Tablety se v roce 2016 stanou dominantními pro práci

Markéta Pastuchová | 08.05.2012 | Analýzy, Hardware, Mobilita | Žádné komentáře

Analytik společnosti Forrester Research Frank Gillett zveřejnil svoji predikci, podle níž se za pouhé čtyři roky stanou tablety dominantními typy „výpočetních“ přístrojů preferovaných uživateli a předstihnou dnes používané typy počítačů.

Pokud se tento scénář skutečně naplní, bude znamenat opravdu rapidní nástup post-PC epochy, i když jak bude ještě řečeno, neznamená to úplný ústup klasických počítačů a tablety budou kanibalizovat zejména na trhu s notebooky. Spíše by tak bylo možné mluvit o post-notebookové epoše.

Před bližším představením vize Franka Gilletta je potřeba ale zmínit, že ne všichni analytici jsou tak optimističtí jako on. Zatímco Gillett počítá s tím, že v roce 2016 se celosvětově prodá kolem 375 milionů tabletů (pro srovnání – loni to bylo 56 milionů), například podle IDC by to mělo být jen 200 milionů.

Tablet ideálním zařízením pro práci

Gillett ve své předpovědi počítá s faktem, že tablety se rozšíří zejména v pracovním prostředí a budou používány za velmi přínosné pro sdílení informací a práci ve skupinách. Pomoci tomu mají i displeje orientované na výšku, které jsou pro práci přirozené (a mnohem vhodnější, než dnešní širokoúhlé displeje notebooků s poměrem 16:9 optimalizované pro filmy, ale nikoliv pro práci) a také prakticky nulový hluk, produkovaný psaním na klávesnici. Tablet se tak může plynule přesouvat z rukou členů týmu, což je opakem známé situace s notebookem položeném na stole, kdy se tým točí kolem něj. Tablet je svojí přirozeností podle Franka Gilletta něco jako digitálním kusem papíru.

I když tablety nejsou nejvýkonnější, jsou podle tohoto analytika svým formátem asi nejvhodnějším typem mobilního zařízení pro práci. Na rozdíl od smartphonů přinášejí již poměrně solidní úhlopříčky displeje, mají obvykle delší výdrž baterie než notebooky a jsou velmi lehké a vždy připravené k použití. Také jejich ovládání gesty je přirozené a postupně bude doplňováno i podporou hlasových příkazů.

Podle Gilletta si v roce 2016 třetinu všech prodaných tabletů pořídí právě firmy, které si budou stále více uvědomovat výhod těchto přístrojů a celkem bude v té době po světě používáno již 760 milionů tabletů. Většina tabletů má také sloužit méně než tři roky od nákupu, což bude opět zvyšovat poptávku po nových modelech. Více viz graf z dílny Forrester Research.

Klasická PC si svoji pozici udrží

Zajímavé je, že Gillett nevidí tradiční PC jako přímou konkurenci pro tablet a očekává, že jejich prodeje dále porostou, protože budou mít pro „pracovníky s informacemi“ i nadále výhodu velkých obrazovek, vysokého výpočetního výkonu či snadného psaní textů. Tablety podle něj mají růst zejména na úkor klasických notebooků, které budou ztrácet svoji praktičnost a univerzálních mobilních přístrojů.

Trendu má také pomoci nástup různých hybridních zařízení, které budou kombinovat vlastnosti klasického tabletu a počítače (například díky odnímatelné klávesnici) a mají oslovit skupiny, které se dosud tyto přístroje nezaujaly. Gillett také vidí velký potenciál tabletů v rozvojových zemích a očekává, že v roce 2016 jich zde bude prodáno 40 % z celkového množství 375 milionů.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− pět = čtyři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz