Ubuntu 12.04: Uživatelská přívětivost na prvním místě

Martin Noska | 27.04.2012 | Software | Žádné komentáře

Čekání je u konce. Společnost Canonical vydala finální verzi operačního systému Ubuntu 12.04 s názvem Presice Pangolin, která by měla být jedním z významných milníků ve vývoji. Pro uživatele verze 11.10 je k dispozici automatická aktualizace pomocí Upgrade Manageru (Správce aktualizací). Ostatní si Ubuntu 12.04 mohou stáhnout ze stránky www.ubuntu.com/download.

Ubuntu 12.04 je označováno jako LTS verze, což znamená verzi s dlouhodobou podporou. Ta má trvat celých pět let až do dubna 2017, což má zaručit zejména firmám dlouhodobou stabilitu při nasazení tohoto OS na jejich desktopech či na serverech.

První reakce na Precise Pangolin jsou poměrně pochvalné. Řada uživatelů již vyjadřovala spokojenost i s beta verzí, která byla vysoce stabilní a snažila se být uživatelsky přívětivá. Právě na snadné ovládání se Canonical v poslední době zaměřuje a snaží se, aby Ubuntu nebyl operační systém jen pro pokročilé uživatele, ale i pro začátečníky.

V tom je nicméně problém, na který bude pravděpodobně narážet i Ubuntu 12.04. Řada skalních příznivců Ubuntu nemůže stále přijít na jméno prostředí Unity, které v poslední verzi vychází z GNOME 3.4.1 a dávají přednost Linux Mintu, který používá stále starší GNOME 2. Canonical pravděpodobně očekával, že Unity bude komunitou po čase přijato, ale jeho odlišnosti jsou natolik velké, že se pro mnoho uživatelů stalo nepřekonatelnou překážkou.

Pohled pod pokličku Ubuntu 12.04

Ubuntu je založeno na Debian Linuxu. Verze 12.04 pak používá linuxový kernel verze 3.2 a podporuje celou řadu souborových systémů včetně Btfrs, ext3, ext4, JFS, ReiserFS a XFS. Výchozím souborovým systémem je přitom ext4.

Sympatické jsou u hardwarové nároky. Precise Pangolin si údajně vystačí s 512 MB RAM a s procesorem z rodiny 486, i když samozřejmě čím rychlejší, tím lepší. Nicméně pro běžné použití bohatě stačí jakýkoliv starší počítač s 1 GB operační paměti. Pověra o nekompatibilitě se starším hardwarem již také není pravdou, protože Ubuntu bez problémů spolupracuje prakticky se všemi běžnými periferiemi, jako jsou tiskárny, skenery, Wi-Fi karty a další. Tomu pomohl právě i nový kernel.

V případě, že budete Ubuntu provozovat na počítači s posledními generacemi čipsetů a procesorů Intelu (Sandy Bridge nebo Ivy Bridge), budete mít k dispozici také mnohem lepší řízení spotřeby. Nově od verze 12.04 dokáže totiž Ubuntu vypnout nepoužívané integrované GPU, takže jeho spotřeba je pak nulová. Zejména při nevytížení počítače má být využití energie zlepšeno o 40-60 %. To ocení hlavně uživatelé přenosných počítačů a první zkušenosti ukazují, že s Ubuntu 12.04 lze opravdu při nevytížení pozorovat výrazné prodloužení běhu na baterii.

Další velkou novinkou v Ubuntu 12.04 je možnost získání kontroly nad tím, jaké informace o činnosti uživatele jsou monitorovány a ukládány. Detailnější informace najdete ve starším článku Ubuntu 12.04 slibuje zvýšení soukromí uživatelů. Více o nejzajímavějších nových funkcích se dozvíte také ve videu pod článkem.

V Ubuntu 12.04 došlo i ke změnám softwaru, který je spolu s touto distribucí dodáván. Jako výchozí přehrávač hudby je zvolen Rhythmbox místo staršího Banshee. Samozřejmě v případě, že se k Banshee chcete vrátit, není problém využít Ubuntu Software Center (v češtině Centrum softwaru pro Ubuntu, což je nástroj pro instalaci a odstraňování aplikací) a doinstalovat jej.

Také kancelářský balíček LibreOffice byl aktualizován na verzi 3.5.2, nemilým překvapením je však skutečnost, že LibreOffice nejsou stále plně integrovány s Unity. Používají proto stále svoje vlastní rozhraní a menu místo univerzálních menu z Unity jako je tomu třeba v případě Firefoxu. Ten také zůstává i před pokles popularity v poslední době výchozím prohlížečem v Ubuntu a pokud chcete používat Chrome, najdete jej opět v Centru softwaru. Nezměnil se ani poštovní klient a stále je zde Thunderbird od Mozilly.

Zdroj: ZDNet.com

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− pět = dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz