Logobox: Jak funguje otevřená databáze log firem

Martin Noska | 18.04.2012 | Aktuality, Internet a služby | Žádné komentáře

Logobox je unikátní český projekt, koncipovaný jako otevřená databáze log firem z ČR a ze Slovenska. Ta jsou pak dostupná nejen na portálu www.logobox.cz, ale i v partnerských aplikacích a službách. Od roku 2010, kdy byl logobox spuštěn, do něj bylo uloženo už téměř 12 tisíc log a služba je k dispozici zdarma.

O zákulisí tohoto projektu, úskalích a budoucnosti s námi hovořil Eduard Zeman , produktový manažer společnosti Compekon.

Proč jste se pustili do budování takové databáze jako je logobox, co byl váš cíl a co hlavní úskalí?
Myšlenka vznikla při úvahách o množství dat poskytovaných v internetu k právním subjektům, jako jsou ARES, Creditcheck a další. Upřímně – chtěli jsme mít v námi vytvářeném softwaru u karet zákazníků i loga firem a napadlo nás, že bychom to mohli řešit otevřenou databází log s webovou službou. Většina výrobců to doposud řešila vlastním zapouzdřeným řešením a soukromou sbírkou log. V dnešní době internetu a univerzálně využitelných služeb je to ale nešťastně omezené řešení a tak jsme přišli s logoboxem.

Měli jste za vzor nějaký jiný podobný projekt ze zahraničí?
Pochopitelně jsme zjišťovali, jestli podobná služba již někde existuje, ale zatím jsme stále nic takového nenašli. Víme o velkých databázích log, které nás při realizaci částečně inspirovali, ale jejich cílem je udržovat loga ve vektorovém formátu. To je v logoboxu pouze postranní efekt. Hlavní předností logoboxu je práce s náhledem loga, konkrétně jeho poskytnutí dalším softwarovým systémům a webovým službám – v tom jsme jedineční.

Jedná se o službu zadarmo, není potřeba se obávat, že by mohla „skončit“?
Všechno co má začátek má i konec, otázka tedy spíše zní, jak dlouho vydržíme ;-) Chápu ale, kam tím míříte, a mohu vás ujistit, že ukončení provozu služby se neobáváme. Stále se najdou tací, kteří nás podporují, a za to jim patří náš díky. Pokud by snad situace byla někdy v budoucnu kritická, máme již několik zájemců, kteří by logobox rádi dále provozovali.

Jak máte zajištěnou podporu do budoucna?
Stále se snažíme získat nové partnery z řad výrobců softwaru či poskytovatelů webových služeb, což se nám částečně daří (myslíme si, že 25 je hezké číslo). Díky podpoře mediálních partnerů přicházíme stále více ve známost, což nám pomáhá. V neposlední řadě se snažíme integrovat nové prvky a funkce, jako například propojení na branding.cz.

Jaké byly reakce firem a výrobců informačních systémů? Zejména co se týká ochoty nahrávání log a připojování svých systémů k logoboxu?
Na začátku to bylo těžké, stejně jako spuštění každého jiného projektu. Pomohli nám ti, kterým se ta myšlenka líbila a nebáli se spolupráce (dát šanci něčemu novému) jako například pan Martin Cígler (Money S3).

Proč by k vám měla firma svoje logo nahrát, co jí to přinese?
Firma, která nahraje do logoboxu náhled loga si zajistí propagaci nejen v logoboxu, ale především ve všech systémech našich partnerů (k dnešnímu dni jich je 25). Propagací je myšleno to, že k názvu firmy/IČ se bude zobrazovat i její logo a to je služba za kterou se všude jinde platí nemalé poplatky. Je to nejjednodušší a přitom velmi efektivní způsob jak memorovat svoje logo. Ještě bych závěrem zdůraznil, že firma nemusí nahrávat vektorové podklady stačí pouze náhled, tedy obrázek 200x200px nejlépe ve formátu .png.

Plánujete do budoucna nějaký další rozvoj nebo nové formy propagace logoboxu?
V plánu máme hodně věcí a snažíme se vše postupně realizovat. Chtěli bychom po Slovensku rozšířit i o další země. Hledáme nějakou rovinu spolupráce s Úřadem průmyslového vlastnictví a dalšími podobnými institucemi. Stejně tak hledáme nové možnosti v propagaci a podpoře projektu čímž bych vyzval případné zájemce, aby mě neváhali kontaktovat.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva − = nula

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz