Chromebox: Další pokus Googlu jak dobýt podniky?

Martin Noska | 30.05.2012 | Hardware, Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

I přes očekávání spojená s Chrome OS se tento projekt zatím nestal příliš úspěšným. První generace Chromebooků se neprosadila a plány na proniknutí do firem se ve většině případů nenaplnily.

I když Google v poslední době tvrdě ukončuje všechny projekty, které nejsou profitabilní, vzhledem k dlouhému vývoji chce dát Chrome OS zjevně ještě jednu šanci.

Kromě nové generace Chromebooků, tedy jakýchsi alternativných netbooků využívajících OS Chrome, představily společnosti Google a Samsung i zcela nový projekt označovaný jako Chromebox. Má jít o alternativu k tenkým klientům, nahrazující tradiční stolní počítače.

Samsung Chromebox se představuje

Chromebox (na fotografii pod titulkem článku, resp. ve videu na konci) má být určený primárně pro korporátní nasazení a vyznačuje se malými rozměry ve stylu Apple TV a také tichým a energeticky nenáročným provozem. Samotná cena přístroje ovšem není nijak nízká a má činit 329 dolarů.

Co se týká hardwarové výbavy, disponuje Chromebox dvoujádrovým procesorem Intel Celeron s frekvencí 1,9 GHz a 2 MB cache, dále 4 GB paměti DDR3 s frekvencí 1333 MHz a SSD diskem o kapacitě 16 GB. Má zabudovaný i 2wattový mono reproduktor a mezi výbavu pro konektivitu patří Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3.0, Ethernet 10/100/1000 Mb/s a dále šest USB 2.0 portů, dva display porty a také DVI video výstup. Rozměry jsou 19 x 19 x 4,5 cm a hmotnost je kolem jednoho kilogramu. Start systému by měl trvat zhruba 7 sekund.

Chromebooxy by mohly najít uplatnění v call centrech, školách nebo třeba i v knihovnách, kde není potřeba plnohodnotné PC a kde se dají využít výhody managementu Chrome OS. Pro tuto skupinu zákazníků pak Google připravil i plán předplatného za dodatečný poplatek 150 dolarů, který zahrnuje i nástroje pro správu, záruku a doživotní podporu 24 hodin denně. Dohromady tedy Chromebox s veškerou podporou vyjde na 479 dolarů, což není právě málo a nelze vyloučit, že Google bude muset svoji cenovou politiku revidovat, zvlášť u přístroje, jehož primární ambicí je proniknout do mainstreamu.

Silné a slabé stránky Chromeboxu

Výhodou přístrojů s Chrome je jednoznačně nenáročnost na správu. Google se postará o aktualizaci a zabezpečení a firma může přístroj jen využívat bez dalších starostí. To jí ušetří práci IT administrátorů a případně může jít o zajímavou volbu pro organizace, které ani žádné pracovníky v IT oddělení nemají. Google chce také zjevně nabídnout alternativu ke stále populárnějším virtuálním desktopům, které jsou sice levnější, ovšem obvykle vyžadují provedení řady vylepšení i v datovém centru firmy.

Podle komentátorů se tak Chromebox zdá být pro firemní uživatele atraktivnější variantou než Chromebook, který je pro jakoukoliv práci závislý na internetovém připojení. A to nemusí být vždy dostupné. V případě stolního Chromeboxu bude pevné připojení k internetu pravděpodobně samozřejmostí, podobně jako u dnešních pracovních stolních PC. Google chce také prostřednictvím rozšíření Chrome Remote Desktop umožnit na přístrojích s Chrome OS spouštět klasický software pro PC, což by opět možnosti využití Chromeboxů výrazně zvýšilo.

Nicméně i přes tyto zajímavé funkce zůstávají možnosti nasazení přístrojů s Chrome OS spíše okrajové. Například Scott Stein z CNETu říká, že by nedoporučil Chromebox pro běžné pracovní použití zejména kvůli potížím s kompatibilitou s existujícím hardwarem a softwarem. Pro domácí využití (třeba jako domácí kino) se nehodí zase kvůli omezenému úložišti. Jedná se tedy opravdu primárně o náhradu přístrojů, na nichž dlouhodobě běží jen webový prohlížeče nebo základní aplikace.

Přesto se objevují i optimistické hlasy, které tvrdí, že Chromebox má přinejmenším mnohem lepší šanci prorazit v podnikové sféře (a zejména v segmentu SMB) než tomu bylo u Chromebooků. Firmy se totiž po tenkých klientech místo tradičních PC poohlížejí stále častěji a Chromebox pro ně může být zajímavou volbou.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− šest = tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz