Úsporné datové centrum žádá změny hardwaru i softwaru

Martin Noska | 19.04.2012 | Analýzy, Hardware, Software | Žádné komentáře

Pravděpodobně každý velký poskytovatel internetových služeb dnes naráží na fakt rostoucích nákladů na provoz datového centra. Zástupci společnosti Seznam.cz při setkání s novináři v hostingovém centru Nagano poodhalili několik kroků, které jim pomohly tyto rostoucí náklady na provoz serverů nejen zvládnout, ale i změnit je v klesající. Tyto zkušenosti mohou být inspirací i pro vás.

Seznam.cz má svoje servery umístěny ve dvou lokalitách v Praze – v datovém centru TTC Teleport a v hostingovém centru Nagano, která běží v zrcadlovém režimu. Pro snižování spotřeby byly nasazeny nejen technologie jako virtualizace či deduplikace, ale byl přepsán či vyměněn i neefektivně fungující software a Seznam také intenzivně investuje do nového hardwaru.

Hardware první na řadě
Z hlediska efektivity Seznam.cz výrazně preferuje systémy s procesory Intelu (vodítkem pro výběr procesorů byly ukazatele virtuálního přepočteného výkonu) a inovace serverů patřily k prvním krokům pro dosažení úspor, s nimiž Seznam začal v roce 2007. Byly vyřazeny stále funkční, ale již téměř historické modely serverů a průběžně jsou nakupovány nové spolu s tím, jak Intel uvádí v rámci nové typy procesorových architektur.

Intel se drží inovačního modelu, který označuje jako tick – tock (v překladu něco jako tik – tak), kdy tick je zmenšení předchozího výrobního procesu a tock je uvedení zcela nové mikroarchitektury. Intel se tohoto modelu drží od roku 2007 a ke změně tick nebo tock by mělo docházet se zhruba roční periodicitou. To ilustruje i následující obrázek:


Spolu s novým hardwarem byla od roku 2010 ve velkém měřítku nasazena i virtualizační technologie a výrazná většina serverů Seznamu je nyní již virtualizovaná. To pomohlo snížit jejich celkový počet a místo 5 000 jich nyní k běhu všech služeb stačí 1 400. Výsledkem této kombinace je skutečnost, že na pokrytí větších nároků na výkon stačí menší množství efektivněji fungujícího hardwaru.

V roce 2010 byly staré servery měněny za nové v poměru 5:1, což přineslo úsporu energie v poměru 7:1. V roce 2011 bylo dosaženo konverzního poměru 1 nový fyzický server místo 3 starých a spotřeba energie pak klesla na čtvrtinu hodnoty oproti původnímu stavu. Pro představu, jaká je spotřeba jednoho datového centra Seznamu lze měsíční příkon přirovnat k roční spotřebě 90 českých domácností, které netopí.

Seznam také experimentuje s tzv. inteligentním řízením spotřeby, což je technologie, která umožní nastavit limit, jakou hranici spotřeba nesmí překročit a tomu je následně přizpůsobován výkon. To se hodí v případech, kdy není nejvyšší výkon potřeba, respektive kdy není hlavním cílem.

I software může být neefektivní
Seznam.cz dále nasadil vlastní formu deduplikace dat pro novou verzi svojí e-mailové služby, od níž si slibuje úsporu 60 až 70 % diskového prostoru a s tím i menší energetické nároky spojené s provozem pevných disků. Deduplikace se má projevit zejména v případě posílání dlouhých příloh mezi schránkami na Seznamu (e-maily ze Seznam.cz opět směřující na Seznam.cz je prý tvoří cca 85 % provozu), což dříve přinášelo plýtvání místem na zbytečné duplikáty. V budoucnu tedy budou takové soubory uloženy vždy jen jednou.

Překvapivou úsporu přineslo přepsání protokolu SMTP (z Pythonu do C++), který byl v původní podobě poměrně náročný na výpočetní výkon a nová verze má nyní zhruba poloviční nároky na systémové zdroje. Až 80 % výkonu se pak podařilo ušetřit změnou antispamu a také databáze kdy došlo k výměně MySQL za Redis.

Vzhledem k tomu, že náklady na úspory nejsou zanedbatelné, Seznam počítal s horizontem návratnosti během 2 až 3 let. Právě od roku 2010 dochází ve spotřebě k trvalému poklesu a právě letos by mělo dojít navrácení celé investice. Jedná se o ukázku toho, že do efektivity se vyplatí investovat a klesající výdaje na provoz pak umožní firmám investovat do dalších inovací a zlepšit svoji konkurenceschopnost.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


jedna + = tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz