Vyplatí se cloudový, hostovaný nebo vlastní ERP?

Albert Ryba | 05.03.2012 | Analýzy, Cloud, Software | 2 komentáře

Cloud computing výrazně ovlivnil způsob nasazování ERP (Enterprise Resource Planing) systémů. Firmy mají v současnosti na výběr, zda si koupí klasickou licenci nebo software jako službu. V prvním případě organizace provozuje systém ve vlastním datovém centru (tzv. on-premise nasazení) nebo využije hostingu u externího poskytovatele. Pokud se rozhodne pro ERP formou softwaru jako služby (SaaS, někdy je tento model označovaný také jako řešení na vyžádání), pronajímá si celý balíček, který zahrnuje nejen cenu softwaru, ale i veškeré náklady spojené s provozem a doručováním.

Co je ale pro řadu firem dosud nejasné, jsou cenové rozdíly (respektive srovnání celkových nákladů) u těchto typů řešeních, zejména z dlouhodobého hlediska. Ty se přitom liší zejména podle toho, zda jste malá, střední nebo velká firma. V následujících modelech budeme pracovat se vzorovými čísly, která si můžete podle svojí situace pozměnit, ale řádově by měly odpovídat nejčastějším možným scénářům. Čísla jsou z výzkumu provedeném v americkém prostředí, ale není problém je adaptovat i na naše podmínky.

Malá firma
V případě nasazení ERP v omezeném rozsahu budeme počítat s cenou licence za software ve výši 20 000 dolarů, zatímco SaaS vyjde na 16 000 dolarů. Nicméně pokud připočteme další výdaje nutné na provoz, dostaneme se k výsledkům, které zachycuje graf – že totiž dlouhodobý provoz on-premise řešení v případě malé firmy je nejméně výhodný a měla by se jej za každou cenu vyvarovat. SaaS se vyplatí obvykle v horizontu do 2-3 let a největším favoritem je pak ERP hostovaný u partnerské firmy.

Samozřejmě mohou existovat situace, kdy je i pro malou společnost nutností provozovat on-premise ERP, například pokud provozuje prodejní terminály, které se musí připojovat přímo k jejím serverům a ne se spoléhat na externí internetové připojení. Ale tyto situace jsou spíše výjimkou.

Střední a větší firma
Situace středně velké společnosti je již trochu odlišná. Počítejme, že cena za klasickou licenci vzroste na 50 000 dolarů a u SaaS to pak bude 40 000 dolarů na rok. Pokud připočteme i dodatečné náklady, je SaaS vítězem jen v prvním roce, v druhém již začne být dražší než hostované řešení, a v pátém roce pak dokonce i než systém provozovaný v rámci firmy i s ohledem na náklady na infrastrukturu, kterou je potřeba udržovat. Dlouhodobým vítězem je pak i v tomto případě hosting ERP u externího poskytovatele a to i v situaci, kdy jeho cena bude na úrovni kolem 500 dolarů za měsíc.

V případě opravdu velké firmy je pak investice do SaaS ještě méně výhodná a počáteční úspora se ztratí ještě rychleji.

Jak je vidět, velikost firmy je zcela základním faktorem a je pravděpodobné, že současná nevýhodnost softwaru jako služby v popsaných situacích přiměje provozovatele cloudového ERP ke snižování cen. Protože právě nejlukrativnější jsou pro ně zákazníci z velkých firem, kteří jejich služby využívají dlouhodobě, ale pro ně je současný model extrémně nezajímavý.

Kdy se rozhodnout pro software jako službu?
I když z předchozích grafů nevyšel software jako služba v žádném z případů vítězně, lze si představit situace, kdy o něm lze uvažovat. Zejména pokud firma nemá žádné volné IT zdroje či experty, neboť i v případě využití hostingu u externího poskytovatele je potřeba mít ve firmě někoho, kdo má určité znalosti a bude mít vyhrazen čas na správu a aktualizaci aplikací hostovaných u poskytovatele. To u SaaS odpadá.

Další situací, kdy je vhodné se rozhodnout pro SaaS, je nejasný budoucí vývoj společnosti. Pokud by mělo docházet k jejímu rychlému růstu či naopak zmenšování, je cloudová služba schopna vždy rychleji reagovat než jak je tomu u ostatních typů řešení. Podobně je tomu v případě, že je možné, že v budoucnu budete potřebovat výraznou změnu ve funkcionalitě softwaru, kdy cloudový model nabízí mnohem větší volnost než zakoupená licence.

Je také možné, že při dlouhodobém kontraktu se vám podaří získat od poskytovatele SaaS slevu, která by mohla tuto variantu zatraktivnit v horizontu několika let. Pokud byste ale SaaS měli využívat třeba 10-15 let, v každém případě se vám prodraží. Což je obvykle skutečnost, kterou před vámi poskytovatelé SaaS budou tajit a nabídnou vám jen srovnání krátkodobých nákladů.

Zdroj: ERPcloudnews.com

2 komentáře u článku “Vyplatí se cloudový, hostovaný nebo vlastní ERP?”

  1. Coudy napsal:

    Problém téměř veškerého SaaS je v tom, že je dlouhodobě šíleně drahý. Aby mohl mít úspěch, musí být z dlouhodobého hlediska výhodnější než on-premise. Což zatím většinou není, takže není divu, že se do toho firmy moc nehrnou.

  2. MCK napsal:

    Problém Saas i cloudu vidím v tom, že nic nepatří firmě, která zde má data. Jediné co může dělat, je zálohování a přenos záloh na vlastní média. Co tato firma bude dělat, až se poskytovatel SaaS nebo cloudu dostane do potíží (exekuce, insolvence….)? Co se zálohou dat, která lze obnovit vždy jen v ERP systému ve kterém vnikly, ale firma jej nevlastní a poskytovatel služby je v potížích nebo již neexistuje? To podle mě představuje tak velké riziko, že bych nikdy SaaS nebo cloud na provoz ERP nevyužil. Zajímalo by mě, jaké protiargumenty mají poskytovatelé SaaS/cloudu.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ dva = tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz