Tablet Apple iPad 3: Specifikace a novinky

Albert Ryba | 08.03.2012 | Hardware, Mobilita | Žádné komentáře

Společnost Apple včera v San Francisku podle očekávání představila novou generaci tabletu iPad, přezdívanou také jako iPad 3 (Apple ovšem toto označení zatím nepoužil a hovoří jen o „novém iPadu“). Ta přináší víceméně novinky, o kterých analytici mluvili již měsíce, jako jsou lepší displej, inovovaný procesor či podpora 4G sítí. Poměrně nečekaným překvapením pak bylo i uvolnění nové verze iOS 5.1, který je k dispozici i pro uživatele v Česku.

Nový iPad 3 je vybaven podobně jako poslední dvě generace smartphonů iPhone tzv. Retina IPS displejem s rozlišením 2048 x 1536 bodů (hustota 264 bodů na palec) a podle výrobce byla oproti předchozí generaci zlepšena také barevná saturace o 44 %.Rozměry nového iPadu jsou 241,2 x 185,7 x 9,4 mm a verze v Wi-Fi váží 652 gramů, 4G model je o 10 gramů těžší. Ceny jsou stejné jako při představení předchozí generace, tedy od 499 dolarů za základní verzi s Wi-Fi a kapacitou paměti 16 GB až 829 dolarů za model se 64 GB a 4G. Naopak starší iPad 2 je nyní oficiálně k dispozici od 399 dolarů.

Zklamáním pro některé fanoušky Applu je SoC (System on Chip) procesor A5X stále postavený na jádře Cortex-A9, který zůstal stejně jako předchozí verze A5 jen dvoujádrový a pracuje na frekvenci 1 GHz. Spekulovalo se totiž o čtyřjádrovém modelu A6, který by měl výkon podobný jako třeba nVidia Tegra 3. Nicméně hlavním vylepšením čipu A5X jsou čtyři grafická jádra, která by měla výrazně posunout grafické možnosti nového iPadu a procesor je také vyráběný již 28nm technologií, zatímco A5 je postaven na 40nm technologii.  Zvýšena byla taká kapacita operační paměti na 1 GB (iPad 2 měl 512 MB a první iPad pak jen 256 MB).

Dalším očekávaným vylepšením iPadu 3 je podpora 4G sítí (LTE), přičemž zůstala samozřejmě i podpora 3G standardů UMTS/HSPA/HSPA+/DC-HSDPA. Inovován byl také fotoaparát, který má rozlišení 5 megapixelů a umožňuje nahrávat Full HD video (1080p). iPad 3 dále obsahuje 42,5 watthodinovou Li-Pol baterii, která by měla vydržet až 10 hodin práce při surfování na webu, při využití 3G/4G sítí je to podle informací Applu asi o hodinu méně. Právě baterii považuje řada komentátorů za hlavní výhodu nového iPadu, protože iPad 2 měl jen 25Wh akumulátor. Překvapením je skutečnost, že Apple pro iPad 3 oficiálně nepředstavil virtuální asistentku Siri.

Pokles zájmu nehrozí
Podle prvních komentářů analytiků Apple nezklamal a víceméně nabídl to, co trh očekával. Prodeje iPadu 3 mají začít ještě během března a komentátoři čekají velký zájem, který by měl výrazně zvýšit tržby Applu, protože poslední měsíce byly ve znamení vyčkávání na nový model. Přesto ani starší iPad 2 není úplně odepsaný a pokud nepotřebujete Retina displej, může pro vás být za sníženou cenu zajímavou volbou, protože výhod 4G sítí se v Česku ještě dlouho nedočkáme a další novinky v iPadu 3 jsou – obzvlášť pro profesionální použití – již spíše minoritnějšího charakteru. Podle všeho bude iPad 3 pokračovat i ve vítězném tažení do korporátního prostředí a například podle analytiků NPD Group jsou tablety v současnosti nejdůležitější technologií pro malé a střední firmy.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm − šest =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz