Mikroserver Acer AC100: Výkon i úsporný provoz

Martin Noska | 23.04.2012 | Hardware | Žádné komentáře

Oblast mikroserverů se stává v posledních letech velmi atraktivní a řada výrobců se zde snaží nabídnout vlastní alternativu. Například Acer se snaží prosadit s mikroservery AC100 určenými pro SMB a i když tento segment nebyl dosud jeho doménou, je vidět, že má co nabídnout.

Servery pro malé firmy jsou svojí koncepcí podobné výkonným desktopům, jen s rozdílem hlavní funkce – umožnit zaměstnancům sdílet a zpřístupňovat soubory. Mohou být používány také k zálohování důležitých souborů z jednotlivých počítačů, hostování aplikací využívaných více pracovníky či třeba pro hosting firemního intranetu.

Jednoduchý a úsporný koncept
Přesně pro takové účely je vytvořen i Acer AC100 a základní model je vybaven čtyřjádrovými procesory Intel Xeon E3-1260L s frekvencí 2,4 GHz (s funkcí Turbo pak až 3,3 GHz), 8 MB cache a s TDP 45 wattů. Ten obsahuje také integrovanou grafiku HD 2000. Mikroservery AC100 ale mohou být osazeny i úspornějšími modely serverových Pentií či dokonce desktopovými čipy Core i3. Díky tomu poskytují poměrně slušný výkon při nízké produkci tepla a jsou velmi zajímavou alternativou k mikroserverům s čipy ARM či Atom. Při běžném použití se reálná spotřeba celého systému pohybuje kolem 70-80 wattů, což je velmi příznivá hodnota. Jedná se také o možnou variantu vůči cloudovým službám, kdy si firma může jednodušší aplikace poměrně levně a bez větších nároků na infrastrukturu provozovat na vlastním hardwaru.

AC100 zaujme už velikostí balení, které je mnohem menší, než třeba u konkurenčních HP MicroServerů. Je to dáno i využitím skříně typu mikro-tower, která je navíc navržena tak, aby umožňovala rychlý přístup k pamětím, diskům či procesoru pro případný upgrade. Rozměry skříně jsou více než sympatické – 200 x 200 x 205 mm a váha je 4,7 kg.

Celkově mikroservery AC100 podporují až 16 GB operační paměti DDR3 ECC ve dvou slotech a úložný prostor pak může dosahovat 8 TB v RAIDu. K dispozici jsou čtyři šachty pro 3,5“ disky s podporou výměny za běhu, tzv. hot-swap (HP MicroServer nabízejí podporu 6 interních disků) a mikroserver od Aceru má také volný PCI-Express 8x slot. Dále zde najdeme gigabitový Ethernet, port eSATA či šest USB 2.0.

Zajímavostí je použití vysoce účinného 200wattového zdroje s energetickou efektivitou přes 80 % a k dispozici je i řada funkcí pro úsporu energie. Acer dodává svůj software ITSmart pro monitoring běhu serveru, dostupné je i automatické zálohování či remote Web access a zmíněná technologie ECC pro detekci a opravu chyb v paměti. Někomu by mohlo vadit tlačítko na zapínání umístěné až za zamykatelnými dvířky, ale u serveru se nepočítá s příliš častým vypínáním a také to zamezuje nežádoucí vypnutí nepovolanou osobou (i když pokud nepovolaná osoba bude chtít uspět, snadno vytáhne mikroserver ze zásuvky).

Kromě operačních systémů Windows (v tomto případě bude nejvhodnější pravděpodobně Microsoft Windows Small Business Server 2011) je podporován i Red Hat Enterprise Linux 6.x a SUSE Linux Enterprise 10 a 11.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm + jedna =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz