Česko vede v zavádění protokolu IPv6

Martin Noska | 26.04.2012 | Aktuality, Internet a služby | Žádné komentáře

Podle průzkumu Evropské komise se Česká republika stala lídrem světového žebříčku zavádění nové generace internetového protokolu. Potvrzují to i statistiky sdružení CZ.NIC, správce národní domény .cz, které dlouhodobě propaguje modernizaci českého internetu a přechod na IPv6.

Podle zveřejněné studie IPv6 Observatory, kterou pro Evropskou komisi realizuje konzultantská společnost Inno, vede Česko v zavádění internetového protokolu verze 6 a předehnalo i řadu silných ekonomik. Za ČR, kde je přes IPv6 dostupných rekordních 8,6 % stránek, se pak umístilo Slovinsko (5 %) a následně Lucembursko (4,6 %). Čtvrtou příčku obsadilo Portugalsko a pátou Holandsko. Celý žebříček monitorovaných zemí najdete zde.

Českému prvenství ovšem neodpovídá situace ve státní správě, což není příliš velké překvapení. Usnesení vlády z června 2009 sice zavázalo ministry všech resortů a vedoucí ostatních ústředních orgánů státní správy k zajištění přístupu ke svým stránkám prostřednictvím IPv6 do konce roku 2010, ale podle aktuálního průzkumu CZ.NIC splnila tento závazek zatím jen něco přes třetina ministerstev. Modernizací prošly také některé klíčové instituce jako ČTÚ, ÚOHS nebo ČÚZK.

Nehorší situace je pak u krajských úřadů, z nichž jsou prostřednictvím protokolu IPv6 dostupné pouze weby Vysočiny a Libereckého kraje. Z 26 webů statutárních měst zatím podle průzkumu nový protokol nepodporuje žádný.

Sdružení CZ.NIC se proto ve snaze pomoci veřejné správě s přechodem na IPv6 spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem vnitra zapojilo do evropského projektu na podporu přístupnosti státní správy přes IPv6 s názvem GEN6. Díky němu nyní v rámci vlastního výukového centra Akademie CZ.NIC nabízí bezplatné kurzy pro informatiky z ministerstev, měst i obcí.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ šest = čtrnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz