Magnetické pásky se v IT objevily před 60 lety

Martin Noska | 21.05.2012 | Aktuality, Hardware | Žádné komentáře

Společnost IBM informovala, že uběhlo již 60 let ode dne, kdy se v oblasti IT poprvé začala využívat magnetická páska.

Tato technologie umožnila velkým výpočetním přístrojům ukládat výsledky operací v digitální podobě na kotouče magnetické pásky namísto do té doby populárních děrných štítků. Magnetická páska tak přinesla nový způsob, jakým zobrazovat a získávat informace z digitálních dat.

V polovině minulého století si IT společnosti kladly zásadní otázku, kam zaznamenávat výsledky svých výpočetních operací. Konstruktéři IBM se na ní rozhodli hledat odpověď v nové technologii – magnetické pásce. Ta byla do té doby používána pro zachycení zvuku a slibně vypadalo i její použití pro velké počítačové systémy. Bohužel pásky nebyly dostatečně pevné. Velké kotouče s páskami poháněly silné motory, které se rychle rozjížděly i zastavovaly, takže se páska často přetrhla.

Právě tento problém se konstruktéři IBM rozhodli vyřešit a 21. května 1952, když společnost uváděla na trh první komerční počítač s názvem IBM 701, představili společně s ním i úložný systém, jenž znamenal přelom ve využití magnetické pásky.

Problém s přetrháváním pásky vyřešili „vakuovým sloupcem”, který mírně natahoval část pásky mezi dobou přístupu. Vytvářel tak vlastně jakousi vyrovnávací paměť, díky níž se páska dokázala vypořádat s náhlými starty a zastaveními. Inovace se rozšířila napříč odvětvím a byla jedním z pilířů v moderní éře výpočetní techniky.

To, k jakému posunu za posledních šest dekád v oblasti magnetických pásek došlo, zachycuje i následující inforgrafika:

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět − = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz