Robotické skenovací systémy DL mini mají usnadnit digitalizaci dokumentů v organizacích

Martin Noska | 30.03.2012 | Aktuality, Hardware | Žádné komentáře

Přechod k digitálním procesů se neobejde bez technik pro transformaci papírových dokumentů do elektronické podoby. Jedním z příkladů může být robotický knižní skener DL mini-C (formát 2x A3 s 21MPx snímací hlavicí osazenou 2 x Canon EOS 5D Mark II) od švýcarské firmy 4DigitalBooks.

DL mini-C je kompletní digitalizační systém, skládající se ze snímací hlavice – kamerového systému knižního skeneru  –  propojeného řídícím mechanizmem s automatickým obracečem stránek. Ten obrací stránky a skenuje jejich obsah s minimální asistení obsluhy, odsud tedy označení „robotický“. Při běžném provozu je lidská práce omezena na volbu přednastaveného profilu snímané předlohy, případně na řešení takových problémů, jako je slepení dvou stránek.

Modely DL mini mají být určeny nejen pro organizace státní a veřejné správy nebo korporace, ale také pro akademické instituce či knihovny. Přes 90 % vzdělávacích a veřejných institucí se totiž potýká s problematikou archivace a digitalizace dokumentů nebo knih o velikosti 2 x A3 na straně jedné a se zpracováním starých, vzácných nebo poškozených tisků na té druhé. V rámci řady robotických skenovacích systémů 4DigitalBooks lze najít například i model DL mini-I (140MPx hlavice s 1 x i2S CopiBook HD 600), který je kompaktnější verzí skeneru DL 3003.

Digitalizační linka například obsahuje sadu senzorů, které po vložení knihy automaticky změří veškeré nezbytné údaje. Knižní lůžko 4DigitalBooks se automaticky přizpůsobuje tloušťce snímaného materiálu, sleduje jeho změny na pravé a levé straně při obracení stránek zprava doleva a automaticky jej centruje. Během otáčení stránek je stránka obracena pohybujícím se sklem. Kontakt mezi stránkou a sklem je ošetřen hladkým plastickým profilem se zabudovanými vzduchovými tryskami, které vytvářejí vzduchový polštář mezi stránkou a samotným profilem. To umožňuje jemné odtlačení stránky vzduchem bez tření.

Sklo, které stránku přikrývá, může být nastaveno buď bez dotyku, s dotykem se stránkou nebo s přítlačnou silou na stránku.

V Česku tyto skenovací linky nabízí společnost scanservice a kromě přímého prodeje nabízí možnost využití těchto strojů formou outsourcingu digitalizace dokumentů či služeb BPO (Business Process Outsourcing), například v prostředí center sdílených služeb. Prvním uživatelem tohoto řešení v ČR je kraj Vysočina, kde je využit pro Krajskou digitalizační jednotku (v rámci projektu Digitalizace a ukládání ve státní správě).

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ sedm = dvanáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz