Multiplatformní vývoj podnikových aplikací s FireMonkey

Richard Kubát | 26.03.2012 | Software | Žádné komentáře

Kde jsou ty blahé časy, kdy se informační systémy obešly víceméně s jedinou operační platformou. Jenže svět IT se mění. Podle zjištění společnosti Forrester již téměř 50% podniků povoluje pořizování počítačů Mac a 27% jich začíná využívat iPad. Výhled prodeje tabletů ze září 2011 je podle IDC již 15% celého trhu osobních počítačů. Na druhou stranu prodeje PC klesají. Otevřete si libovolnou publikaci zaměřenou na IT a pomalu tam nenajdete nic jiného než Apple, iOS, tablety od různých výrobců, Android, iPhone, Blackberry, iPad, Windows Phone, a tak dále; mobilní trendy se přehlédnout nedají.

Struktura podnikového IT musí začít toho heterogenní prostředí respektovat a má-li mít otevřená vrátka do budoucnosti, musí již od začátku zajišťovat optimalizaci přístupu k datům a podnikovým aplikacím z řady různých platforem. Mezi ty nejdůležitější dnes patří především Windows, OS X, iOS a Android. Aplikace vyvíjené pouze pro jedinou cílovou platformu začínají být nevýhodné; vývoj různých oddělených projektů pro jednotlivé platformy je zdlouhavý a jejich údržba je drahá.

Požadavky moderních podnikových aplikací
Pro vývoj aplikací spouštěných pod různými operačními systémy je třeba vzít do úvahy řadu klíčových faktorů:

  • Data – jsou životní sílou podnikání. Schopnost využít, analyzovat a pochopit obchodní zákonitosti z dat je základem dobrého rozhodování a hladkého podnikání. Proto se podnikové aplikace musí snadno připojovat ke všem populárním databázím jako MS SQL Server, Oracle, IBM DB2, MySQL, Sybase, Informix, InterBase či Firebird; stejně tak jako se soukromými cloudy spravovanými pomocí Amazon EC3, Microsoft Azure nebo Google. Základním požadavkem na aplikace je tedy jejich přímý a dynamický přístup ke všem datovým zdrojům. S rozvojem cloudů vyvstává i nutnost udržovat obchodní logiku a přístupy k datům též v soukromých či veřejných cloudech, které jsou následně dostupné z libovolného prostředí, jazyka či platformy.
  • Architektura – zápas mezi architekturami REST a SOAP pokračuje. V podnikových aplikacích se převážně používá SOAP. REST je relativně nová architektura, avšak již používaná řadou internetových webových služeb. Pokud má vyvíjená aplikace korektně „žít“ v internetu, musí podporovat oba protokoly. Pomůže to vylepšovat vizuální stránku podnikových aplikací a bez problémů pracovat v prostředí webu. Dnes již uživatelé podnikových aplikací požadují stejně graficky bohatá a interaktivní rozhraní, na která si zvykli u spotřebních aplikací. Sloučené využití REST i SOAP v aplikacích tomu pomůže zásadním způsobem.
  • Zařízení – není to tak dávno, kdy práci s aplikacemi podstatnými pro úspěšné podnikání zabezpečovaly stolní počítače propojené do podnikových informačních systémů. Ve dnešním světě se žádá nepřetržitý hladký přístup ke klíčovým firemním datům z libovolného zařízení a libovolného místa – a nejlépe se stejným uživatelským rozhraním. Nové podnikové aplikace tedy musí být kompilované do nativního kódu pro Windows, Mac, iOS či Android. Jen tak se zajistí konzistentní výkon na všech platformách. A taky to podnikům ušetří čas na vývoj, protože aplikace se napíše jen jednou a může se ve stejném okamžiku nasadit na řadu 32- a 64bitových prostředí.
  • Propojitelnost a schopnost vzájemné spolupráce– v distribuovaných podnikových prostředích, kde musí být všechny aplikace dostupné ze všech druhů zařízení, je základní podmínkou propojitelnost a schopnost spolupráce mezi architekturami, operačními systémy a programovacími jazyky. Aplikace jsou málokdy zcela izolované. Většina firem má aplikace napsány v různých jazycích (Java, C, C++, C#, PHP), v mnoha architekturách (.NET, Adobe Flash, Cocoa) a pod mnoha operačními systémy (Windows, Mac OS X a další).Proto je tak důležitý výběr správného middleware, jenž všechny prvky systému spojuje. Běžně používané technologie jako Enterprise JavaBeans či CORBA mají svá omezení. Middleware musí vývojářům umožnit provoz obchodní logiky a práci s daty jako cloudové služby, ať již soukromé, nebo pod Amazon EC2 – a poskytnout propojitelnost se širokou řadou klientských prostředí, jazyků a platforem na počítačích PC, Mac, na webu a v mobilních zařízeních. Jinak bude mít výsledná aplikace silně omezenou funkčnost a sníženou dostupnost informací.

Multiplatformní vývoj si žádá nové nástroje
S dodržováním těchto vývojářských zásad je možno vytvářet technologicky pokročilé bohatě vizuální obchodní aplikace dopravující klíčová data tam, kde jsou potřeba. Dnešní podnikání vyžaduje moderní aplikace s grafikou HD a 3D, prostě protože obchodní fakta jsou tak prezentována názorněji a poutavěji.

Pro vývoj multiplatformní aplikace byly až doposud potřeba různé vývojářské nástroje pro různé platformy a specializovaní vývojáři s odlišnými znalostmi a zkušenostmi; sestavit takový tým je poměrně obtížné a časově náročné. Vedoucí vývojových týmů museli mít znalosti o všech používaných technologiích. Úskalími vývoje pak byly nejen nároky na kvalitu vývojového týmu, ale i vyšší náklady na paralelní víceplatformní vývoj i na údržbu aplikací. Konzistentní vzhled aplikací na všech platformách se zajišťoval jen těžko. A pozdější rozšíření aplikací na další platformy bylo schůdné pouze za cenu nového drahého projektu.

Dnes však na trhu existují nástroje, které vývojářům umožní postarat se o všechny zmíněné záležitosti z jediného vývojového prostředí. Jejich použití jim dá značné výhody pro vývoj multiplatformních aplikací: jeden vývojový tým, jedna množina znalostí a zkušeností, vývoj a údržba jediného projektu pro všechny platformy, stejný a navíc graficky poutavý vzhled a uživatelské rozhraní aplikací na všech platformách. Tedy nižší náklady a otevřené dveře pro rozšíření na další platformy v budoucnosti.

Srdcem těchto nástrojů je komponentová knihovna Embarcadero FireMonkey, první platforma pro komplexní obchodní aplikace poháněná nativně centrálním procesorem i grafickým koprocesorem.  FireMonkey umožní vytvářet aplikace pro různé platformy z jediného zdrojového kódu: zatím pro Windows, Mac OS X a iOS, ale další operační systémy či procesory budou následovat. Kromě bohatých grafických možností poskytuje FireMonkey propojení se všemi důležitými databázovými servery. Umožňuje běh obchodní logiky a přístupu k datům jako služby v cloudech a poskytne připojení k širokému rozsahu klientských prostředí, jazyků a platforem na PC, Mac, webu a mobilních zařízeních. Konektory ve FireMonkey umožňují vytvářet klienty prakticky na libovolné vývojové platformě, jazyku nebo architektuře a využít v nich služeb nabízených FireMonkey, třeba pro Windows, Mac, web, .NET, JSON/RPC, PHP, iOS, Android, Blackberry, Windows Phone a další. FireMonkey je unikátní řešení, které na současném trhu zatím nemá obdobu od jiného dodavatele.

Knihovna FireMonkey je dostupná zdarma a neplatí se ani žádné poplatky za její provoz. Je součástí vývojářských nástrojů Embarcadero: RAD Studio XE2, Delphi XE2 a C++Builder XE2.

Autor je ředitelem společnosti Borland s.r.o.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři + sedm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz