M2M komunikace: Přínosy a rizika internetu věcí

Markéta Pastuchová | 07.03.2012 | Analýzy, Internet a služby | Žádné komentáře

Komunikace strojů se stroji (Machine to Machine, M2M) je podle odborníků na cestě k široké adopci. Pojem se používá nejčastěji pro bezdrátovou výměnu dat mezi nejrůznějšími technologickými zařízeními. Experti očekávají, že během několika let bude zcela běžné, že dosud samostatně fungující přístroje (jako automobily, servisní zařízení či domácí přístroje), budou vzájemně propojeny a navíc budou vybaveny určitým typem inteligence.

Podle průzkumu společnosti AdaptiveMobile například ve Velké Británii již M2M technologie využívá 10 % obyvatel v roce 2015 by to mělo být celých 54 %. Podle společnosti Telekom Austria se očekává, že v roce 2020 bude vzájemně na celém světě propojeno až 50 miliard přístrojů, podle Intelu by to mělo být 31 miliard. To v každém případě otevírá nový prostor pro využití v podnikání a nejvíce ovlivněné budou pravděpodobně obory jako jsou  automobilový průmysl, spotřební elektronika, zdravotnictví, logistika a doprava, maloobchod a platební systémy, zabezpečení a ochrana, průmyslová automatika či energetika.

Přínosy v praxi
M2M je také spojeno s tzv. internetem věcí, tedy prostředí inteligentních přístrojů připojených přímo do internetu s možností jejich kompletního ovládání a přístupu k datům na dálku. O internetu věcí se začalo hovořit spolu s RFID čipy a tento koncept existuje již od konce 90. let. Nicméně až současný boom rychlé bezdrátové komunikace a cloud computingu otevírá prostor pro jeho reálný rozvoj a pro integraci „chytrých objektů“, které v rámci internetu mohou komunikovat a interagovat.

Možnosti pro praktické využití jsou obrovské – od optimalizace nákladů a nové úrovně ovládání předmětů na dálku (třeba přístup přes internet k informacím o obsahu ledničky či nastavení teploty v místnostech) přes nejrůznější průmyslové měřící systémy až po vznik speciálních služeb na míru, jako je třeba pojištění automobilů v závislosti na ujetých kilometrech. Již běžnou záležitostí (alespoň v západních zemích) jsou různé lékařské přístroje monitorující stav pacienta a posílající data do centrálního systému, který je případně spojen s alarmem. V podnikové sféře lze integrovat data z inteligentních přístrojů přímo do informačních systémů a provádět nad nimi pokročilé analýzy.

Výsledkem bude inteligence všude kolem nás, takže se stále častěji budeme setkávat s pojmy jako chytré domy, chytré elektrické sítě či inteligentní automobily. Tento posun je prakticky nezadržitelný, ale klíčová bude příprava na něj, která musí začít již nyní.

Bezpečnost je tradičně podceňována
Rozvoj fenoménu M2M pochopitelně přináší i obavy a podle průzkumu AdaptiveMobile si 86 % respondentů uvědomuje rizika spojená s touto technologií. Přes širokým nástupem M2M komunikace je proto potřeba podle expertů zajistit dostatečnou úroveň bezpečnosti a soukromí. Cathal McDaid, bezpečností konzultant AdaptiveMobile, tvrdí, že M2M technologie je v řadě oblastí podnikání již realitou. Jako v případě každé technologie jsou ale benefity spojeny s riziky, takže větší využívání M2M přinese i větší atraktivitu pro útočníky. Komunikace mezi stroji bez dohledu člověka navíc přináší riziko, že bude napadena aniž si toho někdo všimne.

Podle reportu organizace GSIM si 49 % zákazníků myslí, že M2M může usnadnit útočníkům nabourání se do systémů v jejich domech či autech. Téměř 60 % očekává, že jejich osobní data v M2M systémech budou vystavena vysokému riziku. Třetina si pak myslí, že za zodpovědnost za tato rizika by měli mít výrobci, dodavatelé či poskytovatelé bezdrátových služeb. Základní výzvou je proto pracovat na bezpečnosti M2M prostředí, aby mohlo růst a poskytovat očekávané výsledky bez zbytečných rizik.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět + = devět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz