Mobilní open source software raketově přibývá

Martin Noska | 21.05.2012 | Mobilita, Software | Žádné komentáře

Společnost Black Duck Software zveřejnila překvapivé informace růstu open source projektů v mobilní oblasti, které svědčí o výrazném posunu v této sféře.

Tato data potvrzují, že se dnes open source projektům daří lépe než kdy jindy. Jak ukazuje graf č. 1 níže, v roce 2011 odstartovalo více než 10 000 open source projektů zaměřených na mobilní platformy. To je dosud rekordní číslo. Co je ještě zajímavější je akcelerace tohoto nárůstu protože počet nových projektů s open source licencemi se každé tři roky zdvojnásobí.

Open source nastavuje směr

Sice nelze očekávat, že tato dynamika vydrží věčně, ale přinejmenším velmi dobře ilustruje k jakému růstu v mobilním světě dochází. Podle Black Duck Software desetinu ze všech projektů tvoří projekty pro čistě podnikové účely a mezi hlavní oblasti, v nichž vývoj probíhá, patří aplikace pro bezpečné mobilní platby a nákupy pomocí QR kódů, bezpečnostní řešení pro autentizaci uživatelů, cloudové aplikace pro ukládání a sdílení dat, databázové enginy či aplikace pro vzdálený přístup k firemním systémům a bezpečný přenos dat do klientských zařízení.

Graf č.1: Nově spuštěné mobilní open source projekty. Zdroj: Black Duck Software

Graf č.1: Nově spuštěné mobilní open source projekty. Zdroj: Black Duck Software

Podle analytiků společnosti Forrester Research by se firmy měly o open source v oblasti mobilních řešení zajímat zejména z následujících důvodů:

Open source projekty důležitým faktorem ve válce mobilních platforem

V současnosti probíhá na trhu tvrdá bitva mezi Applem, Googlem, Microsoftem, Nokií, Samsungem, RIMem a případně i mezi jejich spojenci. I když se již postupně rýsují vítězové a poražení, stále všichni ze zúčastněných bojují o každé procento podílu na trhu.

Zdaleka ovšem nejde jen o samotné přístroje, ale i o aplikace, obsah a funkce, které mohou nabídnout. Právě z toho důvodu výrazně vzrostl význam nezávislých vývojářů a třetích stran. A právě ti velmi často tvoří pod open source licencemi a podle Black Duck Software preferují pro svojí aktivitu jednoznačně platformu Android od Googlu (viz graf č. 2).

Open source projekty přinášejí nové myšlenky a přístupy k problémům

Komunitní open source projekty jsou často postaveny na snaze „myslet jinak“ a přinést odlišný přístup než dosud existující proprietární řešení. Často je to dáno i nespokojeností s existujícím stavem. Open source mobilní projekty se také v řadě případů snaží pokrýt problém, kdy dosud nebyl řešen nebo pro něj neexistuje na trhu uspokojující řešení.

Vývojáři open source softwaru často k vývoji přistupují k neskrývanou vášní a motivací, která jim nebrání v tom zkoušet znovu a znovu nové přístupy a změny. Výsledkem jsou pak takové projekty jako PhoneGap/Cordova, jQuery Mobile nebo node.js, které se dnes staly jakýmisi ikonami mobilního světa.

Open source napomáhá rozvoji v mobilním světě

Předchozí generace mobilních technologií, která byla do velké části spjata s komerčními licencemi, se vyznačovala extrémně vysokými cenami. S tím, jak se objevují důvěryhodné a dobré open source projekty, roste i tlak na ceny, zejména v případě řešení napříč platformami (cross platform mobile solutions).

Stále dostupnější proto budou hybridní aplikace, které budou znamenat posun od nativních aplikací pro mobilní platformy. Rostoucí podíl mobilních aplikací proto bude používat na různých platformách společný kód vytvořený v HTML5/Javascriptu/CSS 3 nebo Lua, nebo v C/C++ či v Delphi a nebo v C#.

Graf č.2: Open source projekty na jednotlivých platformách. Zdroj: Black Duck Software

Graf č.2: Open source projekty na jednotlivých platformách. Zdroj: Black Duck Software

Kompletní zprávu Black Duck Software věnovanou open source softwaru v mobilním světě najdete (v angličtině) veřejně přístupnou zde.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ devět = deset

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz