Ubuntu 12.04 slibuje zvýšení soukromí uživatelů

Markéta Pastuchová | 11.03.2012 | Bezpečnost, Software | Žádné komentáře

Připravovaná majoritní aktualizace linuxové distribuce Ubuntu 12.04 s názvem Precise Pangolin slibuje nabídnout uživatelům kontrolu nad tím, jaké jejich aktivity jsou ukládány.

I když v souvislosti se soukromím a sledováním uživatelů se nejčastěji hovoří o soukromí na internetu, kde dochází k nekonečné bitvě proti spywaru, sledovacím kódům a dalším nástrojů, stejný problém se týká i operačních systémů. Tato skutečnost jen není tak známá.

Typický operační systém totiž ukládá všechny aktivity, které uživatel během práce na něm vykonal a jaké soubory otevřel. Tyto údaje pak může případně získat i třetí osoba, pokud se k takovému počítači dostane.

Podobně jako výrobci webových prohlížečů přidávají funkce pro zamezení sledování aktivit uživatele na internetu, přichází společnost Canonical s možností mít kontrolu nad tím, jaká data jsou o uživateli ukládána a co je sledováno.

Absolutní kontrola v rukou uživatele
Konkrétně Ubuntu 12.04 s kódovým označením Precise Pangolin (momentálně ve fázi beta 1) přinese možnost mazat logy aktivit uživatelů, vypnout logování pro určité typy souborů a aplikací.

Případně bude také možné  kompletně jakékoliv monitorování uživatele zrušit, k čemuž má sloužit tlačítko „Record activity“ – viz obrázet vpravo. Informaci o tom přinesl blogový příspěvek Micaha Lee na webu organizace Electronic Frontier Foundation (EFF).

Uživatel Ubuntu 12.04 tak bude moci například smazat soubor s logy aktivit třeba za uplynulou hodinu, den, týden, ve specifickém rozmezí dat nebo také úplně všechny logy, které jsou uloženy v počítači. Stejně tak bude možné zrušit aktivity tvorby logů v chatovacím softwaru Pidgin, čímž dojde k eliminaci historie chatu, jež může obsahovat kompromitující informace nebo třeba citlivé obchodní údaje.

Pro umožnění kontroly nad logy uživatelských aktivit tým vyvíjející Ubuntu přidal do rozhraní komponentu Activity Log Manager.

Ukazuje Canonical budoucí směr?
Micah Lee z EFF k tomu říká, že jde o další krok ve snaze zvýšit ochranu operačních systémů proti lokálním útočníkům a že podobně jako v oblasti webových prohlížečů by snaha Canonical mohla být inspirací i pro další výrobce operačních systémů. Funkce pro zvýšení soukromí uživatelů by se tak postupně mohly stát běžnou součástí moderních operačních systémů.

Přehled dalších novinek v aktuální beta verzi desktopového OS Ubuntu 12.04 najdete v následujícím videu:

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− čtyři = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz