Jak vybrat platformu pro mobilní podnikové aplikace?

Albert Ryba | 01.04.2012 | Mobilita, Software | Žádné komentáře

Pokud to myslíte ve vaší firmě s mobilní aplikacemi vážně, neobejdete se bez výběru platformy pro mobilní podnikové aplikace (MEAP, Mobile enterprise application platform).

Ta je komplexním balíčkem produktů a služeb, které umožňují vývoj mobilních aplikací a měla by dlouhodobě zaručovat stabilní přístup v nasazování mobilních řešení. Organizace využívá MEAP například k tomu, aby mohla jednou vyvinuté aplikace nasadit na různé typy mobilních přístrojů (tzv. cross-platformita), dále k tomu, aby docílila pružnosti a kontroly nad aplikacemi a aby mohla v tomto směru uplatňovat jednotnou strategii.

Gartner tvrdí, že využití platformy pro mobilní podnikové aplikace přináší výrazné úspory a strategické výhody, nicméně důležité je zvážit, jaké možnosti integrace a podpory platforma nabízí.

Pokud plánujete nasazení MEAP a stojíte ve vaší firmě před otázkou výběru dodavatele, případně platformy samotné, pomohou vám v rozhodování následující kritéria, která si před podpisem smlouvy určitě projděte a ověřte.

Kritéria pro výběr platformy pro mobilní podnikové aplikace

1. Jaké jsou schopnosti konektivity? Nabízí platforma možnost rychlého propojení se systémy Oraclu, Microsoftu, IBM, Sybase nebo SAPu? A pokud je potřeba nějaký konektor vytvořit, jak rychle může být vybudován a integrován? To, jaké konektory platforma obsahuje a jak je snadné další přidělat, může být významným faktorem pro její úspěšné propojení s vašimi existujícími podnikovými systémy.

2. Nabízí platforma spolehlivou a ověřenou cestu pro upgrade s plnou zpětnou kompatibilitou pro dosud nasazené aplikace? I když bývá podpora starších aplikací často bagatelizována, pro mnoho firem jde o klíčovou záležitost. Pokud je potřeba spolu s upgradem platformy existující aplikace přepisovat, připravte se na to, že to bude stát hodně času i peněz.

3. Je platforma závislá na vývoji kódu třetích stran nebo vyžaduje pro tvorbu požadovaných aplikací profesionální služby? A změní se tento scénář v případě, že se vaše aplikace stanou mnohem komplexnější a komplikovanější? Závislost na další straně vám v budoucnu může výrazně zkomplikovat život a zbytečně zvýšit výdaje za dodatečné služby.

4. Zjistěte si, co to přesně znamená, pokud dodavatel MEAP tvrdí, že jeho platforma má schopnost „jednou napiš a nasaď na jakékoliv zařízení“. Trendem současnosti je umožnit běh jednou vytvořené aplikace na co nejvíce přístrojích. Ne vždy ale na těchto přístrojích vypadá stejně a nabízí srovnatelné funkce.

5. Jakou úroveň šifrování dat platforma poskytuje? Jak snadné bude nasadit šifrování dat? A je schopnost šifrování dostatečně sofistikovaná a integrovaná do platformy? Mobilní aplikace obsahují řadu citlivých dat, která je nutné chránit. Ověřte si, jaké certifikace a úrovně zabezpečení má platforma k dispozici a zda odpovídají vaším potřebám.

6. Je na road mapě dodavatele MEAP i podpora jazyka HTML5? Pokud tomu tak není dnes, určitě v horizontu 6 až 12 měsíců nebude HTML5 již jen volbou, ale nutností a řada expertů tento jazyk považuje za jasnou budoucnost pro mobilní podnikové aplikace.

7. Jak rychle a snadno může být nasazená aplikace testována v praktických podmínkách, následně upravena a znovu nasazena? Testování mobilních aplikací je klíčové, protože nesprávné fungování může mít kritické následky. Existující závažná chyba může vést k úniku dat a k poškození jména firmy.

8. Jak rychle je k dispozici podpora nových operačních systémů a přístrojů, které se objevují na trhu? Spolu s fenoménem BYOD (Bring your own device) musí být firma schopna pružně reagovat na nová zařízení, která si zaměstnanci přinesou do práce.

9. Jaké jsou typické náklady na vlastnictví mobilních aplikací? Hledejte zejména v referencích a předchozích situacích, kde byla vybraná platforma nasazena v minulosti.

10. Jak dobře je dodavatel MEAP zajištěn z finanční stránky a jaká je jeho pozice na trhu? Technologie je důležitá, ale klíčové je i to, v jaké situace je vybraný dodavatel platformy pro mobilní podnikové aplikace. Řada jich žije třeba jen z jednoho zákazníka a nemusí mít dostatek finančních zdrojů pro budoucí rozvoj mobilní platformy. Vodítkem může být i to, zda je vám dodavatel schopný zodpovědět všechny výše položené otázky.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět + = patnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz