při jednom skenování obvykle nepřesahuje 0,1 uSv (mikro Sievertu), což je zcela zanedbatelná hodnota. Detektory se zpětným rozptylem rentgenového záření tedy neohrožují ani ty osoby, které cestují letecky každý den.

Studie vyhodnocovala výhradně rentgenovou technologii, která je v provozu na desítkách letišť, nezabývala se detektory s technologií milimetrových vln.

Zpráva vznikla na základě pětiměsíčního sledování OIG. Odbor vyhodnocoval plnění norem stanovujících limity při vystavení radiaci a dalších bezpečnostních požadavků a samotný průběh a správu provozu tělesných skenerů. Pozn. v současnosti jsou zařízení kontrolována dvakrát ročně v pravidelných intervalech. Dalším kontrolám zařízení podléhá při jejich přemisťování a údržbě.

Studie klade důraz na bezpečnost cestujících a v souvislosti s tím konstatuje, že „nikdy nedošlo k nežádoucímu překročení dávky radiace způsobenému bezpečnostním zařízením s technologií zpětného rozptylu“.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm − = dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz