Windows 8: První zkušenosti, funkčnost a spolehlivost

Ľuboslav Lacko | 04.03.2012 | Software | 2 komentáře

I když Windows 8 Consumer Preview lze chápat jako pracovní beta verzi, podle prvních ohlasů se vyznačuje již vysokou stabilitou a chová se prakticky už jako finální produkt. Pro ověření reálné funkčnosti jsme Windows 8 Consumer Preview nainstalovali na počítač používaný v každodenní praxi. Výsledek byl více než překvapující.

Naší první úkolem bylo zajistit, zda bude v každodenní praxi použitelný i nadále, protože upgrade z Windows 7, který by zachoval aplikace, údaje i nastavení, nám nebyl při instalaci nabídnut. Složky s údaji zůstaly na svých místech s výjimkou složky Uživatelé (obsahující adresáře Dokumenty, Videa), která byla spolu se složkami Program Files a Windows přesunuta do složky Windows.old.

Test funkčnosti existujících aplikací pod Windows 8

Po prvním restartu Windows 8 jsme nainstalovali všechny aplikace, které byly v testovacím počítači předtím, hlavně Office 2010, vývojové prostředí Visual Studio 2010, Pinnacle Studio 15, Zune, iTunes a různé pomocné utility na konverzi multimédií. Když zmiňujeme restart, doba náběhu notebooku Toshiba Satellite s procesorem Intel Core i5 z úplně vypnutého stavu po obrazovku Lock Screen byla pouze 12 sekund, což je dosud nevídaná věc. Po uspání do režimu hibernace se Windows 8 probudily za 3 sekundy.

Suma sumárum všechny aplikace se nainstalovaly bez problémů a bez problémů i fungují. Jediný problém nastal s antivirovou ochranou. Ve Windows 7 jsme se mohli spolehnout na bezplatný Microsoft Security Essentials, který byl ale v testu kompatibility označen jako nekompatibilní. Ve Windows 8 bude jeho funkci zřejmě plnit Windows Defender, ale po aktivaci položek Turn on spyware protection a Turn on virus protection bylo ohlášeno překročení časového limitu pro zapnutí a obě ochrany zůstaly vypnuté. Přesto však pravidelné kontroly počítače probíhají.

Naštěstí již existují první bezpečnostní řešení, která Windows 8 nativně podporují, jako je třeba bezplatný avast! Free Antivirus 7, takže tento problém není nijak závažný a je dán z principu novostí tohoto operačního systému.

Nepodařilo se nám zapnout antivirovou ochranu v aplikaci Windows Defender

Nepodařilo se nám zapnout antivirovou ochranu v aplikaci Windows Defender

Jak bylo řečeno, našim primárním cílem bylo uvést počítač do stavu stejné funkcionality, v jakém byl před instalací nové verze operačního systému. To se podařilo se zkušební verzí Windows 8 na sto procent. Po jednodenním prakticky nepřetržitém provozu se neprojevily žádné problémy, pokud nepočítáme pocity vyplývající ze zhýčkanosti. Velmi rychle jsme si zvykli na novou aplikaci Metro style na práci s elektronickou poštou, takže Outlook 2010 a sekundárně i všechny klasické aplikace nám z hlediska uživatelského rozhraní začaly připadat jako chudí příbuzní, a to jsme zatím neměli k dispozici tablet . Určitě to napraví připravované Office 15 a nová vlna aplikací, které budou k dispozici po komerčním nástupu Windows 8 (existují ale i opačná názory, které rozhraní Metro považují z pohledu ovládání za neefektivní – viz článek Windows 8: Rozhraní Metro komplikuje ovládání PC).

Uživatelské rozhraní aplikace Mail

Uživatelské rozhraní aplikace Mail

Praktické používání Windows 8

Přestože máme s Windows 8 díky dostupnosti Developer Preview téměř pětiměsíční zkušenosti, pokusili jsme se vžít do pocitů běžných uživatelů. Verze Windows 8 Developer Preview byla sice teoreticky dostupná pro každého, ale primárně byla určena pro vývojáře na osvojení nových technologií, takže Microsoft musel předpokládat, že většina zájemců o verzi Consumer Preview se s Windows 8 setká poprvé.

Návody se dnes příliš nečtou, ale na stránkách Microsoftu jsou krátká a srozumitelná instruktážní videa. Jak se s Windows 8 vyrovnali lidé z okruhu našich známých? První pocit po zobrazení obrazovky Start s aktivními dlaždicemi byl ve většině případů asi takovýto: „Co s tím teď mám dělat?“ Vlastně ještě předtím se zobrazí opona Lock screen s obrázkem, kterou je potřeba pohybem kurzoru myši vytáhnout nahoru. Klíčovým prvkem pro „migranty“, kteří potřebují s počítačem hned pracovat a zážitkové seznamování s operačním systémem si nechají na později, když budou na to mít čas, je dlaždice na přepnutí se do klasického desktopu. Ve verzi Consumer Preview po nainstalování je to dlaždice Desktop s obrázkem rybičky.

Dlaždice na přepnutí do režimu klasického desktopu

Dlaždice na přepnutí do režimu klasického desktopu

Pak už v klasickém desktopu přijde dříve či později další otázka: Kam se podělo tlačítko Start? Zasvěcení už vědí, že jeho funkci převzala obrazovka Start s dlaždicemi. Aktivujete ji buď klávesou se symbolem Windows na klávesnici, nebo přesunem kurzoru myši úplně do pravého dolního rohu.

Pokud přesunete kurzor do levého horního rohu, zobrazí se malé okno pro přepínání mezi aplikacemi. Po každém kliknutí se v okně zobrazí náhled další spuštěné aplikace. Pokud v tomto okénku začnete pohybovat kurzorem dolů, zobrazí se v levé části obrazovky pás na vizuální přepínání mezi aplikacemi.

Přepínání mezi aplikacemi ve Windows 8

Přepínání mezi aplikacemi ve Windows 8

Další otázka bude znít: Jak spustit aplikaci, která není připnutá jako dlaždice? Jako příklad uvedeme Malování, tedy v originální terminologii aplikaci Paint. Začněte v obrazovce s aktivními dlaždicemi psát název aplikace. Po stisku klávesy P jako prvního písmene v názvu aplikace se zobrazí obrazovka s dlaždičkami všech aplikací začínajících se daným písmenem.

Vyhledávání aplikace lze spustit stiskem klávesy s prvním písmenem názvu aplikace

Vyhledávání aplikace lze spustit stiskem klávesy s prvním písmenem názvu aplikace

Vyhledávání aplikací spolu s dalšími důležitými funkcemi je na pravém pásu ikon, který se zobrazí, pokud přesunete kurzor do pravého dolního roku na malou ikonku lupy a chviličku počkáte.

Pás s nástroji v pravé části

Pás s nástroji v pravé části

A nakonec návod na vypnutí: Po aktivaci ikony Settings se v dolní části zobrazí tlačítko na vypnutí

A nakonec návod na vypnutí: Po aktivaci ikony Settings se v dolní části zobrazí tlačítko na vypnutí

Ve volném pokračování článku seznamování se s Windows 8 se zaměříme na zkušenosti s uživatelským rozhraním Metro nejen na klasickém notebooku s ovládáním pomocí myši a klávesnice, ale i na tabletu s multidotykovým displejem.

Zdroj: IT News.sk

2 komentáře u článku “Windows 8: První zkušenosti, funkčnost a spolehlivost”

 1. Čučím z okna a čekám, a čekám, ... napsal:

  Testovat rychlost nabíhání systému po výběr a přihlášení uživatele (v článku označeno jako Lock-Screen) může dělat maximálně někdo, kdo Windows nepoužívá. Je to stejná logika s jakou se Microsoft snaží ošálit neznalé, začínající uživatele (čti: Snaží se aby nebyl napadnutelný, že si ty čísla týkající se rychlosti spouštění cucá z prstu.).

  Podstatná je rychlost kdy Windows naběhne do úplného uživatelského profilu (můžete si pro jednoduchost nastavit automatické přihlášení do profilu) a začne plynule reagovat na příkazy. Což také nemusí být hned, protože profil někdy naběhne a teprve s vteřinovým zpožděním se zahájí indexace, přednačítání milionu blbostí… důležité je aby výkon systému byl takový že plynule reaguje.
  Dalším zajímavým okamžikem je, když je již plně k dispozici veškerý výkon disku i procesoru. Jsou tedy dokončeny všechny čištění systému, jsou doindexovány soubory, vytvořeny body obnovení, záloha ve stínových kopiích,…

  U bordelu prostých Windows Vista/7, v době kdy ještě moc nevytvářejí nejrůznější buffery je doba takového úplného náběhu (na běžných noteboocích) 30-50 sec.
  Později, řekněme po letech provozu, bývá klidně i 1-2 minuty (ty dvě minuty jsou už ale úchylné). I přesto je systém ve stejně dobrém stavu, možná i lepším. Opravdu to nemá cenu řešit, protože mnohá zdánlivá zpomalovadla startu systému zase značně urychlují běžnou činnost se systémem jako je start aplikací, vyhledávání, výkon.

  S rozmachem přenosných počítačů je také mnohem zajímavější doba náběhu z režimu spánku. Například teď zrovna mi trvala 5 sec, ale dalších 15 sec trvalo, než se obnovilo připojení (vytáčené) do Internetu. Ale ani tohle nejsou důležitá čísla, pro rychlost „startu“, například proto že dle standardních schémat napájení přejde nakonec každý systém z režimu spánku do režimu hibernace, protože standardně se při přechodu z těchto režimů musí uživatel autorizovat,… Lidé kteří si vše nastaví dle svého přání problémy nemají, ty ostatní nespasí ani seberychlejší start části systému. Nejdůležitější je prostě soulad a harmonie.
  Když mluvím o harmonii, někdy je také zajímavé jak ona pár vteřinová prodleva, než se uživatel přihlásí do profilu, může urychlit celkový náběh systému, který díky této pauze není přehlcen požadavky. Nicméně to také vypovídá o disharmonii (nebo příliš nízkém výkonu HW), která by se měla řešit.

  Jen tak mimochodem, 12 sec na start systému je celkem divný čas. To i čas PXE + BIOS bývá delší. Další alespoň vteřinu, dvě bude trvat pauza pro výběr Boot-ování, nebo specifických parametrů…

 2. Andy napsal:

  Těch 12 sekund je hlavně úplně nevypovídajících, pokud se neřekne, co v tom notebooku bylo za disk. Na SSD by to nebylo nic výjimečného, moje Windows XP na obyčejném „úsporném“ (tj. pomalém) Samsungu SponPoint F2 s 5400 otáčkama nabíhají od POSTu k přihlašovací obrazovce přesně 19 sekund. Takže to není zase až takový rozdíl.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět − dva =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz