SQL Server 2012 směřuje k analýzám velkých objemů dat

Albert Ryba | 08.03.2012 | Software | Žádné komentáře

Microsoft dokončil vývoj databázového řešení SQL Server 2012 a uvolnil jej do výroby. Ve finální verzi bude k dispozici od začátku dubna. Hlavní novinkou je snaha Microsoftu udělat z SQL Serveru nástroj, který by mohly firmy využít pro zpracování velkých objemů nestrukturovaných dat (tzv. big data).

Podle Douga Lelanda, generálního manažera Microsoftu pro byznys platformy, má být SQL Server moderní platformou, která je schopná vypořádat se jak s tradičními strukturovanými daty, tak i s daty nestrukturovanými. Právě s jejich přívalem se firmy v současnosti potýkají (podle odhadů je asi 80-85 % dat v nestrukturované podobě), ale nemohou je zcela ignorovat, protože z nich mohou získat detailní vhled do svého byznysu a lépe tak přizpůsobit svoje strategie požadavkům zákazníků. Jedním z hlavním zdrojů nestrukturovaných dat jsou dnes sociální sítě, v nichž lze najít řadu cenných informací o názorech zákazníků na firmu a její produkty či služby. Možnosti práce s velkými objemy dat se otevřely teprve v nedávné době díky nízké ceně úložných a výpočetních zdrojů a podle analytiků je zvládnutí práce s „big daty“ důležitým klíčem pro úspěšnost firem na trhu.

Inovace ve všech směrech
Microsoft SQL Server 2012 přináší oproti svému předchůdci SQL Serveru 2008 R2 z roku 2010 zejména lepší připravenost pro kritické úlohy, propracovanější nástroje Business Intelligence a také vylepšenou kompatibilitu s modelem cloud computingu. Tyto vlastnosti doplňuje právě podpora pro práci s velkými objemy dat a jejich analýzami.

SQL Server 2012 se tak stává jakýmsi mostem mezi platformami určenými čistě pro práci s nestrukturovanými daty, jako je Apache Hadoop a s tradičními nástroji Business Intelligence využívající klasické datové sklady. SQL Server 2012 je připravený na spolupráci s řešením Hadoop nasazeným v rámci služby Microsoft Azure, kde byl představen v podobě preview na konci loňského roku. Spolu s všeobecnou dostupností nové verze SQL Serveru by mělo být testování Hadoopu na platformě Azure rozšířeno a spuštění produkční verze je očekáváno do konce první poloviny letošního roku.

Mezi další funkce SQL Serveru patří třeba Power View (v minulosti označovaný jako Project „Crescent“), umožňující vizuální procházení dat nebo SQL Server Data Tools (dříve pod kódovým jménem „Juneau“) určený pro vývoj nových funkcionalit.

Analytici vesměs souhlasí, že rozšíření SQL Serveru o podporu práce s velkými objemy dat je důležitým krokem. Objevují se ale i skeptičtější hlasy, jako například od Curta Monashe, analytika Monash Research, podle nějž Microsoft jen dohání v oblasti „big dat“ ujíždějící vlak a SQL Server může být podle jeho slov dobrou volbou pro implementace, které jsou již založené na této platformě, ale oproti konkurenčním řešením obsahuje jen minimum unikátních funkcí.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− čtyři = nula

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz