Menší a střední firmy propadly kouzlu cloudových služeb

Martin Noska | 14.05.2012 | Analýzy, Cloud | Žádné komentáře

Společnost Spiceworks zveřejnila výsledky svého globálního průzkumu nákupu a adopce informačních technologií v oblasti SMB, který vydává dvakrát ročně. Z něj mimo jiné vyplynulo, že cloudové služby již nyní využívá téměř polovina organizací (48 %) z tohoto segmentu.

Analytici Spiceworks očekávají také na základě dotazů na nákup budoucích cloudových služeb další významný nárůst využití.

Nárůst v konkrétních číslech

V rámci průzkumu bylo zjišťováno, zda firma používá některou z cloudových služeb. Výsledek tedy neznamená, že již společnosti kompletně využívají jen software v cloudu.

Velmi zajímavý je posun zejména oproti první polovině roku 2011, kdy využití služeb v cloudu potvrdilo jen 28 % malých a středních firem. Navíc podle prognózy Spiceworks by v druhé polovině roku 2012 mělo dojít k nárůstu využívání až na 62 %. Více viz následující graf.

Spiceworks - využívání cloudových služeb

Využívání cloudových služeb v segmentu SMB. Zdroj: Spiceworks, květen 2012

Mezi pět aktuálně nejvyužívanějších služeb v cloudu v SMB segmentu patří podle reportu webový hosting (využívaný ve 49 %), e-mailový hosting (32 %), zálohování dat (25 %), filtrování obsahu (24 %) a hosting aplikací (23 %). V budoucnu pak firmy nejvíce plánují nákup služeb cloudového zálohování dat, hostingu aplikací, ukládání dat a e-mailového hostingu.

Další trendy v SMB

Firmy v oblasti SMB také již hojně využívají virtualizaci, nasazenou ji má konkrétně 64 % dotázaných, zatímco v druhé polovině loňského roku to bylo 61 % a v první polovině 54 % firem. Tato čísla ukazují, že dochází již ke zpomalování a kdo chtěl virtualizaci nasadit, už ji využívá.

Průzkum Spiceworks se dále zaměřil na to, jak menší a střední firmy využívají tablety. I v tomto případě je vidět velká dynamika, protože 62 % respondentů uvedlo, že buď již tablety pro účely byznysu nasadily a nebo tak hodlají učinit do konce letošního roku.

Příznivým výsledkem je také to, že rozpočty na IT v menších a středních organizacích rostou a v průměru dosahují hodnoty 152 000 dolarů na rok (tedy téměř 3 miliony Kč). V průzkumu z druhé poloviny roku 2011 to bylo 143 tisíc dolarů a v první polovině loňského roku pak jen 132 tisíc.

Výsledky průzkumu Spiceworks jsou založeny na datech z firem po celém světě. Konkrétně bylo pro jeho účely dotazováno téměř 1 500 IT profesionálů a zhruba 60 % respondentů pracovalo ve firmách s 20 až 249 zaměstnanci. Naopak 20 % dotazovaných bylo z vyloženě malých organizací s méně než dvacítkou zaměstnanců.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm − = šest

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz