Srovnání výhod a nevýhod standardních a blade serverů

Ken Hess | 28.05.2012 | Hardware, Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

Je lepší pro účely vaší firmy nasadit blade servery nebo raději využít standardní serverovou architekturu? Zástupci obou řešení mají svoje argumenty a každá z technologií má svoje klady a zápory.

Pro správné rozhodnutí je proto nejprve potřeba srovnat vzájemné rozdíly a uvědomit si, pro které situace je která architektura vhodnější a do z toho lépe odpovídá vaší situaci. I když výkon, možnosti virtualizace či provozu operačních systémů jsou u bladů a standardních serverů prakticky totožné, rozdíly najdete v řadě dalších oblastí.

Výhody a nevýhody blade serverů

Blady se vyznačují výrazně vyšší hustotou a menšími nároky na prostor. Za další výhodu bývá označován centralizovaný management, což znamená, že z jednoho rozhraní můžete vidět a pracovat se všemi vašimi blady. Můžete vytvářet profily serveru, přidávat SAN (Storage Area Network), přidávat a nastavovat sítě, spravovat spotřebu atd. Systém pro správu bladů můžete také připojit přes SSH (Secure Shell) a pomocí klávesnice zadávat příkazy jednotlivým bladům. Například můžete konkrétnímu serveru zadat příkaz pro provedení resetu, který má stejný efekt, jako stisknutí hardwarového tlačítka.

Na druhou stranu je potřeba upozornit, že blade servery jsou stále poměrně hodně drahé a také vyžadují speciální napájení. Díky tomu musíte počítat s tím, že se dostanete do závislosti na jednom konkrétním výrobci, od něhož si musíte pořídit i šasi. Není proto možné mít společně v jednom šasi blady od HP, IBM či od Oraclu / Sunu. Sice existují řešení od třetích stran, které se snaží nabídnout univerzální řešení schopné hostit různé typy bladů, ale nikdy nelze vyloučit možné potíže při takovém mixu.

Ne příliš známou skutečností je i to, že blade servery nejsou příliš designované ve stylu plug and play. Jejich nastavování je vysoce manuální a standardní architekturu lze obvykle nastavit mnohem rychleji. Důvodem je i to, že nastavení bladů je mnohem komplexnější a vyžaduje pro určité úkony vypínání serveru. Další nevýhodou je nemožnost přidat či odebrat síťové nebo SAN připojení při zapnutém bladu.

Výhody a nevýhody standardních systémů

Zjednodušeně se dá říci, že některé z výhod standardních serverů jsou nevýhodami bladů a opačně. Standardním systémem zde budeme myslet 19“ rack osazený 1U, 2U, 4U a dalšími servery s vlastním napájením, síťovým připojením, lokálními disky a HBA kartami pro konektivitu se SAN.

Standardní systémy obvykle využívají komponenty podporující plug and play a pro změny v nastavení je není nutní vypínat. Často jsou také vybaveny lokálními DVD mechanikami, což se může hodit při instalaci softwaru či operačních systémů. I když to lze udělat i přes síť, někdy může být použití fyzického média jednodušší a rychlejší cestou k dosažení výsledku.

Standardní servery nevyžadují speciální racky, takže je možné osazovat je prakticky libovolně. Nepotřebujete specifické napájení, konektory a podobně. Dokonce se dá v případě nouze obejít i bez racku a server umístit třeba na podlahu datového centra. Vysoká standardizace je také výhodou, která se projevuje i v nižších cenách. Existuje i mnohem více výrobců standardních serverů než je tomu v oblasti bladů, kde prakticky působí jen velcí hráči.

Nevýhodou klasické serverové architektury je poměrně velká těžkopádnost při fyzické manipulaci. Pokud máte rack plný různých systémů, poměrně těžko se s ním manévruje, je potřeba vše odpojit a vysunovat, neustále běhat zepředu dozadu a ve velkém datovém centru může taková práce zabrat poměrně hodně času.

Obvykle také platí, že systémy postavené na standardní architektuře generují hodně nežádoucího tepla a mají i typicky větší spotřebu než blady. A to i v režimu nevytížení. I když v této oblasti dochází k neustálému zlepšování, standardní rackové systémy obvykle vyžadují intenzivní chlazení a velké větráky, které udrží komponenty v přijatelných teplotách. Situaci lze sice zlepšit využitím nízkoenergetických procesorů a SSD disků, ale stále je v této oblasti pro zvyšování efektivity hodně co dělat.

Kdy zvolit blade a kdy standardní server?

Z výše uvedeného již automaticky vyplývá, kdy je pro vás vhodnější využití blade serveru a kdy naopak zůstat raději u standardní architektury. Pro shrnutí si ale proveďme ještě závěrečnou rekapitulaci.

Blade servery je pro vás vhodné použít v případě, že si je můžete dovolit z finančního hlediska a potřebujete prostředí s vysokou výpočetní hustotou. Také je nezbytné mít zkušené blade administrátory a počítat s určitou náročností při konfiguraci. Nicméně jakmile je vše již nastaveno, další správa je pak obvykle jednodušší. Musíte také počítat s tím, že se v případě bladů pravděpodobně dostanete do závislosti na jednom výrobci a volte toto řešení jen pokud vám nevadí, případně pokud máte k tomuto výrobci plnou důvěru.

Standardní serverovou architekturu naopak zvolte zejména v situaci omezeného rozpočtu a potřeby rychlého nasazení. Musíte ovšem mít dostatečně chlazené prostory a být připraveni na management těchto systémů ve stylu „staré školy“. Standardní systémy jsou pro vás také vhodnou volbou v případě, kdy chcete mít otevřenou budoucí změnu výrobce či chcete míchat v jednom racku systémy od různých dodavatelů.

Zdroj: ZDNet.com

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ devět = jedenáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz