SAS Visual Analytics: Budoucnost business intelligence

Markéta Pastuchová | 24.03.2012 | Software | Žádné komentáře

Společnost SAS Institute oficiálně představila svoji novou platformu Visual Analytics, kterou lze označit za budoucnost business intelligence. Umožňuje totiž podnikovým uživatelům ve vysoké rychlosti vytvářet pokročilé analýzy nad velkými objemy dat v řádech terabajtů.

BI nástroj Visual Analytics, který je nyní součástí balíčku High-Performance Analytics od SASu, využívá technik in-memory zpracování dat, což přináší mnohem vyšší rychlost zpracování než dosavadní řešení BI. Úkoly, které se staršími nástroji trvaly hodiny, by nyní měly probíhat během několika minut.

Zástupci společnosti SAS hovoří o tom, že úkol trvající na starších nástrojích 20 až 30 hodin zvládne Visual Analytics zpracovat údajně zhruba za pět minut.

Nové možnosti pro byznys
To má umožnit uživatelům lépe prozkoumat data získaná z firemních databází a webu a vygenerovat snadno pochopitelné tabulky, grafy a dashboardy. Firmy by tak měly mít možnost samy analyzovat velké objemy dat bez nutnosti spoléhat na externí zpracování analytickými agenturami a speciálními výkonnými systémy.

Podle Randyho Garda, senior viceprezidenta pro produktový management v SASu, díky tomu mohou organizace rychleji identifikovat nové trendy a obchodní příležitosti a přizpůsobit jim pružněji svůj byznys.

SAS se také zaměřil na dostupnost širokého spektra grafických výstupů nejen ze stolních počítačů, ale i z mobilních zařízení. Nový nástroj zatím podporuje jen iPad, jehož uživatelům umožňuje přístup k velmi bohatým výstupům z analýz dat. Budoucí verze BI řešení Visual Analytics by pak měly podporovat i další mobilní platformy.

Visual Analytics nabízí možnost prozkoumávat velké objemy dat jak z interních, tak z externích zdrojů a místo vzorků dat, které se obvykle využívaly v případě starších BI řešení, se pracuje s jejich kompletními sety. Použitá in-memory technologie by měla dovolit pracovat s databázemi o velikosti v řádech terabajtů. Výhodou nového BI řešení je i to, že by mělo fungovat na běžně dostupném podnikovém hardwaru.

Další štika v in-memory rybníku
Analytici nový počin SASu hodnotí velmi kladně a považují jej za další krok kupředu v možnosti analýz podnikových dat. Konkurencí pro Visual Analytics má být například SAP HANA či Oracle Exalytics Intelligence Machine (ta je ovšem poměrně úzce svázaná s vlastním hardwarem Oraclu). Případně jej lze také považovat za konkurenci pro klientské nástroje od firem Tibco a QlikView.

James Kobielus, analytik Forresteru, tvrdí, že nástroj Visual Analytics přináší skutečně interaktivní a detailní ponor do velkých objemů dat a hlavním úkolem SASu bude nyní přesvědčit podnikové zákazníky, že toto řešení opravdu pro svůj byznys potřebují.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm − čtyři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz