Neefektivní datová centra ohrožují konkurenceschopnost

Martin Noska | 18.03.2012 | Analýzy, Hardware, Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

Výzkum společnosti IBM, který se zaměřil na efektivitu provozu datových center, odhalil, že zhruba čtyři pětiny jich nedosahuje optimálních provozních výsledků. I přes to, že zvyšování efektivity je tradičním tématem řadu let, je v této oblasti ještě mnoho co zlepšovat.

Současně téměř 80 % z 300 dotázaných ředitelů IT a ICT manažerů podle průzkumu investuje do IT inovací se zpožděním. To pak má vážné důsledky na celkovou efektivitu fungování firem.

Modernizace IT infrastruktury nutností
Steve Sams, viceprezident pro globální síťové a infrastukturní služby IBM, na firemním blogu tvrdí, že nízká efektivita je nyní základním problémem a pokud mají datová centra fungovat na dnešní úrovni, je potřeba identifikovat příčiny neefektivity a modernizovat je.

Sams tvrdí, že ve většině organizací chybí celkové strategické plány pro optimalizaci datových center a investice do nových projektů jsou spíše náhodné a nemají celkovou koncepci. Následně pak ani přínos není odpovídající. Konkrétně 62 % zkoumaných datových center bylo možné označit jako středně efektivní a dalších 17 % jako zcela neefektivní (viz obrázek).

Efektivita datových center v průzkumu společnosti IBM. Zdroj: IBM, březen 2012

Výsledkem je v takovém případě ale skutečnost, že organizace následně vydávají většinu svého IT rozpočtu (cca 65 %) jen na udržení chodu stávající IT infrastruktury a nemají pak dostatek prostředků na výraznější modernizaci. Také pravděpodobnost na adopci nových technologií je u nich dvakrát nižší než u firem s opačným přístupem. Tím se ale dostávají do začarovaného kruhu, z něhož se s tímto svým přístupem nemohou dostat. Neefektivní infrastruktura tak přímo ohrožuje budoucnost celé organizace.

Přínosy efektivity pro byznys
Datová centra, která bylo možné označit jako vysoce efektivní a kterých byla identifikována jen necelá jedna pětina (19 %), jsou naopak pro byznys firmy přínosem. Vzhledem k tomu, že neodčerpávají tolik zdrojů firmy na údržbu, otevírá se tím větší prostor pro investice do nových projektů a inovací, které následně umožňují být celé organizace více efektivní.

Mezi prvním a druhým typem firem se tak rozevírají nůžky, které mohou v budoucnu být jedním z důležitých faktorů pro udržení konkurenceschopnosti na trhu.

IBM pro zvyšování efektivity datových center doporučují firmám držet se následujících rad:
1. Mít dobrý plán pro rozvoj IT infrastruktury, který je v souladu s obchodními cíly
2. Investovat do optimalizace serverů, úložných systémů, sítí a dalšího zařízení k dosažení co nejlepšího poměru nákladů a výkonu.
3. Navrhnout svoji IT infrastrukturu pro co nejvyšší flexibilitu, aby mohla pružně reagovat na potřeby byznysu
4. Využívat nástroje pro automatizaci, které zlepší úroveň služeb a dostupnosti. Méně manuální práce znamená rychlejší reakce a méně zaneprázdněné IT administrátory, kteří se pak mohou věnovat řešení dalších problémů.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− osm = nula

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz