Přinesou Windows 8 hardwarovou diverzitu nebo chaos?

Albert Ryba | 22.04.2012 | Hardware, Software | Žádné komentáře

Finální verze operačního systému Windows 8 by měla být dostupná už zhruba za půl roku a výrobci již začínají pomalu představovat svoje chystané přístroje s tímto OS.

Spolu s Windows 8 se objeví i některé nové kategorie zařízení, které dosud ani neexistovaly a také zmizí dřívější podoba jednoho operačního systému provozovaného ve stejné podobně na nejrůznějších typech zařízeních. Naopak lze očekávat vysokou fragmentaci trhu v takovém měřítku, jaké bylo dosud v případě systémů Microsoftu nepředstavitelné.

Windows 8 podle Adriana Kingsleye-Hughese, autora řady technických publikací a blogu The PC Doctor, rozdělí dosud poměrně homogenní trh na čtyři hlavní kategorie, přičemž tři z nich budou pro většinu uživatelů pravděpodobně novinkou:

Tradiční x86 desktopy a notebooky
Zde nepůjde o žádnou novinku, na počítačích s x86 procesory Intelu a AMD, které jsou ovládány tradičně klávesnicí a myší, se Windows 8 stanou jen logickým nástupcem Windows 7 a přinesou několik nových funkcí (lepší správu paměti, možnost obnovy bez reinstalace, vylepšené kopírování a podobně). Analytici se shodují v tom, že pro majitele PC s Windows 7 nebudou chystané „osmičky“ příliš lákavé a řada jich pravděpodobně zůstane u stávajícího systému.

Dotekem ovládané x86 desktopy a notebooky
Vzhledem k podpoře nativního dotykového ovládání Windows 8 se řada výrobců pokusí nabídnout počítače, které budou využívat tradiční hardware a navíc budou vybaveny dotykovými displeji. Ty by měly být přirozeněji ovladatelné a ergonomičtější než předchozí kategorie. Nicméně Adrian Kingsley-Hughes předpokládá, že tato kategorie počítačů zůstane okrajová a příliš se nerozšíří.

x86 tablety
I když Microsoft tablety s Windows existují již řadu let, vždy byly poměrně okrajovou záležitostí a Microsoftu se nikdy nepodařilo více prosadit. Nové rozhraní Metro mu dává šanci. Tyto přístroje budou podporovat jak aplikace pro Metro, tak i tradiční Windows aplikace a budou zpětně kompatibilní s existujícím softwarem a hardwarem.

ARM tablety
Tento typ hardwaru bude největší změnou a odklonem od dosavadní linie. Na tabletech s čipy ARM poběží speciálně upravená verze Windows RT a nebude zpětně kompatibilní se starším softwarem. Provozovat bude možné pouze nové aplikace pro Metro, kterých zatím ovšem příliš není a jejich dostupnost je zatím nevyřešenou otázkou. Uživatelé se tak poprvé setkají se skutečností, že pod novými Windows nemusí spustit aplikace, které jim pod dřívějšími Windows fungovaly a to může způsobit poměrně velký zmatek.

Diverzita na trhu nebo chaos?

Jak se ukazuje, dosavadní schéma jednotného vzhledu a funkcionality bude příchodem Windows 8 nenávratně zbouráno. Samotný úspěch Windows 8 na tabletech je také otázkou, protože pozice iOS a Androidu je velmi silná a Microsoft v této oblasti zatím příliš úspěchů neslavil.

Právě tato fragmentace může být pro trh ale až příliš velká. Možná si ještě pamatujete, jak s příchodem Visty měla řada uživatelů problémy s tím, které počítače budou podporovat Aero a které nikoliv. A to byla jen kosmetická věc, zvlášť ve srovnání s nadcházející změnou a neměla žádný vliv na softwarovou či hardwarovou kompatibilitu.

Adrian Kingsley-Hughes je proto přesvědčen, že v případě Windows 8 bude pro Microsoft i pro výrobce počítačů kriticky důležité nabídnout způsob, jak jasně existující verze nového OS odlišit, aby bylo zřejmé, na jakém hardwaru běží a jaké aplikace pod nimi budou fungovat. Pravděpodobně nebude stačit něco jako dříve používaná samolepka „Vista Capable“, ale bude potřeba uživatelům dokladně vysvětlit rozdíly. Pokud jim totiž odlišnost Windows 8 a Windows RT nebude jasná, řada z nich skončí s produktem, s nímž nebudou spokojeni.

Právě použití názvu Windows u ARM verze tohoto operačního systému vytváří mylný dojem, že rozdíl mezi Windows RT a ostatními edicemi Windows 8 je přibližně takový jako mezi Windows Home Premium a Ultimate. Ve skutečnosti bude ale asi takový, jako třeba mezi Windows a Mac OS anebo mezi Windows a Androidem.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři − jedna =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz