Intel SSD 330: Nový král levných solid state disků

Martin Noska | 17.04.2012 | Hardware | 3 komentáře

Dva měsíce po uvedení nové generace solid state disků střední třídy SSD 520 doplnil Intel svoji nabídku i o inovované low-endové modely SSD 330 určené zejména pro běžné počítače.

Ty sice přinášejí oproti starším modelům SSD 320 překvapivě vysoké přenosové rychlostí, ale Intel zatím nabízí jen modely s kapacitou 60, 120 a 180 GB. U modelů SSD 320 to přitom bylo až 600 GB.

Intel navíc ještě neupřesnil, zda plánuje nabídnout i modely SSD řady 330 s vyšší kapacitou ani jaký je důvod tohoto omezení a odmítá prozradit bližší informace o budoucích produktech v této oblasti. Analytici ovšem spekulují, že může jít o marketingový tah, kdy se Intel bude snažit zákazníky požadující vyšší kapacitu přesvědčit k zakoupení dražších modelů SSD 520. Ty přitom nabízejí i delší životnost a cena není až o tolik vyšší (viz dále).

Nejlevnější SSD s řadičem SandForce SF-2281
SSD 320, 330 i 520 využívají MLC (multi level cell) flash NAND čipy vyrobené 25nm procesem. V případě SSD 330 pak rychlost přenosu podle výrobce dosahuje až 500 MB za sekundu při sekvenčním čtení a 450 MB za sekundu při sekvenčním zápisu. IOPS při náhodném čtení dosahují 22,5 tisíc, při zápisu 33 tisíc (u modelů 520 je přenosová rychlost 550 MB/s při sekvenčním čtení a 520 MB/s při sekvenčním zápisu, resp. 25 tisíc a 40 tisíc IOPS). To jsou v této kategorii velmi slušné hodnoty a Intel tak nastavuje laťku na poměrně vysokou úroveň.

Oproti starší generaci jde v každém případě o výrazný posun, protože SSD 320 dosahovaly rychlosti 270 MB/s při čtení a 220 MB/s při zápisu. Vysoká přenosová rychlost by se měla příznivě projevit jak na bootování PC, tak i na běhu a odezvy aplikací.

Podobně jako u řady SSD 520 Intel zvolil také výkonný řadič SandForce SF-2281, klesla však předpokládaná životnost a při průměrném objemu 20 GB dat zapsaných denně by měl disk vydržet 3 roky, zatímco v případě SSD 520 garantuje Intel minimálně 5 let. Důvodem bude pravděpodobně nižší počet technologií pro opravu dat či menší množství „náhradní“ kapacity, na níž se přemapovávají vadné buňky.

Ceny SSD 330 nastaveny pro široké využití
Nové 2,5“ solid state disky se SATA III rozhraním (zpětně kompatibilním se SATA II) mají být atraktivní kromě vyšší rychlosti i svojí cenou. Ta je v případě 60GB modelu stanovena na 89 dolarů, u 120GB verze je to 149 dolarů a 180GB disk vyjde na 234 dolarů. Pro srovnání 120GB verze disku 520 vyjde na 184 dolarů. 600GB verze staršího disku SSD 320 je pak v současnosti nabízena za cenu přes 1000 dolarů, takže cena za jeden gigabajt je v tomto případě výrazně vyšší než u inovovaných modelů.

Cílem nových SSD by se měly stát lehké notebooky a také běžné stolní počítače, pro které by měly být dostupnou alternativou k běžnému pevnému disku a možnou variantou pro jejich upgrade. Vyšší řada SSD 520 je naopak určena primárně pro servery a vysoce výkonné pracovní stanice.

Před týdnem také Intel představil řadu disků SSD 910 určenou pro datová centra a systémy vyžadující vysokou spolehlivost. V nich jsou použity flash čipy typu SLC (single level cell, tedy v jedné buňce je uložen vždy jen jeden bit informace) a celková kapacita je až 800 GB.

3 komentáře u článku “Intel SSD 330: Nový král levných solid state disků”

 1. Martin K. napsal:

  Konečně něco pro smrtelníky.

  • Bob napsal:

   Ty ceny jsou podle mě pořád hodně vysoké, ještě by měly klesnout tak na polovinu, aby to bylo použitelné jako regulerní náhrada HDD.

   • Marcel Král napsal:

    Ceny nejsou vysoké, to je omyl. Mohou tak vypadat jen při přepočtu na kapacitu při ignorování všech dalších vlastností (rychlost, spotřeba atd.). Je to jako říct, že procesor Atom je vlastně drahé Pentium III, protože výkon je skoro stejný a ignorovat přitom jeho specifické výhody. Takže z hlediska výkonu jsou SSD naopak velmi levné. A právě rychlost a spotřeba je dnes klíčová, kapacita se v době cloudových úložišť stává už podřadná. Je to jen takový náš zvyk to na ní pořád přepočítávat.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva − dva =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz