OpenStack „Essex“ přináší nové funkce a komponenty

Martin Noska | 07.04.2012 | Cloud, Software | Žádné komentáře

Pátá edice otevřené cloudové platformy OpenStack (s kódovým názvem Essex), která byla uvolněna v tomto týdnu, slibuje zlepšenou kvalitu, použitelnost a širší možnosti nasazení ve firmách, u poskytovatelů služeb či v oblasti high performace computingu. Poprvé zde přibyly i nové komponenty pro autentizaci a pro samoobslužné přidělování cloudových zdrojů.

Uvolnění pátého majoritního vydání následovalo jen několik dní poté, co Citrix informoval, že předává konkurenční IaaS platformu CloudStack organizaci Apache Software Foundation a rozchází se s OpenStackem. Podle komentátorů tak chce napodobit model, který se osvědčil např. u řešení Hadoop či Cassandra. Citrix očekává, že se zvýší základna vývojářů pracující na rozvíjení kódu CloudStacku a současně bude dále nabízet CloudStack s komerční podporou. Na trhu otevřených cloudových řešení tak má vzniknout silná konkurence, která by měla napomoci inovacím v této oblasti.

OpenStack „Essex“ bude integrován s Ubuntu 12.04 a Canonical jej v loňském roce upřednostnil místo dřívějšího cloudového řešení Eucalyptus. Mezi další velká jména, která OpenStack podporují, patří Rackspace (na jehož půdě byl původně OpenStack vyvíjen), NASA, Dell, AT&T, Intel, HP, SuSE a řada dalších firem. OpenStack měl dosud jako své jádro projekty Compute (kódově Nova), Object Storage (Swift) a Image Service (Glance). Nově pak přibyly části Dashboard (Horizon) a Identity (Keystone).

Silná dvojka OpenStack a Ubuntu
Právě Canonical si od úzkého propojení OpenStacku s chystanou verzí Ubuntu 12.04 (s dlouhodobou podporou), která má být ve finální verzi vydaná 26. dubna, slibuje vytvoření atraktivního a stabilního prostředí. To by mělo umožnit širší rozvoj veřejných cloudů i nasazení ve firmách a následně posílit oba tyto produkty.

Essex podle dostupných informací obsahuje více než 150 nových vlastností a podílelo se na něm více než 200 vývojářů. Mezi klíčové novinky v jednotlivých částech patří mimo jiné následující vylepšení:

- OpenStack Compute – vylepšení se zaměřila na stabilitu a integraci s komponentami Dashboard a Identity a také na vylepšení parity mezi Tier 1 hypervizory. Zlepšena byla autorizace a živá migrace, dále byla přidána podpora pro high performance computing a možnosti blokového ukládání dat, včetně podpory pro storage řešení Nexenta, SolidFire a NetApp.

- OpenStack Object Storage – mezi hlavní novinky patří vylepšení bezpečnosti dat a shody s předpisy. V praxi to znamená možnost vypršení platnosti objektů podle nastavených politik, lepší ochranu proti poškození dat a zlepšení obnovy po havárii. Poskytovatelé služeb pak ocení možnost uploadu dat přímo z ověřených webových stránek a nastavit maximální počet kontejnerů pro každý účet.

- OpenStack Image Service – zde přibylo několik novinek v oblasti použitelnosti, autorizace a ochrany imagů.

- OpenStack Identity – jedná se o první plné vydání této komponenty v rámci OpenStacku, která sjednocuje všechny klíčové projekty cloudového OS pod jeden systém ověřování (autentizace). Podporováno je více druhů přihlašování včetně uživatelských jmen a hesel, tokenů či přihlašování ve stylu AWS (Amazon Web Services).

- OpenStack Dashboard – také se jedná o první plné vydání této OpenStack komponenty, která umožňuje administrátorům a uživatelům pracovat s cloudovými zdroji pomocí samoobsluženého portálu. Nový rozšiřitelný design má také umožnit snazší připojování produktů a služeb třetích stran (jako je třeba monitoringu).

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− čtyři = čtyři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz