Servery s procesory ARM a Ubuntu přicházejí

Albert Ryba | 10.05.2012 | Aktuality, Hardware, Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

Společnost Calxeda tento týden předvedla na Ubuntu Developer a Cloud summitu v Oaklandu server se čtyřjádrovými SoC procesory ARM se 4 MB cache, na nichž běží nově vydaná verze Ubuntu 12.04 LTS. Podle Richarda Fichera, analytika společnosti Forrester, jde o výrazný milník v IT a o nový směr, kterým se servery budou vyvíjet.

V prototypu serveru označovaném jako Greenbox bylo konkrétně osazeno 48 čtyřjádrových procesorů v 2U racku. Celková spotřeba serveru se pak má i s 24 pevnými disky SATA pohybovat pod 300 wattů s tím, že zejména při nevytížení je systém vysoce úsporný.

Některé firmy včetně Calxedy s ARM čipy v serverech experimentovaly již v minulosti, ale změnou je nyní to, že jsou postaveny na standardní škálovatelné architektuře a důležitý je zejména fakt, že pracují s běžným operačním systémem, který má plnou podporu, v tomto případě nová verze Ubuntu. Nicméně Ficher odhaduje, že brzy bude s podporou procesorů ARM k dispozici i Red Hat a CentOS.

Společnost Calxeda sama upozorňuje, že systémy s ARM procesory nejsou o výkonu a že Xeony od Intelu nabízejí podle typu zátěže zhruba 3 až 5x vyšší výkon na jedno vlákno. V oblasti výkonných systémů proto nechce Calxeda ani stávajícím řešením konkurovat. Jako optimální řešení by se ARM server měl ukázat v situacích, kde je velká část výpočetního času strávena čekáním na I/O, což je typický problém tradičních architektur, které jsou nasazeny v operacích pracujícími s velkými objemy data, typicky třeba při použití řešení Hadoop.

Bližší informace, včetně fotografií z představování prototypu, najdete na webu armservers.com, který Calxeda nedávno založila.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva + = devět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz