Ceny HDD klesají jen pozvolna, SSD zlevňují rychleji

IT News.sk | 10.05.2012 | Analýzy, Hardware | Žádné komentáře

Nedávno výrobci pevných disků Seagate a Western Digital zveřejnili své kvartální hospodářské výsledky. Vyplývá z nich, že záplavy v Thajsku jejich financím příliš neublížily a naopak dosáhli rekordních zisků. Zdá se tedy, že následky záplav se nejvíce dotkly zejména zákazníků, kteří v mnoha případech museli sáhnout do svojí peněženky značně hlouběji.

Pevné disky jsou stále výdělečné

Výrobci se donedávna stěžovali, že pevné disky se prodávají tak levně, že pro nízké zisky musí omezit částky investované do výzkumu a vývoje. Záplavy v Thajsku pak vyvolaly „krizi“. Přestože pevných disků na trhu vlastně nebyl nikdy nedostatek, jejich ceny se zvýšily v některých případech i o 300%. Po několika měsících se výroba v továrnách postižených povodněmi obnovila a dnes už chrlí na trh podobný objem disků jako předtím, i když stále za zvýšené ceny a se zkrácenou zárukou.

Společnosti Seagate se dokonce podařilo i přes záplavy meziročně zvýšit dodávky HDD o 2 %. Navíc nedávno firma oznámila, že investuje 2,5 mld. dolarů do odkupu svých akcií ani ne rok po tom, co utratila 2 miliardy dolarů za koupi HDD divize Samsungu. Stěžovat by neměl ani Western Digital. Ten přes akvizici HDD divize Hitachi dosáhl čistý zisk 483 milionů dolarů (ve stejném čtvrtletí před rokem to bylo 146 milionů).

I když záplavy způsobily výrobcům škody, ty z velké části pokryla pojistná plnění. Nicméně ceny pevných disků se přesto drží na vysoké úrovni a podle serveru Softpedia není příliš pravděpodobné, že by se v průběhu letošního roku vrátily na loňskou úroveň před záplavami.

Ceny SSD na sestupném trendu

Příjemnější zprávy přicházejí alespoň z oblasti disků SSD. Například OCZ Technology Group oznámila při zveřejňování svých hospodářských výsledků, že v důsledku poklesu cen pamětí NAND flash se jí podařilo bez omezení vlastních marží snížit prodejní cenu svých produktů na 0,65 dolaru za gigabajt. Jelikož se očekává další růst poptávky a zvýšení objemu výroby, (což se promítne do snížení výrobních nákladů), lze v následujícím období očekávat u SSD další pokles ceny za jeden gigabajt.

Vzhledem k tomu, že přechod z 34 nm výroby na 25 nm přinesl snížení cen SSD o více než polovinu, podobný vývoj se očekává i při přechodu z 25 nm na 19 nm a 15 nm. Ačkoli v tomto případě snížení nebude tak razantní, server Softpedia předpokládá, že dosažení ceny 0,40 dolarů za gigabajt v horizontu jednoho roku je vcelku reálné.

Zdroj: IT News.sk

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest − pět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz