Jak zlepšit proces zálohování a obnovy dat v podniku

Petr David | 31.05.2012 | Analýzy, Bezpečnost | Žádné komentáře

Zálohování se stalo náročnou činností pro mnoho administrátorů, kteří ho mají na starosti. SLA jsou stále přísnější, zatímco objem informací roste a nové platformy, jako je virtualizace, dělají prostředí hustším.

To způsobuje, že stávající přístup k modernizaci zálohování není efektivní. Dnešní „modernizace zálohování“ je prosazovaná dodavateli, kteří preferují řešení, jež řeší jeden nebo dva aspekty zálohování – například deduplikaci, snapshoty nebo nástroje pro zálohování jen VMware a Hyper-V prostředí. Jedná se o rychlá řešení, ne moderní ochranu dat. To, co může vypadat jako rychlé řešení, je ve skutečnosti příčinou větší složitosti a vyšších nákladů na zálohování.

Nezvládnutí zálohování běžnou realitou

Zálohování a obnova je zásadní v oblasti ochrany informací v organizaci a její schopnost zůstat v podnikání, pokud se něco pokazí. Je nutný nový přístup. Podle globálního průzkumu, který nechala provést společnost Symantec existuje souvislost mezi počtem zálohovacích řešení a důvěrou společnosti ve schopnost data obnovit. Z diskusí s českými a slovenskými zákazníky vyplývá, že tato data jsou ve velké míře platná i pro ně. I oni se setkávají s problémy, které průzkum zmiňuje.

Výsledky ukázaly, že zatímco účelem zálohování je poskytnout klid, dochází v praxi k opaku. Ve skutečnosti jen asi čtvrtina podniků zcela věří v jejich schopnosti získat zpět všechna zálohovaná data. Tento nedostatek důvěry je obzvláště patrný u zálohování prostředí VMware a Hyper-V, které se umístilo na posledních příčkách seznamu úspěšných IT iniciativ.

Další výzva se týká SLA u zálohování. Překvapivě jedna třetina respondentů uvedla, že buď nedodržuje SLA u zálohování a obnovení, nebo si nebyla jista, zda toto dodržuje. Polovina z těch, kteří nedokázali parametry SLA dodržet, uvádělo jako důvod příliš velké množství dat.

Sečteno a podtrženo, zálohovací okno bylo „rozbité“. Přesun od virtualizace testovacích a vývojových prostředí k virtualizaci business-critical aplikací toto ještě více komplikuje. Co fungovalo a bylo efektivní u testovacího a vývojového prostředí, u důležitých aplikací, které se v datových centrech nacházejí, efektivní nebylo. Téměř dvě třetiny hlásily, že parametry SLA u fyzického prostředí byly nastaveny jinak – podle stupně virtualizace byly buď více nebo méně přísné než u fyzického prostředí.

Mezi problémy při udržování přiměřené zálohy patří to, že zálohování a obnova jsou příliš časově náročné operace. Je to takový problém, že 72 procent respondentů by změnilo dodavatele, pokud by mohli zdvojnásobit rychlost jejich zálohování. Kromě času, který je potřeba, je dalším problémem složitost zálohování. Podle průzkumu 28 procent organizací má příliš mnoho zálohovacích nástrojů. Organizace používají průměrně čtyři zálohovací řešení pro ochranu fyzických systémů, a tři pro virtuální.

Kroky ke zlepšení schopnosti zálohovat a obnovovat data

To všechno znamená, že je potřeba prosazovat změny. V příštích 12 měsících páska coby zálohovací médium bude méně používána a lze očekávat, že organizace budou přemýšlet o alternativních zálohovacích postupech a technologiích jako je využívání jednoúčelových zálohovacích zařízení a řešení zálohování do cloudu.

Pro podniky je to ideální doba pro využití nových technologických trendů. Virtualizace snižuje náklady na servery a nabízí příležitosti pro IT pro zvýšení pružnosti. Přitom stačí udělat čtyři kroky ke zlepšení své schopnosti zálohování a obnovení důležitých informací:

·    Sjednocení zálohování fyzických a virtuálních strojů. Využití jednoho řešení pro obě prostředí bude snižovat provozní náklady, náklady na uložení a urychlí zotavení po katastrofě.
·    Konsolidace nástrojů pro zálohování a obnovu do jediného zařízení. Integrace zálohování, deduplikace a uložení v jediném řešení bude snižovat provozní náklady a investiční výdaje a zároveň se zjednoduší každodenní operace v datovém centru a vzdálených pobočkách.
·    Boj s uchovávání dat donekonečna. Zálohy jsou k obnově, nikoli k dlouhodobému uchovávání dat – k tomu by mělo sloužit archivační řešení. Je možné využít nové technologie, které pomáhají zjistit, které zálohované informace jsou důležité pro právní účely a nebo splnění jiných předpisů, a které mohou být smazány.
·    Konec převozu pásek v kabelách. Spojení deduplikace a obnovy po katastrofě využívající přenosu dat po síti (kabelem) z jedné lokality do jiné je lepší než se tahat s páskami.

Mnoho prodejců mluví o modernizaci zálohování, jen zlomek z existujících řešení však toto dokáže v rámci jediné platformy. Zálohování je pro firmy v dnešní digitální době nutnost, a proto se investice do vhodného řešení vyplatí vždy.

Autor pracuje jako Senior Principal Presales Consultant ve společnosti Symantec.

Článek je součástí tématu Nevystavujte firemní data zbytečným rizikům.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři − = dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz