Windows 8: Rozhraní Metro komplikuje ovládání PC

Albert Ryba | 03.03.2012 | Software | 3 komentáře

Veřejné uvolnění Windows 8 Customer Preview vyvolalo další vlnu debat o rozhraní Metro. I když Microsoft ve Windows 8 ponechal i starší rozhraní, na nějž je možné přepínat, snaží se prosadit Metro s velkými dlaždicemi jako primární.

I když je Metro určené hlavně pro dotykové ovládání, není zatím na trhu příliš počítačů s vhodnými displeji, nicméně veškeré operace lze provádět i myší. Pro ni ovšem rozhraní není optimalizované. Díky tomu, že v rozhraní Metro chybí některé z dříve známých ovládacích prvků, nově například i nabídka Start, stává se ovládání operačního systému pomocí nového rozhraní v některých případech komplikované.

Jeden z příkladů uvádí Adrian Kingsley-Hughes na webu ZDNet, podle nějž je v některých případech nyní nutné udělat pro vykonání určité operace mnohem více kroků než dříve. Ty navíc budou pro drtivou většinu uživatelů, kteří byli zvyklí na stávající podobu rozhraní, poměrně neintuitivní. Jako ilustraci Kingsley-Hughes uvádí restart či vypnutí počítače pomocí rozhraní Metro.

Kroky jsou následující:
Nejprve najedete myší do levého dolního rohu obrazovky a počkáte, že se objeví on-screen menu s tlačítkem Nastavení (Settings).

V něm pak následně kliknete na tlačítko Zapínání (Power).

Tam pak v rámci nastavených voleb můžete vybrat buď Reset (Restart) nebo Vypnutí (Shut Down).

Podle Adriana Kingsley-Hughese se jedná o ukázku toho, jak je rozhraní metro ve Windows 8 Customer Preview z hlediska ovládání neefektivní oproti tradičnímu rozhraní ve Windows 7, kde stejnou operaci bylo možné udělat na pouhé dva kliky myši.

Rozpolcená komunita
Rozhraní Metro samo o sobě vyvolává poměrně vášnivé diskuze, kdy existuje řada jeho obhájců s tím, že právě takto by mělo vypadat moderní ovládání počítače (resp. tabletu), ale také řada odpůrců, kteří nové rozhraní považují za nevzhledné, nepřehledné a těžko ovladatelné. Microsoft tak čeká poměrně náročný úkol přesvědčit uživatele o výhodách Windows 8. Svoje zkušenosti má Microsoft již s rozhraním Ribbon, které i po pěti letech existence má stále řadu odpůrců. Také analytici IDC předpovídají novému OS na trhu neúspěch a odborník na operační systémy Steven J. Vaughan-Nichols predikuje, že „osmičky“ čeká podobný osud jako Vistu. Více viz článek Windows 8 budou stejný propadák jako Vista, tvrdí expert.

Pokud se vám Windows 8 Customer Preview nechce z nějakého důvodu instalovat a rádi byste si jen udělali lepší představu o jeho vzhledu a ovládání, můžete se podívat na následující video z dílny Microsoftu. To se naopak snaží nové rozhraní ukázat v co nejlepším světle:

3 komentáře u článku “Windows 8: Rozhraní Metro komplikuje ovládání PC”

 1. Mega dolarová (M$) srágořina napsal:

  Tak jako jsem v letech 93-95 nechápal co na tom počítači, který často nezvládl ani přehrát video v 16 barvách, lidé mají… v posledních letech stále častěji uvažuji o tom, že brzy přestanu používat počítač úplně.

  Prvně mne tato myšlenka napadla při spatření ribbonu u Office 2007. Při rapidně zhoršeném ovládáním IE9 jsem jen zaúpěl, začal opět vzývat temné síly a rouhat se (city moje proradné…) a tento SW se snažím neovládat (nehodlám se uklikat k smrti).
  A on si Microsoft stále nedá pokoj. Změny se týkají/budou týkat i rozhraní aplikací a logice úložiště (údajně).
  A po Microsoftu se často kde kdo opičí. Linuxáři kterým systémy ještě ani řádně nefungují se namísto funkčnosti zaměřují na to aby shell a GUI byl podobný tomu co viděli jinde.

  Já na to kašlu. Problémy jsou i s mobilními operátory a nestacionárním připojením do Internetu. Vykašlu se na mobil, banku, počítač, přestanu platit poplatky za veřejnoprávní rozhlas a televizi (ty taky stojí za hovno) a budu vegetit jak za komančů. Ne že by to za komančů bylo v pohodě, ale když se od toho všeho co mne štve a stojí za nic odříznu…

  P.S.
  Nikdy jsem neměl potřebu používat u MS dolar $, jakožto symbol nenažranosti. Jejich systémy normálně kupuji, znám je dobře a celkem jim rozumím… Ale, vzhledem k tomu jak moc informací si v poslední době nechávají pro sebe, nezveřejňují je, a musíme je získávat témeř pololegálními technikami (a konzultacemi po blozích s MS odborníky, kteří na tom nejsou jinak)… mne MS totálně nasral. Pokud opět změní alespoň 15-30% technologií (nevím, třeba zůstane vše při starém a jde jen o nový shell) tak nevydá ani 1/2 minimální potřebné dokumentace dříve než zase (za dalších 5 let) vyplivne novější verzi OS (půjde-li ještě hovořit o Windows).

  • Virteal napsal:

   Naopak, to spise Microsoft se opici po Linuxovych distrech, to neni zadna novinka a nevim, kde jste vzal to, ze Linuxy poradne nefunguji, naopak funguji daleko lepe nez Widle. Samozrejme ale take zalezi na tom, co v tom clovek dela, kdyz se BFU zkousi vrtat v jadre nebo si jenom neco zkompilovat, prosim, ale at si pak nestezuje na forech, ze mu neco nejde.

 2. PeterK napsal:

  Visty jsem přeskočil a stejně to bude i u 8ček. To metro je pro mě absolutně nepoužitelné. Co se týče rozhraní Ribbon, tak o tom slyším poprvé… už několik let jedu na OpenOffice a tak ani nesleduju co se děje v tomhle produktu od MS. :) No do budoucna to vidím tak, že pokud se MS vzpamatuje s 8čkama jako u Vist, tak počkám na win9… pokud by ale měly vypadat jako 8čky, tak přejdu na Linux. Těch dister je spousta a nikdo mě nevnucuje jaký prostředí mám používat. Třeba Mint není k zahození, a když mi nevyhovuje Gnome, tak mám možnost volby třeba LXDE apd.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− pět = dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz