Ubuntu chce vytlačit RHEL z linuxových serverů

Albert Ryba | 15.03.2012 | Cloud, Podniková infrastruktura, Software | Žádné komentáře

Linuxová distribuce Ubuntu je známá zejména z oblasti desktopů. Mark Shuttleworth, zakladatel společnosti Canonical, ale hovoří o tom, že právě v letošním roce dojde k velké změně.

Chce totiž ovládnout oblast linuxových serverů a podle Shuttlewortha začnou velké firmy postupně upřednostňovat pro široce škálovatelnou zátěž právě Ubuntu před Red Hat Enterprise Linuxem. Jak má tato představa daleko k realitě?

Ubuntu má nakročeno
Shuttleworthova vize se opírá o průzkumy trhu, například od společnosti W3Tech, podle nichž Ubuntu již převzalo od června 2011 vedoucí pozici v oblasti webových serverů právě na úkor RHELu. V únoru 2012 pak podle zjištění W3Tech používalo Ubuntu 6 % ze všech webových serverů, zatímco před rokem to byla jen 4 procenta. Jedná se zhruba dvojnásobek ve srovnání s Red Hat Enterprise Linuxem.

Webové servery jsou určitým indikátorem popularity, protože webové služby jsou hodně rozšířenou záležitostí. Nicméně mnohem lukrativnější oblast se skrývá v nových typech služeb, jako jsou cloudy a práce s velkými objemy dat (big data).

I tady ale dochází k určitému posunu. Například společnost Cloud Market, která monitoruje službu Amazon Elastic Compute Cloud (EC2), zjistila, že právě Ubuntu se stalo nejčastěji používaným operačním systémem a využívá jej nyní zhruba 12 000 sledovaných instancích. Na druhém místě je se zhruba osmi tisíci instancemi generický Linux a Windows jsou na úrovni kolem 3500 instancí a rodina RHEL zahrnující i klon CentOS má zhruba 2 300 instancí.

Mark Shuttleworth na svém blogu vysvětluje, proč se uživatelé rozhodují právě pro využití Ubuntu na serverech. Podle něj je klíčem dostupnost nástrojů pro vývojáře Ubuntu, zaměření se na cloudové využití a také důraz na kvalitu jak ze strany vývojářských týmů Canonical, tak i v rámci komunity. Zvlášť pro podniky by se podle něj měla stát přelomovou verze Ubuntu 12.04 Precise Pangolin, která bude mít dlouhodobou podporu (LTS – Long Term Support) a bude zaměřena na spolupráci s open source cloudovou platformou OpenStack Essex.

Právě propojení dlouhodobě podporované verze Ubuntu s platformou OpenStack má firmám zaručit, že půjde o stabilní prostředí, které si mohou dovolit bez obav nasadit v širokém měřítku. Podle Shuttlewortha jde o ideální kombinaci, která umožní širší rozvoj veřejných cloudů založených na OpenStacku, která následně posílí oba produkty.

Silná pozice Red Hatu
Otázkou tedy je, jestli již Ubuntu dozrálo na to, aby mohlo z trhu začít vytlačovat RHEL. I přes nadšení Marka Shuttlewortha jsou experti spíše skeptičtí a například Steven J. Vaughan-Nichols si myslí, že i když se Ubuntu stává ve sféře podnikových řešení významným hráčem, není zatím na takové úrovni jako Red Hat.

I přes úspěch v oblasti webových serverů je proniknutí do podnikového prostředí o dost složitější a Canonical bude muset udělat mnoho pro to, aby si získal důvěru manažerů (kterou už Red Hat v řadě případů má). Přesto firmy s Ubuntu experimentují stále více a rozhodně jsou šance této distribuce vyšší, než třeba v případě SUSE nebo Oracle Linuxu (který je ostatně jen upravenou verzí RHEL).

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest − čtyři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz