Wine 1.4 zlepšuje běh aplikací pro Windows pod Linuxem a dalšími OS

Albert Ryba | 21.03.2012 | Aktuality, Software | Žádné komentáře

Nová stabilní verze řešení Wine 1.4 pro kompatibilitu Windows-aplikací pod jinými operačními systémy, která byla uvolněna tento měsíc, přináší více než 16 000 vylepšení. K dispozici je jak bezplatná varianta, tak i verze placená s podporou.

Wine je řešení, které umožňuje spouštění některých aplikací pro Windows pod jinými OS, které podporují rozhraní Portable Operating System Interface (POSIX). I když bývá Wine často chápáno jako emulátor, jde ve skutečnosti spíše o jakousi překladovou vrstvu kompatibility. Kromě Linuxu (kde je asi nejpopulárnější) Wine podporuje také operační systémy Solaris, BSD a Mac OS X.

Nutno ale podotknout, že zmíněná kompatibilita má jen omezenou úroveň a řada aplikací pod ním dosud nefunguje (více viz databáze aplikací fungujících pod Wine) a autoři na jejím zvyšování průběžně pracují.

Asi hlavní novinkou Wine 1.4 je plná podpora Microsoft Office 2010, takže uživatelé „nemicrosoftích“ operačních systémů získávají novou alternativu k LibreOffice. Vylepšen byl také grafický engine o renderování do Device Independent Bitmaps, což má v některých aplikacích podle vývojářů přinášet lepší výkon. Zmizelo i dřívější omezení barevného rozlišení. Přibyla také podpora pro nové grafické styly, kodeky a elementy a zlepšila se podpora postscriptového výstupu.

Kompletním redesignem prošlo ve Wine 1.4 zpracování zvuku, které je nyní založeno na stejném modelu jako ve Windows Vista. Změnila se i tabulka s konfigurací zvuku ve Wine a omezila se nutnost manuální konfigurace. Také uživatelské rozhraní Wine je podobnější tomu ve Windows Vista, přibyla podpora pro drag and drop OLE objektů napříč aplikacemi nebo třeba animovaných kurzorů myši.

Mezi drobnější novinky verze 1.4 patří například obousměrné renderování textů, menu, oken a dalších prvků v jazycích, které používají zápis zprava doleva. Nově jsou podporovány i vertikální fonty (například pro japonštinu) a rozšířena byla také lokalizace aplikace pro řadu dalších jazyků včetně mnoha evropských. Český překlad ale zatím dokončen nebyl.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − dva =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz