Microsoft: Windows 8 do roka ovládnou trh s počítači

Markéta Pastuchová | 23.05.2012 | Analýzy, Software | 3 komentáře

CEO Microsoftu Steve Ballmer věří chystaným Windows 8 natolik, že předpovídá, že na konci roku 2013 (tedy zhruba rok po uvedení) bude na trhu již nejméně půl miliardy přístrojů s tímto novým operačním systémem. Informaci přinesla agentura AFP.

Ballmer tuto svoji vizi přednesl na fóru v jihokorejském Soulu a současně potvrdil, že počet přístrojů s Windows 7 by letos měl dosáhnout počtu 350 milionů. Na rozdíl od analytiků a některých výrobců tak Microsoft očekává u kontroverzního systému zjevně neobyčejně rychlý start.

Kontroverze Windows 8

Windows 8 budou podle Steva Ballmera operačním systémem, který bude mít zatím největší a nejhlubší dopad na současný IT ekosystém. Měl by přinést nové příležitosti pro výrobce hardwaru a také pro vývojáře softwaru. Ne všichni s Ballmerem ale souhlasí a například podle analytiků IDC nebude o nový operační systém příliš zájem. Více najdete v článku Windows 8 budou propadákem, tvrdí analytici na českém Computerworldu.

Důvodem skeptických predikcí je zejména skutečnost, že pro uživatele desktopů přinesou Windows 8 jen minimum novinek a na tabletech je čeká tvrdá konkurence již zavedených platforem. Například agentura Gartner odhaduje, že v roce 2012 bude prodáno 100 milionů tabletů a v roce 2015 to pak bude již 320 milionů. Nicméně Windows 8 budou podle odhadů používány jen na zhruba 12 % těchto přístrojů, zatímco třeba Apple by si měl udržet podíl kolem 60 %.

V současnosti Microsoft těží z poměrně velkého zájmu o Windows 7, kterým se konečně podařilo zopakovat úspěch přes deset let starých Windows XP. I ty si nicméně drží stále výraznou popularitu zejména ve firemním prostředí, protože řada starších aplikací by na novějším OS nefungovala správně a právě potíže s kompatibilitou byly jedním z důvodů neúspěchu Visty na trhu. Analytici očekávají, že v roce 2014, kdy má být podpora Windows XP definitivně ukončena, bude tento operační systém používat stále zhruba 20 % všech počítačů na Zemi. I když některé z průzkumů tvrdí, že Windows 7 již ve svém podílu překonaly Windows XP, podle údajů Net Application mají v současnosti „xpéčka“ podíl 46 % a „sedmičky“ pak 38 %. Obě křivky se ovšem rychle přibližují, viz graf.

Vývoj podílů desktopových OS od května 2010 do dubna 2012.

Vývoj podílů desktopových OS od května 2010 do dubna 2012.

Při tomto trendu by Windows 7 měly dostihnout Windows XP letos v říjnu, což je mimochodem měsíc, v němž se obecně počítá se zahájením prodejů chystaných Windows 8. Ty tak budou mít start poměrně obtížný, protože na trhu budou dva stále poměrně silné OS Microsoftu a ty budou „osmičkám“ stále výrazně konkurovat.

Velcí výrobci PC v potížích

Burzovní analytici již revidují odhady vývoje obratu velkých výrobců PC, jako je třeba HP nebo Dell, kteří právě na Windows 8 spoléhají a snižují v této souvislosti předpokládané ceny jejich akcií. Neboť jsou na rozdíl od Ballmera přesvědčeni, že úspěch Windows 8 je nejistý a je velmi nepravděpodobné, že by byl podobný jako tomu je u Windows 7, které jsou nejrychleji prodávaným operačním systémem Microsoftu.

Prodeje počítačů a notebooků od těchto zavedených výrobců se také nevyvíjejí podle očekávání, a lze proto předpokládat další poklesy. Samotný Michael Dell, CEO společnosti Dell, přiznává, že očekává ze začátku relativně slabé prodeje přístrojů s Windows 8. Důvodem je skutečnost, že počítače s dotykovými obrazovkami, které by plně využily potenciálu nového OS, budou dražší než jejich nedotykoví konkurenti. Michael Dell sice věří, že vyšší ceny přinesou i vyšší marže, nicméně zvlášť v podnikové sféře očekává poměrně pomalý nástup daný i faktem, že zde teprve probíhá fáze upgrade na Windows 7.

3 komentáře u článku “Microsoft: Windows 8 do roka ovládnou trh s počítači”

 1. Johny napsal:

  Vlastní propaganda Microsoftu nikoho nepřekvapuje. Žádný výrobce nepřizná, že jeho chystaný produkt je průser. Stačí si vzpomenout jak Bill Gates opěvoval Vistu, že je to prý něco úžasného. Hahaha.

  • Jan Durak napsal:

   Microsoft je nerealistický a neuvědomuje si, jaká dnes panuje situace na trhu OS. S tímto přístupem, kdy pořád bude naivně věřit tomu, že Windows jsou jediná možná alternativa a že může uživatelům diktovat co se jim má líbit, si jen urychlí cestu „do IT hrobu“

 2. Marcel Král napsal:

  Prostě typicky nabubřelý Steve Ballmer. K tomu není potřeba nic dodávat.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm − pět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz