Windows Server 8 beta je veřejně ke stažení

Markéta Pastuchová | 01.03.2012 | Software | Žádné komentáře

Společnost Microsoft uvolnila kromě nového preview klientských Windows 8 i veřejnou beta verzi serverového operačního systému vyvíjeného pod kódovým názvem Windows Server 8. Ten bude ve finální verzi vydán (pravděpodobně pod názvem Windows Server 2012) v druhé polovině letošního roku o oproti Windows Serveru 2008 R2 přináší velké množství novinek (přehled zde).

Osmá generace serverového systému přináší zejména optimalizaci pro prostředí privátního i hybridního cloudu, které by podle Microsoftu měly firmám všech velikostí údajně přinést rychlejší rozvoj, větší úspory a lepší konkurenceschopnost. Windows Server 8 beta je určen IT specialistům a softwarovým vývojářům k vyzkoušení a případně poskytnutí zpětné vazby. Překvapením je, že i tato serverová verze obsahuje rozhraní Metro, protože původně se hovořilo jen o tom, že bude k dispozici pouze pro klientské systémy pro jejich lepší ovládání na tabletech.

Při vývoji OS Windows Server 8 čerpá společnost Microsoft ze zkušeností z provozování služeb Windows Azure – cloudové infrastruktury využívající pro svůj provoz standardní hardware. Mezi hlavní přednosti nového systému patří zejména výrazně vylepšená virtualizační platforma Hyper-V, která například podporuje virtualizaci sítí, a díky tomu umožňuje bezproblémové sdílení síťové infrastruktury různými odděleními nebo různými zákazníky.

Inovací se dočkaly i služby pro zajištění vysoké dostupnosti záchrany dat, které nyní rozšiřují možnosti využití i ve spojení s cenově výrazně efektivnějším hardwarem. V neposlední řadě se dramatických změn dočkal nástroj Server Manager, Windows PowerShell a spolu s technologiemi jako je Intellisense výrazně zjednodušují  správu serverů a procesů.

I nadále systém Windows Server 8 poskytuje platformu pro vývoj a provoz serverových aplikací – například s .Net Framework 4.5 mohou vývojáři využít nový asynchronní jazyk a podporu knihoven pro škálovatelné aplikace nebo weby. Webový server IIS 8 nabídne vylepšené bezpečnostní možnosti a sand-boxing mezi aplikacemi, nativní podporu síťových soketů a provozování výrazně většího počtu stránek na jednom serveru.

„V září jsme Windows Server 8 představili vývojářskou preview verzí, abychom vývojářům a partnerům pomohli upravit stávající a vytvořit nové aplikace, systémy a zařízení. Reakce této komunity a zákazníků z programu předběžné implementace na nové funkcionality byly velice pozitivní,“ říká Dalibor Kačmář, manažer serverové divize ve společnosti Microsoft. „Nyní je řada na IT specialistech z organizací všech velikostí, aby si nové funkce vyzkoušeli a zpětnou vazbou přispěli k dalšímu rozvoji tohoto operačního systému optimalizovaného pro prostředí cloudu.“

Více informací o novinkách v chystaném operačním systému Windows Server 8 naleznete na stránkách Microsoft Server and Cloud Platform, odkud je také Windows Server 8 beta veřejně k dispozici pro stažení.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ jedna = tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz