Kdo vítězí v cloudu: Google Apps nebo Office 365?

David Skála | 03.04.2012 | Cloud, Software | 1 komentář

Hoďte si korunou a ušetříte námahu, odpověděl by vám leckdo. Nabízejí přeci téměř to samé. Google Apps a Office 365. Dva balíčky online aplikací pro firmy, oba slibující pohodlí online komunikace a spolupráce.

Ovšem i když poskytují v základu téměř totožné služby, stejné rozhodně nejsou. Rozdíly jsou v ceně i funkcích. A tento článek se pokusí o alespoň hrubé srovnání. I když zřejmě skončí bez vítěze.

Google je levnější

4 eura měsíčně nebo 40 eur ročně stojí provoz jednoho uživatelského účtu programu Google Apps pro firmy – nemluvíme-li ovšem o bezplatné verzi Google Apps, které nabízí zdarma provoz až deseti uživatelských účtů. Nejlevnější tarif pro balíček Office 365 společnosti Microsoft vyjde na 5,25 eur měsíčně (63 eur ročně), nejdražší pak na 20,75 eur. V tomto případě ale příliš neplatí, že za málo peněz méně muziky. V nabídce funkcí je nejlevnější tarif Office 365 přibližně srovnatelný s nabídkou Google Apps. Co je tedy základem nabízených služeb?

Co máme společného: e-mail, kalendář, sdílení a spolupráce

Oba konkurenti se sjednotili na velkorysé nabídce objemu e-mailové schránky: 25 GB. Samozřejmostí obou služeb je také e-mail pod vlastní doménou typu ja@mojedomena.cz. Není překvapením, že Office 365 je propojen s desktopovou aplikací Outlook, ani tady ale Google nezůstává pozadu – kromě Outlooku mohou jeho klienti navíc používat i Apple Mail a Mozillu ThunderBird – pokud jim tedy nebude stačit praktické webové rozhraní.

Pro rychlé zprávy je u obou poskytovatelů k dispozici klasický chat i videochat. Co se týká kalendáře, také zde se obě webové aplikace podobají – umožňují například synchronizaci v rámci firmy, překrývání kalendářů se zjišťováním dostupnosti zaměstnanců a mnoho dalších zajímavých funkcí usnadňujících organizaci pracovního času.

Spolupráce v týmu se neobejde bez možnosti sdílení a úprav sdílených dokumentů. Jak Google Apps, tak Office 365 umožňují jednoduché sdílení, náhled i úpravy textových dokumentů, tabulek i prezentací v reálném čase. V obou službách mohou také uživatelé pracovat na sdílených dokumentech přímo ve vlastních programech MS Office, na které jsou zvyklí. Služby nezapomínají ani na ukládání historie verzí. Obě také zajišťují přístupnost aplikací a dokumentů i z mobilních zařízení.

Online spolupráci usnadňuje interní web firmy, který lze snadno vytvořit v obou systémech. Na tomto webu mohou firmy přehledně uspořádat veškeré informace a dokumenty tak, aby byly snadno dostupné pro všechny zaměstnance. Součástí služby je i možnost vytvoření klasického webu s vlastní doménou.

Kde se rozcházíme: online prezentace nebo videa

Jedním z míst, kde se Google Apps a Office 365 rozcházejí, je pojetí komunikace tváří v tvář. Zatímco totiž Google Apps končí dnes už běžným videochatem, Office 365 pokračuje online schůzkami pro více účastníků, a to i mimo rámec organizace, online prezentacemi s možností sdílení plochy a využití virtuální tabule. To vše s pomocí služby Lync Online. U dražších tarifů se pak nabídka pokročilých funkcí rozšiřuje – kromě už zmiňovaných například o vylepšenou vizualizaci dat nebo publikování jednoduchých databází. Naproti tomu Google Apps zase vytvářejí svým uživatelům bezpečný prostor pro jednoduché sdílení videa.

Microsoft: síla zvyku

Office 365 ale vítězí tam, kde leží síla zvyku. Pokud firma používá Microsoft Exchange Server, přechod k Office 365 je více než snadný. Uživatelé také mohou dále pracovat se svými oblíbenými programy Microsoft Office, i když své dokumenty sdílejí online. Dražší tarify Office 365 navíc jako bonus nabízejí pravidelnou aktualizaci těchto desktopových programů. Pokud pak uživatelé použijí webové rozhraní, mohou počítat se dvěma výhodami. První výhodou je, že webové aplikace svým vzhledem a funkcemi do značné míry kopírují programy desktopové.

Druhou výhodou pak to, že zjednodušeně řečeno budou jejich dokumenty vypadat všude stejně – Google Apps v tomto ohledu nejsou tolik spolehlivé. A i když rozšíření Google Cloud Connect for Microsoft Office umožňuje práci s dokumenty MS Office přímo v desktopových programech, spolupráce více uživatelů na jednom dokumentu v reálném čase je stále problematická

Google: integrace vlastních i cizích aplikací

Google má ale také oblast, ve které vyniká. Nabízí totiž integraci jak vlastních nástrojů, tak i aplikací od jiných společností. Mezi ty vlastní patří například jedinečné nástroje, jako jsou Analytics, AdSense a AdWords, Mapy, Blogger či sociální síť Google+. Pomocí Apps Marketplace pak mohou firmy integrovat do svého systému například aplikace pro řízení vztahů se zákazníky, řízení projektů a řadu dalších online služeb pro úspěšné řízení firmy.

Při rozhodování, jaká ze služeb je tedy lepší, neexistuje jednoznačná odpověď.

I když Google suverénně konkuruje cenou, Microsoft mu čelí oporou v tradici a některými funkcemi navíc. Vyčíslení potenciálních úspor proto nemusí být tak přímočaré, jak se na první pohled může zdát. Ideálem tak zůstává konzultace s firmou, která má zkušenost s oběma systémy a dokáže svou zkušenost nezaujatě předat.

Autor je konzultant Google Apps a Office 365 portálu Workline.cz.

Článek je součástí tématu Bohatší komunikace nejen v rámci podniku. Partnery tématu jsou firmy:

1 komentář u článku “Kdo vítězí v cloudu: Google Apps nebo Office 365?”

  1. Franta napsal:

    Ano, síla zvyku u Microsortu velká, takže pro mě vítězí Office

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva + = jedenáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz