Technologie samovolného chlazení procesorů na obzoru

Roman Kadlec | 04.03.2012 | Hardware, Mobilita | Žádné komentáře

Růst zájmu o přenosné přístroje a zejména o chytré telefony nutí vědce přemýšlet nad alternativním způsobem využití mobilních procesorů a jejich chlazení. Teorie tzv. výpočetního sprintu by mohla nabídnout lepší výkon bez dlouhodobého přehřívání procesorů.

Současná architektura procesorů je navržena tak, aby tyto čipy dokázaly dlouhodobě soustavně řešit výpočetní úlohy. Ať už jde o psaní a posílání zpráv a e-mailů, streamování videa, nebo prohlížení internetu, procesory neustále pracují a vyzařují teplo. Inženýři se tento princip snaží změnit a procesory chtějí navrhnout tak, aby pracovaly v cyklech a při práci se tak spontánně chladily.

Rozptýlení tepla je známý limitující faktor týkající se výkonu procesorů. Zejména v případě chytrých telefonů a mobilních zařízení, kde je prostor značně stísněný, platí tento problém dvojnásob. Protože nedostatek místa neposkytuje prostor na nějaký chladící systém, souběžně může pracovat pouze část tranzistorů procesoru. Zbývající jsou neaktivní, nazývané „tmavý křemík“. Podle inženýrů se tak zvyšování počtu tranzistorů projeví pouze ve větším počtu tmavého křemíku.

Princip výpočetního sprintu
Výzkumníci z amerických univerzit v Pensylvánii a Michiganu navrhují využít teorii výpočetního sprintu (computational sprinting). V tomto případě by procesor pracoval v krátkodobých intervalech (např. půl sekundy) s pracovní frekvencí, která je šestnáctinásobkem jeho běžné frekvence. Následně by přestal pracovat a přepnul by se do chladícího režimu, ve kterém by setrval do dalšího výpočtu.

Podobný princip fungování procesorů by mohl vyhovovat množství aplikací pro chytré telefony, které v řadě případů vyžadují právě krátkodobé provedení výpočetních operací a následně čekají na reakci uživatele. Teorie výpočetního sprintu by v tomto případě dokázala využít i vypnuté tranzistory na paralelní výpočty.

Co se týče problémů s teplem, vědci navrhují obalit procesor do speciálního materiálu, který by dokázal nasát teplo během výpočetní fáze a následně by ho postupně uvolňoval – nabízí se např. přirovnání k vosku.

Vědci se momentálně snaží zhotovit prototyp, který by mohl vyřešit problémy související s materiálem a s celkovým rozptýlením tepla. V případě úspěchu by rádi tuto teorii kromě mobilních zařízení využili i např. v segmentu serverů.

Také Intel pracuje na procesorech, které by se v případě nevyužití přepínaly do režimu, v němž jim stačí jen minimální napětí, díky čemuž se sníží nejen vyzařování tepla, ale také spotřeba energie. Více viz článek Přichází éra solárního napájení počítačů?

Zdroj: IT News.sk

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ šest = deset

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz