Srovnání bezpečnosti BlackBerry, iOS, Androidu a Windows Phone

Martin Noska | 09.04.2012 | Bezpečnost, Mobilita | Žádné komentáře

Společnost Trend Micro uvolnila výsledky výzkumu, který měl za cíl porovnat schopnost nejčastějších mobilních platforem dostát nárokům firem zejména s ohledem na bezpečnost.

Výsledky výzkumu realizovaného organizacemi Altimeter Group, Enterprise Mobility Foundation, Bloor Research i vlastními specialisty Trend Micro, ukazují, že celkově se nejlépe umístila platforma BlackBerry 7.0, za ní pak (v sestupném pořadí) Apple iOS 5, Windows Phone 7.5 a na poslední příčce se umístil Android 2.3.

Souhrnný přehled výsledků
Jednotlivé platformy byly hodnoceny na základě kombinace faktorů zahrnujících vestavěné zabezpečení, zabezpečení aplikací, autentizaci, mazání obsahu přístrojů, použitý firewall, virtualizaci a mnoho dalších. Nejvyšší průměrné skóre (2,89) získala platforma BlackBerry, následovaly platformy iOS (1,7), Windows Phone (1,61) a Android (1,37).

· BlackBerry – Díky zabezpečení a kontrolovatelnosti na firemní úrovni je tato platforma podle výzkumníků jasnou volbou i pro ty nejstriktnější mobilní role. Ale mnoho funkcí a ochranných prvků, které BlackBerry Enterprise Server (BES) standardně nabízí či které lze jeho prostřednictvím prosazovat, nejsou dostupní na přístrojích, jejichž uživatelé využívají BlackBerry Internet Services (BIS). Pokud se přístroj nepřipojuje k BES, mohou být i nejvýkonnější funkce omezující vysoce rizikové aktivity uživatelů, jako např. odstranění ochrany heslem, zcela deaktivovány.

· Apple – Architektura aplikací pro iOS zajišťuje uživatelům značnou nativní ochranu, protože se každá aplikace spouští v tzv. „sandboxu“, ve vlastním paměťovém prostředí. Zabezpečení iOS navíc napomáhají i fyzické atributy přístrojů iPhone a iPad. Nelze k nim připojit výměnná paměťová média, což v konečném důsledku zajišťuje uživatelům další vrstvu ochrany. Apple má nad BlackBerry navrch i jinde, zatímco v případě BlackBerry má administrátor nad přístrojem naprostou kontrolu, u iOS může oddělení IT konfigurovat položky až poté, co od uživatele dostane povolení.

· Windows Phone – Microsoft si vzal ponaučení z minulosti a vytvořil přiměřeně robustní a bezpečný operační systém pro inteligentní telefony: Windows Phone. S pomocí uživatelských oprávnění a izolačních technik spouští tento OS procesy v sandboxu. Tyto oddělené oblasti vycházejí ze systému zásad definujících, k jakým systémovým funkcím mají procesy v jednotlivých oblastech přístup.

· Android – Ačkoli je nyní OS Android dostupný v novějších verzích (4.x), nejrozšířenější verzí stále zůstává verze 2.x. To samo o sobě představuje bezpečnostní riziko. Není možné centrálně zajišťovat aktualizace operačního systému, a tak mnoho uživatelů zůstává po dlouhou dobu bez ochrany před kritickými slabinami. Na druhou stranu se jedná o operační systém s oddělením práv a aplikace nemají přístup k síti bez předchozího souhlasu. Jsou spouštěny v prostředí svého sandboxu a uživatel jednotlivým aplikacím uděluje příslušná oprávnění. Koncový uživatel však často pospíchá, aby už mohl aplikaci použít, a tak bohužel dialog s žádostí o oprávnění nijak důkladně nezkoumá. Když je oprávnění udělováno, často není jasné, čeho je vlastně aplikace schopna.

Kompletní studii včetně detailů o hodnocení jednotlivých mobilních OS naleznete ve formátu PDF zdarma ke stažení na webu společnosti Trend Micro.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ devět = sedmnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz