Google Drive: Jen další z mnoha klonů Dropboxu?

Markéta Pastuchová | 25.04.2012 | Cloud, Internet a služby | Žádné komentáře

Google po dlouhém vývoji oficiálně spustil službu Googe Drive (GDrive, v češtině také Disk Google) určenou pro vzdálený přístup k souborům na cloudovém úložišti.

Hned na samém začátku ale Google vyvolal poměrně nemalý rozruch ohledně toho, že automaticky získává práva na veškeré soubory, které uživatel do služby vkládá. To může být pro profesionální využití služby zásadní překážkou a konkurenční řešení naopak obvykle nechávají práva původním uživatelům (více viz níže).

Specifika Disku Google

Google Drive nabízí zdarma 5 GB prostoru, což není oproti konkurenci nic výjimečného a dále obsahuje integraci s dalšími službami Googlu a pokročilé vyhledávání. Za příplatek je možné kapacitu rozšířit až na 1 TB.

Právě specifickými funkcemi a silnou provázanosti s již zavedenými službami se chce Google odlišit od již existujících služeb, i když přichází na již poměrně hodně obsazený trh cloudových řešení pro ukládání a synchronizaci souborů. Zde mají silnou pozici řešení jako Dropbox, SkyDrive od Microsoftu, Box.net či třeba Amazon Cloud Drive a Apple iCloud. I přes zmíněné novinky totiž Google jen rozvíjí koncept, který je na trhu již roky. Pozice velké společnosti, velká očekávání uživatelů a dostatek prostředků na propagaci mu ale může pomoci se rychle mezi zavedenými hráči prosadit.

K dispozici je nejen verze Google Drive pro Windows a Mac, ale samozřejmě i pro OS Android a brzy má být k dispozici i aplikace pro iOS. Zajímavou funkcí je nasazení OCR technologie, která má schopnost nejen rozpoznat text v naskenovaných souborech, ale třeba i objekty na fotografiích.

Co se týká zmíněného vyhledávání, Google nabízí možnost hledat pomocí klíčových slov nebo prostřednictvím filtru, kdy lze nastavit ty souboru, aktivitu, vlastníka a další vlastnosti.

Google dále nabízí synchronizaci se soubory uživatele na jeho PC a úzkou integraci nejen se službou Dokumenty (Google Docs), ale i s Gmailem, Kalendářem či Picasou. Vzhledem ke koncepci Disku Google jako otevřené platformy by se měly v budoucnu objevit i aplikace třetích stran.

Pro využívání Google Drive stačí mít heslo ke službám Googlu, samotné řešení je dostupné z adresy drive.google.com/start.

Další informace o funkcích GDrive najdete na webu společnosti Netmail.

Kontroverze ohledně práv na soubory v Google Drive

Zatímco například Dropbox či SkyDrive umožňují uživatelům nechat si autorská práva na soubory, které do služby nahrávají, u Google Drive musí uživatel přijmout podmínku, že veškerá intelektuální práva automaticky přecházejí na Google. Tento postup se hned po zveřejnění licenčních podmínek setkat s tvrdou kritikou širší komunity. Kompletní znění licenčních podmínek najdete zde.

Google obhajuje získání práv k souborům tím, že mu to pomůže službu dále zkvalitňovat. Nicméně teoreticky tak může ze souborů uživatelů legálně použít pro vlastní účely cokoliv, co se mu zalíbí, což tuto službu podle názorů expertů například diskredituje pro seriózní použití v podnikovém prostředí. Tuto skutečnost je tedy potřeba mít proto na paměti při tom, jaké soubory do cloudového úložiště budete nahrávat, i když je pravděpodobné, že většina běžných uživatelů problematiku copyrightu u ukládaných souborů řešit stejně nebude.

Článek je součástí tématu Bohatší komunikace nejen v rámci podniku. Partnery tématu jsou firmy:

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − osm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz