Firmy v ČR prodělávají na příliš pomalé obměně serverů

Martin Noska | 15.05.2012 | Analýzy, Hardware, Podniková infrastruktura | 2 komentáře

Společnost Intel zveřejnila výsledky průzkumu, z něhož vyplývá, že 63 % lokálních firem obměňuje serverovou infrastrukturu až po pěti a více letech. U 35 % firem je cyklus obnovy čtyřletý a jen dvě procenta obměňují servery v kratším intervalu.

Výrobci počítačových technologií přitom doporučují zachovat tříletý cyklus obměny firemního hardwaru. Po třech letech jsou totiž z kdysi moderních serverů energetičtí „otesánci“. Jedině tím, že firma pravidelně vyměňuje vysloužilé modely za nové, dokáže uchovat optimální poměr mezi výkonem a cenou zařízení; navíc se jí díky úsporám energie investice rychle vrátí. Problémem pro většinu společností je ale pravděpodobně příliš vysoká počáteční investice a díky tomu se raději smíří s vyššími pravidelnými výdaji za provoz.

„Stav, kdy servery takto výrazně přesluhují, se podepisuje na celkové vyšší energetické náročnosti českých výrobků. Firmy nemohou být tak konkurenceschopné, pokud využívají zastaralý a energeticky výrazně náročnější hardware. Do ceny jejich výrobků se musí promítnout zbytečně vysoké částky za stále dražší elektrickou energii,“ komentuje soudobý stav v českých firmách Evžen Pavlovský, obchodní manažer společnosti Intel pro střední a východní Evropu. Podle Intelu již střední firma s patnácti servery starými pět let může investicí do jednoho serveru nové generace ušetřit ročně jen na elektřině přes 100 tisíc Kč. „Částka za energii vynaloženou ročně na provoz datového centra, zejména na jeho chlazení, se nezřídka blíží hodnotě samotného hardwaru,“ komentuje situaci způsobenou mimo jiné tím, že cena energie ročně povyroste o několik procent, Evžen Pavlovský.

Stáří serverů (roky) Typ serverů Počet serverů Návratnost (měsíce) Návratnost (%) Úspora v chlazení (%)
3 Intel Quad-core Xeon X-3370(jednoprocesorový) 3 24 83 73
5 Intel Quad-core Xeon 5365 (dvouprocesorový) 8 13 266 84
7 Intel Xeon 3.80 GHz (dvouprocesorový) 25 4 1133 96

Tabulka: srovnání parametrů různě starých serverů s přibližně stejným výkonem. Jako referenční server nové generace, vůči němuž jsou starší typy vztahovány, je kalkulován dvouprocesorový model s procesory Intel Xeon E5-2600.

Potřeba vyššího výkonu

Vyšší výkon při stejné nebo spotřebě je benefitem, protože ten budou firmy stále více potřebovat. Vyžádá si ho podle zástupců Intelu dramaticky vzrůstající počet mobilních zařízení, jako jsou chytré telefony, tablety, ultrabooky, čtečky a další zařízení, přes něž procházejí stále větší objemy dat. Pro představu: každé dva dny teď vznikne tolik informací, jako tomu bylo od počátku civilizace do roku 2003 a každý den je na Facebook uloženo 375 milionů fotografií. Počet uživatelů mobilních zařízení globálně překročil 2 miliardy a počet mobilních zařízení s přístupem na internet již v tomto roce překročí 7 miliard – „počítačů“ bude tedy poprvé více než obyvatel naší planety.

„Množství 600 smartphonů anebo 120 tabletů vytváří potřebu jednoho nového serveru,“ upřesňuje souvislost mezi rostoucím počtem mobilních zařízení a prosperujícím trhem se serverovými systémy Evžen Pavlovský. Růst se promítne i do očekávaného domácího boomu: zatímco loni vydali koncoví uživatelé na serverové systémy v České republice zhruba 3,2 miliardy korun, za tři roky by to mělo být podle predikce společnosti Gartner již téměř 4 miliardy korun. V konkrétních číslech to znamená předpokládaný růst z 33 842 na 49 365 systémů. Vzestup je očekáván i celosvětově, zejména v oblasti cloud serverů, jejichž počet se má do roku 2015 více než ztrojnásobit.

Velcí hráči investují do datových center

Potřebu řešit úložiště dat v oblasti cloudových služeb pociťuje například společnost Seznam.cz, provozovatel nejnavštěvovanějšího internetového portálu v ČR. Seznam.cz už v roce 2010 ve svých datacentrech nasadil ve velkém virtualizační technologie, bez kterých by místo současných cca 1400 fyzických serverů potřeboval téměř 5000. „Nové intelovské servery jsou výrazně energeticky úspornější, místo tří starších serverů nám stačí jeden a ten má navíc zhruba čtvrtinovou spotřebu,“ uvádí Vlastimil Pečínka, technický ředitel ze společnosti Seznam.cz. „Přesto jsme schopni i s menším počtem serverů docílit většího výkonu. To je nezbytnost. Každý rok zpracováváme na vstupu dvojnásobek dat oproti roku předchozímu.”

Na vzestup v oblasti datacenter a cloudových služeb reagují i další české společnosti. Například České Radiokomunikace našly v segmentu provozování datových služeb způsob, jak využít nadbytečné a současně dokonale zasíťované a potřebnou infrastrukturou vybavené prostory vysílacích objektů. První projektem tohoto typu je nově vybudované datové centrum Tier 3 ve vysílacím objektu pod Žižkovskou věží. „Zaznamenáváme velký zájem firem umístit vlastní technologie v profesionálních datových centrech, kde mohou počítat s nejvyšší dostupnou technologickou vyspělostí,“ říká Marcel Procházka, ředitel pro rozvoj služeb a strategii ze společnosti České Radiokomunikace. V souladu s globálními trendy také v České republice roste i počet firem, které už nechtějí investovat do hardwaru a výpočetní výkon a datová úložiště nakupují externě. „Registrujeme, že trh výpočetního výkonu jde velmi strmě nahoru, a očekáváme, že bude v následujících letech růst až o 50 %. V oblasti datových úložišť/datových center očekáváme růst na úrovni 8 % ročně,“ dokládá Marcel Procházka.

Průzkum společnosti Intel proběhl mezi 180 respondenty z řad středních a velkých firem působících v České republice.

2 komentáře u článku “Firmy v ČR prodělávají na příliš pomalé obměně serverů”

  1. Bob napsal:

    Jasně, každý výrobce vám řekne, že musíte nakupovat co nejčastěji, aby měl kšeft. Bohužel ta návratnost je tu spojená zjevně jen s provozními náklady, ale co třeba náklady na migraci, na výběr nových serverů, případné provozní potíže s výměnou a podobně? Opravdu se nedivím, že firmy radši zůstanou déle u toho, co jim funguje spolehlivě, než aby to neustále měnily.

    • Ondra Jaroš napsal:

      Tak tak, navíc každá výrazná změna v IT infrastruktuře firmy je riziko pro kontinuitu byznysu – to by si měl pan Pavlovský uvědomit a nehodnotit situaci jen z úhlu pohledu, který se Intelu zrovna hodí „do krámu“…

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ sedm = dvanáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz