Softwarový inženýr nejatraktivnějším zaměstnáním roku

Albert Ryba | 15.04.2012 | Analýzy | Žádné komentáře

Personální agentura CareerCast vydala svůj nový žebříček perspektivních pracovních pozic. O tom, že práce v IT zůstává stále vysoce atraktivní svědčí i řada pozic z této sféry na prvních příčkách.

Žebříček agentury CareerCast zahrnuje celkem 200 různých zaměstnání ze všech oborů činnosti. Pro jeho vytvoření byla zohledněna nejen výše platu, ale i potenciál do budoucna, stres, fyzická náročnost a pracovní prostředí. I když žebříček vychází ze situace na americkém trhu práce, lze jej v mnoha ohledech aplikovat i na naše podmínky, i když je potřeba počítat s výraznými rozdíly v platech. Každá pozice získala určité bodové skóre a čím byl tento součet nižší, tím lépe se na žebříčku umístila.

Nutno předeslat, že žebříček ze svojí podstaty nevyčerpává všechny možné pracovní pozice, takže zde naleznete z každé oblasti jen několik reprezentativních zástupců.

IT potvrzuje roli top oboru

Pozice softwarového inženýra se dostala na první pozici již druhým rokem za sebou a je tak podle CareerCast nejlepším poměrem platu (v průměru 88 142 dolarů za rok) a nejkvalitnějšího pracovního prostředí, nízkého stresu a fyzických požadavků a také budoucího uplatnění. Stát se softwarovým inženýrem je tedy pro vaši kariéru velmi dobrá volba. Hlavní náplní těchto pracovníků je vývoj, design a údržba softwarových systémů či aplikací v souladu s hardwarovou infrastrukturou.

Mezi další zajímavé pozice, které se umístily na žebříčku poměrně vysoko, patří HR manažer, na třetím místě, manažer pro on-line reklamu na osmé příčce a z čistě IT postů je to analytik počítačových systémů, plánující nasazení a vytvoření IT prostředí ve firmách. Na patnácté příčce skončil webový vývojář, který má typicky na starost tvorbu a údržbu rozhraní, navigačních prvků a dalších elementů webů.

Zajímavé je, že typický programátor se v žebříčku umístil až na 34. pozici, protože v posledních letech je zájem o programátory ovládající zejména Javu či C, C++  nebo C# opravdu enormní. Na to poukazuje již několik let například agentura Robert Half ve svých průzkumech mezd.

Pozoruhodné je také to, že na prvních příčkách žebříčku nejsou obsažené pozice analytiků, jejichž význam v byznysu výrazně roste a podle zástupců společnosti Optimics je vysoce poptávaná pozice zejména tzv. webových analytiků, kteří zpracovávají a vyhodnocují data o chování uživatelů na webech. Podle údajů portálu Indeed.com vrostla poptávka po webových analyticích za posledních šest let šestinásobně.

Čistě pro zajímavost na poslední příčce žebříčku se umístil dřevorubec a těsně před ním pracovník mléčné farmy. Třeba ale i práce reportéra v amerických novinách je podle CareerCast také poměrně neatraktivní, protože se umístila na 196. pozici za číšníky a číšnicemi či umývači nádobí.

Kompletní žebříček tom 200 pracovních pozic pro rok 2012 najdete na webu agentury CareerCast.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − = dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz