OpenOffice 3.4 přicházejí pod značkou Apache

Martin Noska | 09.05.2012 | Software | 2 komentáře

Po dlouhém čekání a poprvé od předání projektu OpenOffice.org nadaci Apache Software Foundation v polovině roku 2011 byla vydána nová oficiální verze populárního open source kancelářského balíčku s názvem Apache OpenOffice 3.4.

Původní snahy o sjednocení vývoje s LibreOffice nedospěly ke zdárnému cíli a tak Apache sám pokračuje v rozvoji kódu, který získal od Oraclu spolu s ochrannou známkou. Díky rozštěpení původního projektu ale OpenOffice ztratilo podporu řady vývojářů a v některých zemích také lidí pracujících na lokálních překladech.

Verze 3.4 je nyní k dispozici v 15 jazycích včetně češtiny a je distribuována pod licencí Apache 2.0.

Novinky v Apache OpenOffice 3.4

Zklamáním může být výčet novinek, který není (vzhledem k uplynulé době) nijak obsáhlý. Kromě zlepšení výkonu se vývojáři zaměřili na přidání několika nových funkcí a vylepšení. Asi hlavní novinkou je podpora nového šifrování ve formátu ODF 1.2, vylepšený export do RTF, dále zrychlení startu či celkové odstranění starých verzí knihoven a také řada inovací v tabulkovém procesoru Calc. Ty ale mají již spíše minoritní charakter, například kontingenční tabulka už není omezená počtem polí, při exportu do CSV lze vybrat, zda se mají uvozovkami obalit všechny buňky, nebo jen řetězce a změn se dočkaly i grafy v Calcu, takže časová osa zobrazuje časové značky a bylo docíleno hezčího vykreslování.

K ředě drobných změn došlo i v aplikacích Draw, Base a Impress, původní dvě hesla pro ochranu PDF byla změněna na jediné a byla odstraněna podpora Mozilla Address Book a nahrazena podporou Seamonkey. Uživatelé se také dočkali nativní podpory formátu SVG, došlo k změnění způsobu vyhodnocování regulárních výrazů a ke zlepšení vyhledávání a podobně jako v LibreOffice přidávají OpenOffice 3.4 i standardní okno pro míchání barev. Jak některé z novinek vypadají v praxi najdete i ve videu pod článkem.

Budoucnost rozštěpeného projektu

I když novinek je tedy poskrovnu, zvlášť ve srovnání s LibreOffice 3.5, jedná se o znamení, že organizační problémy spojené s převodem projektu by měly být u konce a že by nyní měl vývoj již pokračovat normálním tempem. Podle dostupných informací například i společnost IBM, která ukončila vývoj svého kancelářského balíčku Symphony, údajně chystá nový produkt založený právě na Apache OpenOffice.

Podle všeho se tedy zdá, že projekty OpenOffice a LibreOffice budou nadále rozvíjeny nezávisle na sobě a za dobu od odštěpení od Oraclu se podařilo nadaci The Document Foundation získat pro LibreOffice například podporu od Intelu a jsou součástí linuxových distribucí SUSE a Ubuntu.

Zástupci Apache také zatím neoznámili, jakým směrem se chtějí s OpenOffice vydat, zatímco The Document Foundation se ve snaze o co nejvyšší zkvalitňování projektu a v nabídce podpory chce zaměřit i na velké firmy, pro které mají být LibreOffice životaschopnou alternativou ke kancelářským balíčkům od Microsoftu či Googlu. Nedávno byl také ohlášen certifikační program pro zvýšení důvěryhodnosti poskytovatelů placených služeb. Aktuálně chystaná verze LibreOffice 3.6 by měla být do měsíce vydána ve verzi alfa, kdy už bude disponovat kompletní funkcionalitou finální verze. Ta by pak měla být uvolněna na přelomu července a srpna. Přehled vylepšení najdete zde.

Českou verzi Apache OpenOffice 3.4 najdete ke stažení pro Windows, Mac OS a Linux z webové adresy http://www.openoffice.cz/stahnout/openoffice-org.

2 komentáře u článku “OpenOffice 3.4 přicházejí pod značkou Apache”

  1. Mig napsal:

    Nechápu, proč se na to Apache nevykašle, jaký to má smysl vyvíjet duplicitně něco, co už dělají jiní? Že by nějaký tajný dodatek smlouvy s Oraclem, že ke sjednocení s LibreOffice nesmí dojít???

  2. Vlastimil Ott napsal:

    Je to jednoduché – někdo to považuje za dobrý nápad. To je krása FOSS, každý si může vyvíjet, co chce.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ čtyři = osm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz